Instagram kullanıcı sayısının milyonları aştığını biliyoruz. Bu kadar fazla kullanıcı sayısına sahip olan; canlı yayın, keşfet, işletme hesabı, uzun video paylaşımı ve hikâye gibi birbirinden yeni özellikleri bünyesinde bulunduran Instagram hesabınızı kaybetmek istemezsiniz öyle değil mi? Böyle instagram kurtarma gibi olumsuz bir durumla karşılaştığınızda bazı yöntemleri kullanmanız yeterli olacaktır. Hesabınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız yazımızı detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz.

İnstagram Kurtarma

Instagram Kurtarma

Instagram Hesabına Ulaşım Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram hesabınızın yıllardır aktif olması içerisinde birçok anınızın ya da takipçinizin olduğu anlamına geliyor. Günümüzde Instagram kullanımı kişisel, ticari ya da bazı yeteneklerinizi göstereceğiniz muazzam bir platformdur. Yoğun etkileşiminin olması birçok sosyal medya platformunu geride bırakmaya yetiyor.

Eklenen yeni özellikleri ise görülmeye değer niteliktedir. Anılarınızın, müşterilerinizin ya da sizleri fenomen yapan takipçilerinizin ulaşım sorunu yaşaması iletişimi bıçak gibi kesebilir. Hesap kurtarma yöntemlerinden bazılarını denediğiniz halde olumlu bir sonuç alamadıysanız sizlere sunacağımız kesin yöntemleri deneyebilirsiniz.

Video: Çalınan Instagram Hesabını Geri Aldım.. Kesin Çözüm. Sakın Kimseye Para Kaptırmayın…

Instagram Hesabı Neden Kaybedilir?

Instagram hesabınızın ellerinizden kayıp gitmesi bazı nedenlere bağlıdır. Öncelikle bunu tespit etmeli ve ona uygun yöntemleri denemelisiniz. Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru girdiğinize emin olmak için birkaç deneme yapabilirsiniz. Bazen harf ya da rakam hataları şifrenizin yanlış olduğu algısını oluşturabilir.

Instagram hesabınıza giriş sorunları;

 • Şifre ya da kullanıcı adının yanlış giriş yapılması
 • İkinci bir kişinin hesabınıza giriş yapması
 • Hesabınızın kalıcı olarak silinmesi
 • Hesabınızın şikâyet edilmesi
 • Instagram hesabınızı devre dışı bırakmış olmanız
 • Instagram güvenlik e-posta ya da telefon numaranızın kullanım dışı olması

Bu sorunlardan kaynaklı olarak hesabınızı kaybetmiş olmanız mümkündür. Tespitlerinizi yaptıysanız o halde hesabınızı kurtarmak için bazı adımları deneyebilirsiniz. Bu nedenler içerisinde bir tek kalıcı olarak silinen hesabın geri alınmasıdır.

Instagram öncelikle silinmesini istediğiniz hesabı geçici olarak kapatır ve sizlere bir süre verir. Bu süre zarfında giriş yapmadıysanız hesabınız kalıcı olarak kapatılmış olabilir. İşin kötüsü ise aynı kullanıcı siz dâhil bir daha kimseye verilmez.

Instagram Şifresinin Neden Unutulur?

Instagram şifrenizi oluşturduğunuzda güvenilir bir not defterine kaydetmeniz tüm sorunu çözebilir. Hayatın her alanını kaplayan internet üzerinden onlarca şifre oluşturmak zorunda kalabilirsiniz.

Tek bir şifrenin tüm hesaplarda kullanılması mümkün olmadığı gibi 6 ayda bir değişmek zorunda olan banka şifreleriniz de birleşince Instagram şifrenizi unutmanız kaçınılmaz olur. Instagram şifresinin unutulma sebepleri arasında zihni tembelleştiren otomatik doldurma sistemidir. Bu sistem giriş kolaylığı tanısa da cihaz değişikliklerinde ya da tüm veriler sıfırlandığında şifre karmaşasına dönüşebiliyor.

