Ev temizliği sürekli yapılması gereken bir iştir. Ev temizliğinin en zor ve uğraştırıcı işlerinden bir tanesi de cam temizliğidir. Kirli göründüğünde evin bütün temiz görünümünü gölgeler. Bu yüzden cam temizliğine büyük zaman harcanır, bu da diğer işlere ne vakit bırakır ne de enerji. Özellikle çok ve büyük camlı evler bu konuda çok ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Bu zorluklara rağmen camları temizlemek için öyle bir yöntem var ki, onun sayesinde işiniz büyük ölçüde kolaylaşır. Bu yöntemi uygularsanız cam silmek eziyetten çıkıp diğer ev işleri gibi zahmetsiz hale gelecektir.

Beyaz sirke

Temizlik için hem doğal hem de en etkili formüllerden bir tanesi, beyaz sirkedir. Mucizevi bir sirke türü olan beyaz sirke, her derde deva bir fermantasyon ürünüdür. Beyaz sirkenin içerisinde asetik asit vardır. Bu asit sayesinde beyaz sirke, çok güçlü bir anti-bakteriyel görevi görür. Camı kolaylıkla ve büyük uğraşlar gerektirmeden silmek istiyorsanız, boş bir sprey şişesinin çeyreği kadar bir kısma beyaz sirke koyun. Şişenin kalan kısmına kaynar olmayan sıcak bir su koyun ve püskürtün! İnatçı lekeler için öncesinden tuz ve beyaz sirkeyi karıştırıp inatçı lekelerin üzerine uygulayın. Camlarınız tertemiz olacaktır. Beyaz sirkeyi mermer, döküm ve alüminyum yüzeylerde kullanmamalısınız. Tuz ruhu ve çamaşır suyu ile karıştırmamalısınız.

Beyaz sirke nedir?

Beyaz sirke, şeker pancarı ya da mısır şekeri ile yapılan bir fermantasyon ürünüdür. Sirke ruhu olarak da bilinir. Sirkenin en saf hali beyaz sirkedir. İçerisinde bulunan asit ve etil alkol dolayısıyla dezenfektan görevi görür. Şeker, birtakım işlemler sonucunda fermente olur ve beyaz sirke oluşur. Fiyatı uygun bir ürün olduğundan, temizlikte sıkça kullanılır. Doğal bir temizleyici arayışında olanlar için beyaz sirke en makul tercih olacaktır.

Beyaz sirke nasıl yapılır?

Beyaz sirke yapmak için en önemli gereksinim, sirke anasıdır. Beyaz sirkeyi evde yapmak için ayrıca mısır şekeri ya da şeker pancarı gerekmektedir. Temiz su ve nohut ya da bulgur da diğer gerekli malzemelerdir. Opsiyonlu olan malzemelerden bir tanesini seçin ve diğer gerekli malzemeleri de ekleyerek cam bir kavanoza koyun. Tüm malzemeleri kavanoza koyduktan sonra kapağını sıkıca kapatın ve hiç güneş almayacak şekilde oda sıcaklığında bir yerde muhafaza edin. Yalnızca 1 kez karıştırın ve 20 gün kadar bu şekilde tutun. Temiz suyun içine bu sirke anasını koyun ve yine kapağını sıkıca kapatıp 20 gün daha aynı şekilde muhafaza edin. 20 günün sonunda beyaz sirke kullanıma hazır olacaktır. Kullanmadan önce sirkeyi mutlaka süzün.

İLGİLİ MAKALE  İçine sünger girmeyen ağzı dar şişeleri temizlemek hiç bu kadar basit olmamıştı

Beyaz sirkenin kullanım alanları

  • Yumuşatıcı olarak kullanılır
  • Kesme tahtaları için dezenfektan olarak kullanılır
  • Cam temizliğinde kullanılır
  • Tencere ve tava temizliğinde kullanılır
  • Halı temizliğinde kullanılır
  • Meyve ve sebzelerin yıkanmasında kullanılır
  • Bulaşık yıkamada kullanılır

Diğer cam temizleme yöntemleri

  • Limon suyu 

1 adet limon ile biraz ılık suyu spreyli bir şişeye koyun ve karıştırın. Bu karışımı lekeli camlara sıkın ve temiz bir bez ile silin. Camlar tertemiz olacak.

  • Arap sabunu ve karbonat

1 bardak Arap sabununu sıcak suda çözdürün. Bu karışımın içine 200-250 gram kadar karbonat ekleyin. İyice karıştırın ve bu karışım ile camları güzelce temizleyin. Tüy bırakmayacak bir bez ile silin.

  • Soda 

Sodayı herhangi bir madde ile karıştırmanıza gerek yok. Biraz soda ile camları silin ve temiz bir bez ya da gazete kağıdı ile bir güzel silin. Farkı göreceksiniz. Sprey ile yaparsanız işiniz daha kolay olacaktır.