Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi şüphesiz Instagramdır. Instagram üzerinden kullanıcılar birbirinden farklı fotoğraflarını takipçileriyle buluştururken aynı zamanda bu mecra üzerinden çeşitli arkadaşlıklar da kurmaktadır. Instagram bu durum itibarıyla son derece faydalı ve donanımlı bir mecra olurken son dönemlerde arama motorlarında yeni bir başlık aratılmaya başlandı. Instagram profiline kimin baktığını görmeye yardımcı olan uygulamaların var olup olmadığı ya da bu uygulamaların nasıl kullanılması gerektiği aratılıyorken, konuya dair tüm detayları haberimizden bulabilirsiniz…

Instagram profiline kim baktı?

Son dönemlerde arama motorlarından sıklıkla aratılan başlıklardan bir tanesi “Instagram profilime kim baktı? ” şeklinde olurken, bu aratmayı yapan kişi sayısı Instagram kullanan kişi sayısına neredeyse eş değerdir. Instagram profiline kimin baktığını öğrenmek, profiline bakan kişileri görmek sıklıkla aratılan konular arasında yerini alırken konuya ilişkin herhangi bir cevabın olup olmadığını sizler için derledik. Bilhassa Instagram hesabını açık kullanan kullanıcılar, Instagram hesabına kimin baktığına, profilini kimlerin incelediğine dair büyük bir soru işareti içerisinde olurken sahiden merak edilen bu sorunun bir cevabı var mı? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız ve bu konuya ilişkin büyük bir merakınız bulunuyorsa ne yazık ki üzücü haberi söylememiz gerekecek. Instagram profilinize kimlerin baktığını görebilmeniz için herhangi bir uygulama bulunmamaktadır. İşletme hesabı kullanmanız durumunda bile son yedi gün içerisinde paylaşımlarınızı kaç kullanıcının görebildiğini ya da hangi paylaşımlarınıza kaç etkileşim geldiğini görebiliyorken, kullanıcıların tamamına ilişkin bir veriyi Instagram bize sunmamaktadır. Instagram’dan ziyade başka uygulamalar da bu soruya ilişkin herhangi bir cevap vermemektedir. Son dönemlerde popüler olan üçüncü taraf uygulamalarının kullanılması da Instagram profilinize kimlerin baktığına dair herhangi bir cevap vermemektedir.

Bu programlarda genel geçer kişilerin profilinize baktığını gözlemlemek mümkün olurken o kişilerin sizlerle nasıl bir bağlantısı olabileceğini düşünür kalırsınız. Bu durum itibarıyla üçüncü taraf uygulamaların kullanılması büyük bir hayal kırıklığı olurken aynı zamanda profil bilgilerinizi bir başka uygulamaya sunmanız, profilinizin güvenilirliğini büyük ölçüde yıpratmaktadır. Hesap bilgilerinizin başka uygulamalar tarafından kullanılabilir olması, hesabınızda çeşitli değişimlerin oluşmasına neden olabilir. Bu değişimlerden bazıları beğenmediğiniz gönderiler beğenilmiş, takip etmediğiniz kişiler takip edilmiş olabilir. Bu durum itibarıyla birkaç bilgi edinebilmek ya da stalker olabilmek için hesabınızı riske atmayın. Sosyal medyayı uygunluğuna göre kullanmak, var olmayan durumlardan anlam çıkarmaya çalışmak kişiye zarar veren durumların başında geleceği için gerçekçi durumlar üzerine yoğunlaşmak çok daha hayrınıza olacak durumlar arasında yerini alacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Instagram arşivden silinen hikayeleri geri getirme

Üçüncü taraf uygulamaları ne kadar doğru

Üçüncü taraf uygulamaları sayesinde, Instagram profiline kimin baktığını gözlemlemek mümkün gibi görülse de esasında büyük bir kandırmacadan ibarettir. Bu uygulamaların bütünü alakasız kişilerin hesabınıza baktığını söylerken, uygulamaya inanıp inanmamak elbette size kalmış olan bir durumdur. Üçüncü taraf uygulamaları kişinin tüm gizli bilgilerinin alınmasına neden olan aynı zamanda çeşitli uygulamanın kullanılabilir olması için çeşitli bilgilerin kullanılmasına izin verilmesi durumuyla da büyük bir risk faktörü oluşturmaktadır. Bu uygulamalara güvenmek ve uygulamayı indirdikten sonra Instagram hesap bilgilerinizi paylaşmak, Instagram hesabınızı büyük ölçüde tehlike altına atan durumların başında gelmektedir. Tüm bu riskleri göze almaktansa, profilinize kimlerin baktığını merak etmemek kendi hayatınıza devam etmek çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Instagram’ın bu denli hayatımızın merkezine girmesi sonrasında meydana gelen stalker kavramı, pek çok kişinin psikolojik olarak çeşitli travmalar yaşamasına neden olan durumların başında gelirken hayat içerisine daha sahici tutumlar sergilemek çok daha mantıklı seçimler arasında yer alacaktır.