Resident Evil serisinin en güncel oyunu olan Resident Evil Village, çıktığı günden itibaren oyuncuların ilgisini topladı. Korku ve macera oyunlarını seven oyuncuların vazgeçilmezi olan Resident Evil serisinin bu son oyunu bazı yönleriyle sevilse de bazı yönleriyle hiç beğenilmedi. Oyunun hem artı ve eksi yönlerini öğrenmek hem de oyun hakkında genel ve gerekli bilgilere sahip olmak için bu yazıya bakmanızda fayda var.

Resident Evil Serisinin Diğer Oyunları Nelerdir?

Uzun süredir piyasada yer alan Resident Evil serisinin oyunları sırasıyla şu şekildedir:

 • Resident Evil 2
 • Resident Evil 3
 • Resident Evil 3: Nemesis
 • Resident Evil 4
 • Resident Evil 5
 • Resident Evil 7: Biohazard
 • Resident Evil Village

Korku ve hayatta kalma temasına sahip olan bu oyunlar sadece tek oyunculu olarak piyasa sürülmüş oyunlardır. İlerleyen dönemlerde online olarak ayrı bir oyunun geliştirilmesi olası gözükmüyor.

Resident Evil Village

Resident Evil Village

Resident Evil Village Oynayabilmek İçin İhtiyaç Duyacağınız Minimum Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Resident Evil Village oyununu açmak ve minimum ayarlarda oynamak istiyorsanız bilgisayarınız sahip olması gereken minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir:

 • İşletim sisteminiz Windows 10 olmalıdır ve 64 bit işlemciye sahip olmalısınız.
 • İşlemci olarak AMD Ryzen 3 1200 veya Intel Core i5-7500 işlemcilerine ihtiyacınız var.
 • Bellek olarak 8 GB RAM bu oyunu açmak için şarttır.
 • Ekran kartınız minimum AMD Radeon RX 560 with 4GB VRAM ya da NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti with 4GB VRAM olmalıdır.
 • DirectX sürümünüz ise 12 olmak zorundadır.

Bu özelliklere veya bundan daha iyi bir sisteme sahip olan bir bilgisayar bu oyunu rahatlıkla açacaktır ancak sistem notlarına göre grafiğin yoğun olduğu sahnelerde kare hızının düşmesi olasıdır. 1080p ve 60fps için gerekli olan bu özellikler, ışın izlemeyi desteklemiyor. Işın izlemeyi kullanmak için bilgisayarınızda ekran kartı olarak AMD Radeon RX 6700 XT veya NVIDIA GeForce RTX 2060 olması şart.

İzleyin: BU OYUN BİR HARİKA! | Resident Evil Village TÜRKÇE 1.BÖLÜM

Resident Evil Village İçin Önerilen Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Resident Evil Village oyununu açmak için minimal sistem gereksinimlerine ihtiyacınız olsa da oyunu güzel ayarlarda keyifli bir şekilde oynayabilmek için minimum sistem gereksinimlerinden daha fazlasına ihtiyacınız var. Eğer bu oyunu zevkle oynayabilmek istiyorsanız ihtiyacınız olan önerilen sistem gereksinimleri şu şekilde listelenebilir:

 • İşletim sistemi olarak Windows 10 kullanmalı, işlemci olarak 64 bit işlemciye sahip olmalısınız.
 • İşlemciniz AMD Ryzen 5 3600, Intel Core i7 8700 veya daha iyi bir işlemci olmalıdır.
 • Resident Evil Village’i rahat bir şekilde oynayabilmek için 16 GB RAM’e sahip olmanız şarttır.
 • Ekran kartı olarak AMD Radeon RX 5700 veya NVIDIA GeForce GTX 1070 yeterli olacaktır.
 • DirectX sürümünüz mutlaka 12 olmalıdır.
İLGİLİ MAKALE  Doğruluk mu Cesaretlik mi soruları. Şişe çevirmece oynarken sorulabilecek sorular

Bu belirtilen sistem gereksinimlerine sahip olduğunuz müddetçe oyun ve bilgisayarınız sizi performans konusunda hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Resident Evil Village Hakkında Genel Bilgiler

Geliştiricisi ve yayımcısı Capcom olan Resident Evil Village’in yönetmenliğini Morimasa Sato, yapımcılığını ise Peter Fabiano ve Tsuyoshi Kanda üstlenmiştir. Resident Evil Village’in yapım kadrosunda ise sanatçı olarak Tomonori Takano, besteci olarak Shusaku Uchiyama yer almıştır.

