Dünyanın en gelişmiş bilgisayar yazılımlarını üreten Microsoft, uzun yıllardır milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Uzun yıllardan beri farklı özelliklerdeki işletim sistemini geliştiren ve kullanıcılarla buluşturan Microsoft, son olarak geliştirdiği Windows 10 işletim sistemi ile birlikte öne çıkıyor. Dünyanın birçok yerinde hızlı bir şekilde kullanılmaya başlayan işletim sisteminin gelişmiş özellikleri bulunuyor.

Daha önce Windows 7 ve Windows 8 gibi işletim sistemlerini kullanan kişiler, Windows 10 yükseltme işleminin nasıl yapılacağını merak ediyor. Orijinal Microsoft Windows kullanıcıları basit yöntemlerle birlikte Windows 10 işletim sistemine geçiş yapabiliyor. Böylece sürekli güncellenen ve gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olan yeni işletim sistemi kullanılabiliyor.

Windows 10 Yükseltme

Windows 10 Yükseltme

Windows 10 Nedir?

Windows 10 işletim sistemi, Microsoft firmasının en yeni ve gelişmiş ürünüdür. Dünya genelinde binlerce farklı bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilen işletim sistemi, hem bireysel hem de kurumsal alanda tercih ediliyor. Bilgisayar yazılım ve uygulamalarını sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için kullanılan işletim sistemi, yeni oyunlar tarafından destekleniyor. Eski Windows sürümlerinin işlevini yitirmesiyle birlikte yeni işletim sisteminin kullanım oranı artıyor.

Microsoft firmasının uzun yıllar boyunca hazırlanarak geliştirdiği işletim sistemi 2015 yılından beri kullanılıyor. Gelişmiş grafik özelliklerinin yanı sıra basit ve özel kullanıcı ara yüzü ile dikkat çeken işletim sistemi güçlü güvenlik sistemleriyle üretilmiştir. Uygulamalara kolay bir şekilde ulaşmak için yardımcı araçlar bulunan işletim sistemi yazılımların yüksek hızda sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor.

İzleyin: Windows 7’den Windows 10’a Geçiş Nasıl Yapılır? | | USB, CD, DVD YOK!!!

Windows 10 Yükseltmesi Nedir?

Microsoft firması tarafından geliştirilen Windows 10 işletim sistemi, dünyanın en gelişmiş işletim sistemi olarak gösteriliyor. Daha önce çok sayıda kullanıcı tarafından kullanılan Windows 7 işletim sistemindeki yazılım ve güncelleştirme desteğinin kesilmesi birçok kişinin yeni ürüne yönelmesine sebep oluyor. Farklı uygulamaların Windows’un eski sürümlerinden desteğini çekmesiyle birlikte Windows 10 yükseltme işlemlerini araştıran kişilerin sayısı artıyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Microsoft Windows kullanıcıları için Windows 10 işletim sistemine geçiş yapmak oldukça kolaydı. Firmanın sunduğu hizmet ile birlikte basit güncelleştirme işlemleri yapıldıktan sonra yeni işletim sistemine geçiş yapılabiliyordu. Microsoft firmasının ücretsiz geçiş desteğini çekmesiyle birlikte kullanıcılar tarafından farklı yöntemler araştırılmaya devam ediyor. Farklı yöntemlerle birlikte Windows 10 yükseltme işlemi yapılabiliyor.

Windows 10 Yükseltmesi Ücretsiz mi?

Windows 10 işletim sistemi her geçen gün farklı özelliklerle birlikte geliştirilmeye devam ediyor. Böylece kullanıcılar, işletim sisteminin farklı özelliklerini rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde Microsoft tarafından yapılan açıklamayla birlikte Windows 7 işletim sistemindeki desteğin kaldırılması kullanıcıların Windows 10 işletim sistemine yönelmesine sebep oluyor. Ücretsiz geçiş desteğinin sona ermesiyle birlikte kullanıcıların lisans satın alması gerekiyor. Windows 10 yeni lisansı satın almak isteyenlerin yüksek ücretler ödemesi gerektiği için farklı yöntemler araştırılıyor.

İLGİLİ MAKALE  Bilgisayarınızı akıllı telefona dönüştürmeniz mümkün. İşte emülatör önerileri (Kaynak: izlehaber.com)

Windows 10 işletim sistemine geçiş için alternatif yöntemler tercih edilebiliyor. Bu yöntemleri tercih etmek isteyenlerin orijinal özelliklere sahip olan Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinin farklı sürümlerine sahip olması gerekiyor. Bu sürümlerden birine sahip olan kişiler basit yöntemlerle birlikte Windows 10 yükseltme yapabiliyor.

Windows 10 ISO indirme linki

Windows 10 Yükseltmesi Nasıl Yapılır?

Windows işletim sisteminin en yeni özelliklerini kullanmak isteyenler için Windows 10 yükseltme işlemleri büyük önem taşıyor. Kendi işletim sistemini Windows 10’a yükseltmek isteyenlerin ilk olarak Windows’un farklı işletim sistemlerinden birinin orijinal sürümüne sahip olması gerekiyor. Orijinal sürüme sahip olan kişiler, indirme ve yükleme işlemlerini gerçekleştirerek Windows 10 yükseltmesi yapabiliyor.