İLGİLİ MAKALE  Instagram kullanıcı adı nasıl değiştirilir? Adım adım Instagram hesap adı değiştirme

Şifresini Unuttuğunuz Instagram Hesabını Kurtarma:

 • Adım 1: Instagram mobil uygulamasını açın ya da internet sitesini girin.
 • Adım 2: Giriş ekranındaki “Şifreni mi unuttun?” linkine tıklayın.
 • Adım 3: Hesabınızın adını ya da hesabınıza ait telefon numarasını veya e-posta adresinizi yazın.
 • Adım 4: “Giriş Bağlantısı Gönder” butonuna tıklayın.
 • Adım 5: Almış olduğunuz giriş bağlantısını  tıklayarak açın.
 • Adım 6: Buradan kendinize yeni bir şifre belirleyin.

Instagram Şifresi Unutulursa Ne Yapılır?

Instagram şifrenizi farklı nedenlerle unuttuğunuzda yapmanız gereken uygulamayı kullanmak ve web sitesini bilgisayar üzerinden açmaktır. Giriş modülünde yer alan şifremi unuttum kısmına tıklayarak, hesabınıza daha önce tanımladığınız kullanıcı adı, e-posta ya da telefon numaranızı yazabilirsiniz. Giriş bağlantısını aldıktan sonra açtığınız bağlantı üzerinden şifrenizi oluşturabilirsiniz.

İzleyin: Instagram Hesap Kurtarma 2022 (Hesabımızı Geri Nasıl Aldık?)

Instagram Geçici Kapatılırsa Ne Yapılır?

Instagram kapatıldığında kalıcı ya da geçici olarak bazı alternatifler yer alır. Bu alternatifler arasında geçici kapatma ileride pişman olmamak adına seçilecek en ideal yöntemdir. Geçici kapattığınız hesaba dilediğinizde girerek aktif hale getirebilir, kaldığınız yerden başlayabilirsiniz. Instagram mobil uygulamasından ya da web sitesinden Instagram sayfasına geçerek işe başlayabilirsiniz.

Instagram bilgilerinizi kullanarak hesabınıza giriş yapabilir, iki adımlı doğrulama ile uzak kaldığınız sürede sizden talep edilen koşulları yerine getirebilirsiniz. Geçici kapattığınız hesabınıza geri döndüğünüzde tüm verilerin yerli yerinde durduğunu göreceksiniz. Geçici kapattığınız hesabınıza ait kullanıcı adınızı aratan takipçileriniz bu sürede sizlere ulaşamayabilirler.

Instagram Kalıcı Silinen Hesabı Kurtarma Nasıl Yapılır?

Instagram’ın belki de en dikkat edilmesi gereken olumsuz özelliği kalıcı hesap silme butonudur. Geri dönüşü olmayan bu yöntemde aslında fazlasıyla zarar ortaya çıkabilir. Üstelik kalıcı olarak silinen hesaplara ait kullanıcı adını da artık kaybetmiş oluyorsunuz. Bir nevi kimliğinizi kaybetmiş kadar üzüleceğiniz bu durum için henüz bir çözüm bulunmuyor.

Neden bu şekilde bir yol izlendiği ise Instagram kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Instagram hesabınızı kalıcı silmeden önce uzun bir zaman düşünmeli, geçici kapatmalı pişmanlık yaşadığınızda dönebilmelisiniz. Aksi halde Instagram için yeni bir kimlik bulmanız gerekebilir.

Instagram Tarafından Devre Dışı Bırakılan Hesapların Kurtarılması Nasıl Olur?

Devre dışı kalan ya da farklı nedenlerle Instagram’ın dondurduğu hesaplara giriş için bazı yöntemler denemeniz gerekebilir. Fazla gelen şikâyetler, yasalara aykırı paylaşımlar ya da sahte hesaplar Instagram tarafından fark edildiğinde kapatılır.

