Bilhassa ilerleyen yaş faktörü dolayısıyla göz çevresinde ve yüzde meydana gelen kırışıklıklara ilerlemeden müdahale etmek, kırışıklıkların yer edinmesinin önüne geçmektedir. Bu gibi durumlara müdahale de bulunmak kişinin cildinin nem dengesinin korunmasına yardımcı olurken, cildin elaksiyetesini kaybetmesinin önüne geçmektedir. İlerleyen yaş dolayısıyla cilt gereken nemini kendine yeteri kadar uygulayamaması ve kolajenin cilt yüzeyinde eksik kalması, cildin bollaşmasına neden olurken, özellikle40’lı yaşlardan sonra cilt bakımını önemli kılan durumlar arasında gelmektedir. Düzenli olarak cilt bakımını yapmak cilde gereken nemi sağlamak cildin bakımlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Peki bilhassa 45 yaş sonrasında kadınlar ciltlerine ne gibi bakımlar yapmalı?

45 yaş üstü kadınlar dikkat!

Yaş faktörünün ilerlemesi dolayısıyla cilt gereken nemi alamadığı durumlarda belli ölçülerde kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Derinin altında bulunan dermis dokusunun işlevini kaybetmeye başlamasıyla, cilt yüzeyinde kolajen üretimi azalmaktadır. Kolajen üretiminin azalması dolayısıyla da cilt yüzeyinde, göz kenarlarında belli başlı kırışıklıklar oluşmaktadır. Eğer bu kırışıklara karşı önlem alınmazsa bu kez bu kırışıklıklar cilt yüzeyinde yer edinmesine neden olmaktadır. Cilde uygulama yaparken esasında sadece yüzeysel olarak bakılmaması gerekir. Cildin alt tabakalarının olduğu ve esasında bu gücünü alt tabakasından aldığını bilmek ve bu bilgi doğrultusunda işlemlere başlamak önemlidir. Bu bağlamda cildin üst dokusu ne kadar sağlam ya da korunaklı görünse de, cildin alt dokusuna biraz daha fazla önem vermek gerekir.

Cildin en alt katmanı olan katmanda yağ kaybının olması, yanakların ve elmacık bölgesinin git gide sert dokusunu kaybetmesine neden olurken, kişinin yüzünde sarmaların oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumun yaşanmasının en mutlak nedeni, ilerleyen yaş faktörü dolayısıyla cilt hücre yeniliğinin yapamamasından kaynaklanmaktadır. Vücut cilt nezdinde yavaşlamaya başladığında dışarıdan bir güç olarak cilde gereke takviyenin verilmesi önemlidir. Cilt kendi kendine gereken üretimi yapamadığını düşünüyorsak o noktada cilde uygulamamız gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. İşte bu hususları şu şekilde sınıflandırabiliriz;

Cildi nemlendirmeyi ihmal etmeyin!

Cildinizi düzenli olarak temizlemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. İlerleyen yaş faktörü dolayısıyla cilt gözeneklerinde büyümeler meydana geldiği için, bu büyük gözeneklerin içerisinde kirlenmeler de oluşmaktadır. Bu kirleri derinlemesine arındırmak için toksin sularıyla cildinizi kirlerden düzenli olarak arındırın ve temizleme işleminden sonra mutlaka cildinize gereken nemi uygulayın. Cilt nemi alamadığı zamanlarda, elaksiyetesini kaybettiği için kurumaya ve kırışıklıkların oluşmasına başlamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için güzel ve içeriği temiz bir nemlendirici krem ile cildinizi boynunuzdan aşağıya doğru nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

İLGİLİ MAKALE  Evde cilt bakımı nasıl yapılır? Doğal içerikli sularla gözeneklerinizi açın

Hücrelerin yenilenmesi için peeling uygulaması

Cilt hücrelerinde ilerleyen yaş faktörü dolayısıyla yenilenme durumu söz konusu olamamaktadır. Bu yenilenme durumuna müdahale etmek için cilde peeling uygulamaları yapmak önemlidir. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesi adına ciltte bulunan ölü derilerin arınması önemlidir. Bu ölü derilerin arınması için, cilde mümkün mertebe peeling uygulaması yapmakta fayda vardır. Dolayısıyla cildi ölü derilerden arındırmak için peeling uygulaması yapmayı ihmal etmeyin.

Göz çevresi bakımını ihmal etmeyin

Bilhassa 45 yaşından sonra göz altlarında torbalanmalar ve göz kenarlarında kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu kırışıkların önüne geçilmesi, cildin daha kötü bir duruma gitmemesi açısından önemlidir. Göz altında meydana gelen torbalanmalar, morluklar ve şişkinlikler için geceden sabaha kadar gözünüzde kalması şartıyla yeşil çay, siyah çay, patates, elma maskelerini gözünüze yapmayı deneyebilirsiniz. Bu uygulama beliren morlukların önüne geçerken, göz yorgunluğuna da iyi gelmektedir.

Kırışıklıklarınız için önlem alın

İlerleyen yaş faktörü dolayısıyla ciltte kırışıklıklarınız olmaya başladıysa destekleyici kremleri cildinize uygulamanızda büyük önem vardır. Cildin kaybettiği nemi kazandırmak için, cildinize uygun maskeler ve kremler sürmeyi ihmal eteyin.