Ev içerisinde ya da herhangi bir yerde boya yapılırken belki de kaçınılmaz en uğraştırıcı ve en dert sorunlardan bir tanesi yüzeye dökülen boya lekeleridir. Bu boya lekelerinden pek çok insan kurtulmanın formülünü aramaktadır. İlk döküldüğü andan direkt silindiğinde kolaylıkla çıkan fakat kuruduğunda adeta zulme dönen boyanın yüzeylerden çıkarılması için belli başlı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Boya yüzeyden temizlenirken dikkat edilmesi gereken durumlar olduğu gibi aynı zamanda boyanın cinside temizlikte önemli noktalar arasında yer almaktadır. Yüzeyden çıkması en zor boyalardan bir tanesi olan yağlı boyayı yüzeyden temizlemek için oldukça hızlı davranılması gerekirken yüzeyde kurumamasının önüne geçilmesi gerekir. Peki yüzeye dökülen boya lekesi çıkartılırken nelere dikkat edilmelidir? İşte tüm detaylar…

Temizlemeden önce boya türlerini bilmek gerekir!

Yüzeye dökülen boyanın temizliğine başlamadan evvel, boyanın hangi çeşitte olduğunu bilmek oldukça önemlidir. Örneğin sıklıkla kullanılan boya çeşitlerinden biri olan plastik boya temizlenmesi çok da mümkün olmayan bir içeriğe sahiptir. İçerisinde silikon katkısı bulunan mat boyalar, çatlamalara karşı çok daha dayanıklı olduğu için genellikle dış cephelerde kullanılır ve bu tarz boyalar silinmeyen boyalardır. Lateks bazlı iç cephe boyası olarak nitelendirdiğimiz boyalar ise, çabuk kuruma özelliğinde sahip oldukları için iç cephelerin boyamasından sıklıkla kullanılır. Bu tarz boyaların kirlenmesi durumunda, su ve sabun yardımıyla temizliğinin yapılması boyanın eski rengine kavuşmasına yardımcı olur. Ev içerisinde yapılan boyama işleminde ne kadar dikkatli olunursa olunsun mutlaka yere bir miktar boya dökülme problemiyle karşı karşıya kalınır. Peki ya dökülen yüzeye zarar vermeden, boya lekeleri nasıl çıkarılır?

Boya lekesi yüzeyden nasıl temizlenir?

Ev içerisinde boya yaparken belki de en çok düşünülen ve en çok yoran durumlardan bir tanesi yere dökülen boya lekeleridir. Yere dökülen boya, kurumadıysa bu lekeyi yerden temizlemek oldukça kolayken, boyanın kuruması adeta bir zulme dönüşmektedir. Yere dökülen boya lekelerini çıkarılmasında esasında dikkat edilmesi gereken durumlar ve bir kaç tüyolar bulunmaktadır. Bu tüyoları uyguladığınız zamanlarda yüzeye bulaşan boya lekelerinden kolaylıkla kurtulduğunuzu gözlemeniz mümkün.

İLGİLİ MAKALE  Ev satın almak için doğru faiz oranı kaçtır? Kredi ile ev almak

Örneğin; fayansa dökülen boya lekesini çıkartmak için, sirkeye başvurabilirsiniz. Bir parça elma sirkesini yeri sildiğiniz bez yardımıyla ya da bir parça pamuk üzere dökerek, boyanın olduğu bölgelere uygulamanız sonucunda fayanstan boya lekelerinin kolaylıkla çıktığını gözlemleyeceksiniz. Bu yöntem ile ekstra bir uğraş ve efor göstermeden fayans üzerine dökülen boyalardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Eğer fayans üzerine boya lekesi damlacık gibi değil büyük bir tabaka ile döküldüyse o noktada bir spatula yardımıyla dikkatlice dökülen ve kuruyan boyayı yerden kazıyarak temizlemeniz çok daha kolay olacaktır.

Parke üzerine dökülen boya lekesi nasıl çıkar?

Parke üzerindeki lekelerin temizliğini görmek için devam edin…