Kış aylarını iyiden iyiye geride bırakmaya başladığımız şu günlerde, kışın kullandığımız şişme montları kaldırmanın zamanı geldi. Kışın bizi soğuktan koruyan ve tüm yağmura, kara karşı ıslanmamızı engelleyen şişme montları raflara kaldırmadan evvel şişme montların temizliğinin nasıl yapılması gerektiği de merak edilen konular arasında yerini aldı. Şişme montların temizliği, yapısı itibarıyla diğer cinsteki ürünlerden çok daha farklı bir malzemeden yapıldığı için temizliği de haliyle farklı oluyor. Şişme montlarınızı kışlık bölümüne kaldırmadan evvel temizlemek istiyorsanız tüm detaylarını haberimizden öğrenebilirsiniz…

Şişme montlar nasıl yıkanır?

Kışın üzerimizden çıkarmadığımız ve bizi kış boyunca tüm soğuklardan korumaya yarayan şişme montlarımızın vadesi doldu. Bahar ayına girdiğimiz şu günlerde iyiden iyiye deri ve kot ceketler çıkmaya başladı ve haliyle montlar kaldırılmak üzere dolaplarda yerini aldı. Kışın üzerimizden çıkarmadığımız şişme montları kaldırmadan evvel temizliğini yapmak, bir sonraki kışta aynı kalitede giyebilmek için önemli bir adımdır. Bu noktada şişme montların temizliğinin nasıl olması gerektiği de pek çok insan tarafından merak edilen konular arasında yerini almaya başladı. Kuş tüyü ya da elyaf pamuktan oluşan şişme montların temizliğini yaparken, formlarını kaybetmelerine engel olmak için dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır.

Bu hususlara dikkat edilmesi uzun vadeli sevdiğiniz montları kaliteli bir şekilde giymeniz için önemlidir. Şıklığıyla yüksek meblağlarda para verilen montların cazibesini en çok arttıran durum kabarık duruşları olurken bu kabarık duruşların formunu bozmadan temizliğini sağlayabilmek için gereken birkaç önlem, şişme montun kaliteli ve şık durması için önemlidir. Şişme olarak satın aldığımız montlar, yanlış yıkma sorunu dolayısıyla adeta bir yağmurluğa dönüşebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için, şişme montlarınızın temizliğini elde yapmanız oldukça önemlidir. Elde yıkayacağınız kuş tüyü ya da elyaf pamuktan yapılan şişme montlarınızın formu bozulmayacak ve siz ondan vazgeçene dek sizinle kalmaya devam edecektir. Elde yıkamanın yeterli olmadığını düşünüyorsanız çamaşır makinesinde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çamaşır makinesinde şişme montlarınızı yıkarken, şu adımları izleyebilirsiniz. İlk olarak montunuzun ön fermuarını kapatın ve ardından montunuzu ters çevirin. Mont yüzeyinde başla iliklenmesi gereken düğme vs varsa bunların bağlandığından emin olun. Bu uygulamayı yaptıktan sonra çamaşır makinenizi soğuk su ve narin programa ayarlayın. Soğuk su, şişme montun içerisindeki tüylerin formunun bozulmasının önüne geçecek ve mont aynı şişkinlikte kalacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Çamaşır makinesi lastiğindeki kireç nasıl temizlenir? (Kaynak: soru.com.tr)

Deterjana dikkat!

Şişme montunuzu çamaşır makinesinde yıkıyorsanız kullandığınız deterjanın da önemi büyüktür. Çamaşır makinesinde yıkadığınız şişme montu hassas çamaşırlara özel olarak tasarlanmış deterjanlarla yıkamanız gerekir. Aksi durumda, şişme montun formu bozulacak ve soğuk suyla yıkamanızın herhangi bir değeri kalmayacaktır. Çamaşır makinesinde yıkadığını şişme montunuzu, kurutma programına vermeyin. Yıkama seansı bittikten sonra montunuzu makineden çıkarın ve güneş alan bir yere asın. Montun iyice kuruması için 2 – 3 gün bekletmeye özen gösterin. Aksi taktirde montun içeriğinde bulunan tüy ya da pamuklar kurumayacak ve montun kokmasına neden olacaktır. Tüm bu hususlara dikkat etmeniz durumunda şişme montunuzun formunu kaybetmeden temizlendiğini göreceksiniz. Bir sonraki yıl aynı kaliteyle montunuzu severek kullanamaya devam edebilirsiniz.