İLGİLİ MAKALE  Instagram beğeni engeli beklemeden nasıl kaldırılır? - Instagram engel kaldırma

Topluluk kuralları gereği hassas olan Instagram, bu kurallara uymayanlara karşı yaptırımlar getiriyor. Bazen yanlış anlaşılmalar nedeni ile oluşan blokajlara tek çözüm Instagram ile iletişim kurmaktır. Yazışma yöntemiyle iletişim kurabilirsiniz. Instagram yardım merkezi bu konular için titizlikle çalışıyor. Yardım merkezine girdiğinizde resmi isim ve soy isim belirtmelisiniz.

Instagram hesabı oluştururken kaydolduğunuz e-posta adresinizi de yazmayı unutmayın. Hangi kullanıcı adına ait hesap devre dışı ise o alana kullanıcı adınızı yazın. Devre dışı kalan hesaba ait telefon numaranızı da belirtin. Telefon numarası değiştirdiğinizde bunu bildirmediyseniz durumu açıklamada belirtebilirsiniz. Son olarak itiraz nedenlerinizi yazarak göndermelisiniz.

Topluluk Kuralları İhlali İle Kapatılan Instagram Hesabı Geri Alınır Mı?

Topluluk kurallarına uyulması sosyal medya platformları için önemli olsa da bazı platformlar bu konuda esnek davranabiliyor. Instagram ise bu konuda oldukça katı bir tavır gösteriyor. Kullanıcı sayısının artmasındaki en büyük avantaj kullanıcıların topluluk kurallarına uymadığında platformdan çıkarılmasıdır.

Bu durum tüm bireylerin kurallar çerçevesinde özgürce hareket etmesini sağlıyor. Gerçekten topluluk kuralını ihlal ettiyseniz işiniz oldukça zor gözüküyor. Mantıklı bir gerekçe bulmuş olmanız az da olsa bu topluluğa geri dönmenizi sağlayabilir. Yanlışlık yapılması ve bunun Instagram tarafından tekrar incelenmesi halinde hesabınız sizlere geri verilir.

Instagram Ele Geçirilirse Ne Yapılır?

Sosyal medya şifrelerinizi olumsuzluklardan korunmak adına kimseyle paylaşmamanız en doğru yöntemdir. Özellikle güvenerek daha önce paylaştığınız şifreniz daha sonra en yakınlarınız tarafından dahi ele geçirilebilir. Hukuki anlamda sosyal medya yazışmalarının delil kabul edilmesi daha dikkat edilmesini gerektiriyor. Kötü niyetli kişiler tarafından takipçisi çok fazla olan ya da işletme hesaplarından ticaret yapan hesaplar zaman zaman yakın markaja alınır.

Farklı yöntemlerle hesabınız ele geçirilebilir. Adınıza gönderilen mesajlar nedeniyle zor süreçler yaşayabilirsiniz. Şifrenizi belirli periyotlarda değiştirmeniz güvenliğinizi artıracaktır. Bazı dönemlerde hislerinize güvenebilir ve e-postanıza yeni link yollayarak şifrenizi benzersiz oluşturabilirsiniz.

Hesabınız artık kontrolden çıktı ve takipçilerinize zarar veriyorsa o halde hesabınızın silinmesi için kimliğinizi göndererek Instagram’dan kalıcı hesap silme talep edebilirsiniz. Durumu anlatmanız halinde Instagram hesabı size silmeden geri verebilir. Öncelikle bunu denemeniz yararınıza olacaktır. Hesabınızın bu tür durumlara maruz kalmaması için yapmanız gerekenler; sık şifre değişikliği, güvenlik doğrulaması, e-posta şifrelerinizin değişmesi, telefonunuza ekran kilidi koymanız önemlidir.

Oluşturacağınız şifreyi kimseyle paylaşmadığınıza eminseniz Instagram hesabınıza giriş yaptığınız ortak bilgisayar olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bazen işyerinde molada giriş yaptığınız şifreniz otomatik doldurma sonucu kaydedilmiş olabilir. Yeni şifrenizi sadece kendinize saklamalı ve önemli verilerinizin yayılmasını önleyecek tedbirleri ilk olarak siz almalısınız.

X