RE Engine oyun motoru ile yapılan Resident Evil Village, Microsoft Windows, Play Station 4, Play Station 5, Xbox One, Xbox Series X ve Series S platformlarında satışa sunulmuştur. Hayatta kalma ve korku türlerine sahip olan bu oyun sadece tek oyunculu oyun moduna sahiptir.

Seyredin: ÇOK FENA GERİLDİM!! RESIDENT EVIL VILLAGE (Bölüm: 1) | Barış Can

Resident Evil Village Ne Zaman Piyasaya Sürüldü?

Resident Evil serisinin en güncel oyunu olan Resident Evil Village, Haziran 2020 tarihinde düzenlenen bir Play Station 5 tanıtım etkinliğinde kamuoyuna duyuruldu. 7 Mayıs 2021 tarihinde piyasaya sürülen bu oyun Windows, Play Station 5, Play Station 4, Xbox One ve Xbox Series X / Xbox Series S için oynanabilir durumdadır.

Resident Evil Village Oyununun Konusu Nedir?

Serinin bir önceki oyunu olan Resident Evil 7: Biohazard oyununun trajik olaylarının ardından serinin baş karakterleri Ethan Winters ve eşi Mia hayatlarına sıfırdan başlama kararı almışlardır. Yepyeni, bembeyaz bir sayfa ile geçmişi arkalarında bırakan bu çift, huzurlu bir şekilde yaşıyorlardır.

Önceki Resident Evil oyunlarında yer alan efsanevi bir kahraman olan Chris Redfield ise bu huzurlu yaşamı bozmak için pusuda bekliyordur. Bu kahraman aniden ortaya çıkarak Ethan Winters’ın sakin yaşamını allak bullak ederek onun kendisini Avrupa’da bir köyde bulmasına vesile olur. Gizemli olan bu köyde bulunan Ethan Winters, Chris Redfield aracılığıyla bir kâbusun içine sürüklenir.

Resident Evil Village

Resident Evil Village

Resident Evil Village Oyunun Artı Yönleri Nelerdir?

Resident Evil Village oyununun, serinin diğer oyunlarına göre, daha gizemli ve daha başarılı bir hikâye sunumuna sahip olduğunu görmemek mümkün değil. Aynı zamanda başarılı bir ana karaktere ve akıcı bir oynanış sistemine sahip olan bu oyunda mükemmel grafikler ve atmosfer de söz konusu.

İLGİLİ MAKALE  Amiral Battı kuralları

Diğer oyunlarda yer alan tüccar sisteminin gelmesi de eleştirmenler açısından güzel bir artı olarak değerlendiriyor. Ayrıca oyunun içerisinde oldukça estetik ve sinematik sahneler olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Resident Evil Village Oyununun Eksi Yönleri Nelerdir?

Resident Evil Village’in en kötü yanlarından birinin boss savaşlarının mekaniksel olarak yetersiz olması olduğu söylenebilir. Ayrıca kötü karakterlerin yeterince detaylı işlenememesi de oyunun gerçekçiliğini fazlasıyla etkiliyor. Oyunda yer alan bulmacaların yeterince ilgi çekici ve detaylı olmaması da bir eksi olarak nitelendiriliyor.

Resident Evil Village’in Oyun Süresi Ne Kadardır?

Resident Evil Village’in hikayesi toplamda 8 saat 20 dakika sürse de oyundaki her şeyi eksiksiz yapmaya çalışan bir oyuncuysanız oyunun süresi 15 saate kadar uzayabilir.