Yapılması gereken işlemler şu şekildedir;

 • Microsoft firmasının resmi internet sitesi üzerinden Windows 10 işletim sisteminin indirme sayfasını açın.
 • İndirme sayfasında bulunan “yükleme aracını indirin” sekmesine tıklayın.
 • İndirme işleminden sonra dosyayı çalıştırın.
 • Windows 10 yükleme aracı açıldıktan sonra bilgisayarı yükseltme seçeneğine tıklayın. Dosyalarınızı saklama veya sıfırlama seçeneğini kendi isteğinize göre belirleyin.
 • Yükleme butonuna bastıktan sonra kurulum işlemleri başlayacaktır.

Tüm bu adımları gerçekleştirdikten ve Windows 10 yükleme işlemini tamamladıktan sonra ayarlar bölümünden etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Seyredin: Windows 7’yi Windows 10 Yapma. Ücretsiz Windows 10 yükseltmesi nasıl yapılır?

Windows 10 Format Nasıl Atılır?

Windows 10 işletim sistemine geçiş yapmak isteyen kullanıcılar için farklı seçenekler bulunuyor. Farklı bir işletim sisteminden yükseltme yapılabileceği gibi format yöntemiyle birlikte Windows 10 işletim sistemini kullanmaya başlamak mümkündür. Windows 7 işletim sistemindeki güncelleme desteğinin sona erdirilmesi birçok kullanıcının sorun yaşamasına sebep oluyor.

Farklı özelliklerdeki uygulama ve oyunların eski işletim sistemlerinde çalışmaması sebebiyle Windows 10 sistemi popülerleşmeye devam ediyor. Birçok işletim sistemindeki bilgisayarda format işlemini gerçekleştirmek mümkündür.

Windows 10 Sıfırlama Nedir?

Birçok bilgisayar kullanıcısı çeşitli sebeplerden dolayı bilgisayarların sıfırlamak istiyor. Sıfırlama işlemini yapmak isteyenler için Windows 10 işletim sistemi öne çıkıyor. Yeni özelliklerinin yanı sıra üst düzey güvenlik özellikleri ile birlikte ön planda olan işletim sistemini sıfırdan yüklemek oldukça basittir. Sıfırdan yükleme işlemini yapmak için farklı yöntemler bulunuyor. Sıfırlama işlemini yapmak için Windows 10 işletim sistemindeki ayarlar bölümünü kullanmak mümkündür.

İLGİLİ MAKALE  Dünyanın en pahalı bilgisayarları... Hayallerinizdeki donanımlar

Windows 10 Sürümleri Nelerdir?

Bilgisayarını Windows 10 işletim sistemine yükseltecek olan kullanıcılar için önem arz eden konulardan biri de sürüm alternatifleridir. Microsoft, farklı özelliklerle tasarladığı sürümleri kullanıcıların hizmetine sunuyor. Geçmiş dönemlerde geliştirilen işletim sistemlerinde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminde de farklı sürümler bulunuyor. Bireysel kullanıcılar için uygun olan Windows 10 Home ve Pro sürümlerinin yanı sıra birçok farklı sürüm vardır.

Farklı özelliklere sahip olan Windows sürümlerinin toplam sayısının 10 olduğu biliniyor.

Windows 10 sürümleri şu şekildedir;

 • Windows 10 Home,
 • Windows 10 Pro,
 • Windows 10 Pro for Workstations,
 • Windows 10 Enterprise,
 • Windows 10 Education,
 • Windows 10 Enterprise LTSC,
 • Windows 10 Pro Education,
 • Windows 10 in S Mode,
 • Windows 10 IOT and Team,

Belirtilen Windows sürümlerinin özellikleri ve lisans ücretleri farklılık gösteriyor. Bazı sürümler kurumsal kullanım için uygun özellikler taşısa da Windows 10 Home ve Pro gibi işletim sistemleri bireysel kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Windows 10 Sürümleri Özellikleri

Bir işletim sistemi, bilgisayarın ve bilgisayar içinde bulunan uygulamaların çalışması için büyük önem taşır. Windows 10 işletim sisteminde de farklı özelliklere sahip olan çeşitli sürümler vardır.

Bu sürümlerin avantajları ve kullanım özellikleri birçok kişi tarafından merak ediliyor. En çok tercih edilen ve gelişmiş özelliklere sahip olan Windows 10 Home sürümü, birçok uygulamayı içeriyor. Windows 10 işletim sisteminin temel özelliklerini kullanmak isteyenler için Windows 10 Home ve Pro sürümleri öne çıkıyor.

Windows 10 Pro for Workstations sürümü ise güçlü ve gelişmiş bilgisayarlara uygun özellikler taşıyor. Kurumsal kullanımın yanı sıra eğitim içerikli uygulamalar için Windows 10 Education sürümü tercih ediliyor. Sürümler hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler için Microsoft firmasının resmi internet sitesi üzerinden bilgi veriliyor.

Windows 10 Yükseltme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarını Windows 10 işletim sistemine yükseltecek olan kişilerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle; bilgisayarların teknik özellikleri ile yükseltme yapılacak olan sürümün uyumlu olmasına dikkat edilmesi faydalı olacaktır. Aynı zamanda yükseltme işlemi sırasında adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek önemlidir. Sorunsuz ve doğru bir yükseltme işlemi için profesyonellerden destek alınması gerekiyor.