Sarımsak ve bal bugüne kadar belki de en etkili karışım gerçekten bu denilebilir. Kesinlikle denemenizde fayda var. Günümüzün hem en tatlı ve hem en sağlıklı ilaçlarından birisi baldır. Bal son derece zor şartlarda üretilen bir besin.

Dünyanın en sağlıklı hayvanları arıların özenle oluşturmuş olduğu balı severek tüketiyoruz. Sabah saatlerinde keyifle yediğimiz bal kahvaltılarımızın vazgeçilmezi. Kimimiz sütümüze ekleriz, kimimimiz bitki çaylarımıza. Kimimiz ise balı muzla karıştırıp yeriz. Bal öylesine faydalı bir yiyecek ki çözmediği neredeyse hiç bir sağlık problemi yok.

Bal bağışıklık sistemimizi koruyan bir besindir. Kemiklerimizi güçlendiren bal ayrıca doğal bir enerji deposudur.

Tıbbın en doğal ilacı olarak bilinen sarımsakla birleştiğinde ise harikalar yaratıyor. İşte şimdi sizlere bu bilgiden söz edeceğiz. Öğrendikten sonra balı sarımsakla tüketmeye özen göstereceksiniz. Ama bilmeniz gereken bir şeyde varsa faydasını görmek için mutlaka gerek balın gerekse sarımsağın organik olmasına dikkat edin.

Kuşkusuz her şeyin organik olması çok daha faydalı olacaktır.

Sarımsağı bal ile yerseniz…

7 gün boyunca aç karnına sarımsak ve bal yediğinizde vücudunuza neler olur?

İzleyin: 3 Diş Sarımsağı Balla Karıştırıp Yerseniz, Bakınız Neyi İyileştiriyor…

İşte olanlar

Sarımsak ile ilgili bilgiler:

 1. Sarımsak, dünyadaki neredeyse tüm mutfak kültürlerinde mevcuttur.
 2. Lezzetli olduğu kadar bir takım yaygın hastalıkların tedavisinde de inanılmaz derecede güçlüdür.
 3. Sarımsak genelde pişirilmiş şekilde servis edilse de çiğ hali, popüler bir baharatın etkili bir ilaca dönüşümüdür.
 4. Söz konusu kalp sağlığı olduğunda sarımsak, kan basıncının ve kolesterol seviyesinin düşmesine, koroner kalp hastalıklarının ve kalp krizinin önlenmesine yardımcı olur.
 5. Bu mucizevi baharat, bahar nezlesi, ishal, soğuk algınlığı, grip, böcek ısırıkları ve mantar enfeksiyonları gibi gündelik sağlık sorunları açısından da harikadır.
 6. Söz konusu yaygın sağlık problemleri olduğunda, düzenli olarak sarımsak yemek, osteoartrit, şeker ve prostat büyümesi semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur.
 7. Aynı zamanda da bağışıklık sistemini ve vücudun toksinlerden kurtulma becerisini güçlendirir.
 8. Zencefil ve soğanla birlikte kullanıldığında, kemoterapi sonrası toksinlerden arınmaya bile yardımcı olur.
İLGİLİ MAKALE  Sarımsak kabuğunu atmayın. Sarımsak kabuğu çayı nasıl yapılır?

Sarımsağı nasıl kullanmak gerekiyor?

Aktif maddesi alicin ısıyla birlikte doğallığını kaybettiğinden, sarımsağı çiğ şekilde tüketmek, idealdir. En iyi sonuçlar için sarımsağı ezip doğrayın ve yemeden önce 15 dakika kadar bekletin. Sarımsağı ezmek, allicini biyolojik açıdan daha kullanılabilir hale getiren bir kimyasal reaksiyonun başlamasını sağlar.

Aç karnına yemenin gerekliliğini açıklamak ise gayet basit: mideniz yemekle dolu olduğunda, vücudunuzun yiyecekteki tüm besleyici maddeleri işleyip özümsemesi zorlaşır.

Çiğ sarımsağı beslenme düzeninize eklemenin en iyi yolu, bal ile karıştırmaktır:

 • 2-3 diş sarımsağı küçük küçük doğrayın.
 • Bir kaşık bal ile karıştırın.
 • Bu karışımı her gün tüketin; bir hafta içerisinde enerjinizin arttığını, sağlığınızın iyi yönde ilerlediğini hissedeceksiniz.

Görüldüğü üzere doğal enerji deposu olan bal ile sarımsak karışımı büyük etkilere sahip. Bilmeyen arkadaşlarınızın öğrenmesi adına onlarla paylaşabilirsiniz.