Saç bakımı ve saç bakım ürünleri ile saçları daha parlak, daha canlı ve daha hızlı uzayan bir forma sokmak mümkün. Fakat bunu yaparken saç derisine zarar vermeyecek yöntemler ve ürünler seçmek de oldukça önemli bir konu. Doğru bakım ürünlerini ve teknikleri kullanmadığınız zaman ise saç derisi ve saç köklerinde yer alan hücrelerin hasar görmesine bağlı olarak hem saçlarınızın yapısı bozuluyor hem de cilt sağlığını tehlikeye giriyor.

Saç derisine zarar vermek

Saç derisinin sağlığı saçlarınızın da sağlıklı bir yapıda uzaması için önemli bir faktördür. Saç için uygulanan kürler ve bakım ürünlerinin doğru seçilmemesi ise saç derisine zarar vererek saçların uzama hızını ve saç yapısının nasıl şekilleneceğini etkiler. Aynı zamanda saçın çok sıcağa maruz kalması da saç derisi ve bu a bağlı olarak saç yapısına zarar veren başka bir durumdur. Bu gibi durumlarda saç parlaklığını ve güçlü yapısını kaybederek kırılmalara ve dökülmelere başlar. Saçların dökülmesini, cansız görünmesini ve sertleşmesini engellemek için ise saç derisinin bakımının düzenli şekilde yapılması ve yeterli mineral yedirilmesi gerekmekte.

Saç derisi bakımı

Saç derisine de tıpkı saçlara uyguladığımız gibi bakım ürünleri uygular ve burada yer alan derinin yeterli havayı alması ile mineral ve vitaminlerden faydalanması gibi gerekliliklerini yerine getiririz. Bu gibi bakımları ise masajlarla destekleyerek doğal ürünlerden ve saç bakım ürünlerinden aldığımız verimi arttırmamız mümkün hale geliyor. bu masajlardan

Saç derisi masajı nedir?

Saç derisi masajı tıpkı yaptırdığınız herhangi bir masaj türü gibidir. Boynunuza ya da sırtınıza yaptırdığınız masajlar gibi masaj yapılan bölgeyi rahatlatmaya yarayan bu işlem için parmak uçları ile nazik dokunuşlar gereklidir. Genellikle çıplak el ile yapılsa da bazı parmak ucu hissini taklit eden masaj cihazlarıyla da uygulanabilir. Genel olarak yağsız şekilde uygulanan bu masaj için dilerseniz saç bakımını destekleyen doğal yağlardan yararlanmak ve bu sayede hem masaj hem de doğal yağlar ile saç derisini desteklemek kolaylaşabilir.

Saç derisi masajı nasıl yapılır?

Saç derisine uygulanan masajlar genellikle parmak uçları kullanılarak yapılsa da bu masajı uygulamak için birden fazla yöntem vardır. İşte saç derisi masajı yöntemleri:

İLGİLİ MAKALE  Yağlı saç tipine sahip olanlar bu formülleri kullanarak yağlı saça veda ediyor!

Parmak uçları ile saç derisi masajı

Saç derisi masajının en yaygın ve klasik hali olan parmak uçları ile yapılan saç derisi masajını uygulamak için iki elinizin parmak uçları ile hafif ve orta seviye arasında basınlar uygulamanız gerek. Saç derinize uygulayacağınız bu basınçları dairesel hareketler çizerek tüm alanı kapsayacak biçimde uygulamalısınız. Gün içerisinde birkaç kez tekrarlayabilir ve her seferinde 5 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu tip bir saç masajını uzman yardımı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Şampuanlama esnasında gerçekleştirmek

Duş alırken bu masajı da aradan çıkarmak mümkün. Kısıtlı vakitlerde oldukça kolay halledilebilen bir masaj türü olarak şampuanlama esnasında uygulanan saç derisi masajı ise, saç derinize yine parmak uçları ile uygulayacağınız bir masaj türü. Bu masajı uygularken önce saçınızı yeterli miktarda şampuan ile kaplayın. Ardından şampuanlı saça yine 5 dakika boyunca şampuanı da saçlarınıza yedirecek şekilde masaj yapmaya başlayın. İşlem sonunda saçınızı ılık su ile yıkayarak yapısını koruyabilirsiniz.

Masaj aletleri ile saç derisi masajı

Saç derisine uygulanan masajın bir başka yolu ise tıpkı vücut masajında olduğu gibi bu bölge için üretilmiş olan masaj aletlerine başvurmak. Kimi dermatologlar tarafından masaj aletleri ile saç derisine masaj yapılması öneriliyor olsa da diğer dermatologlar parmak uçları ile yapıla masajlardan bir farkı olmadığını savunmakta. Genellikle tarak ve el tipi kauçuk cihazlar şeklinde olan saç derisi masaj aletleri kullanılabilir ve bu işlemde tıpkı el gibi saçın tüm bölgelerine uygulayabilirsiniz.

Saç derisi masajı saç uzatır mı?

Saç derisine uygulanan masajların saç yapısını güçlendirdiği ve saçları daha kalın hale getirdiği biliniyor. Aynı zamanda yapılan araştırmalar saç derisi masajı uygulayanların %70 kadarlık bir kesiminde saç dökülmesinin kesildiğini ve saçların hızla uzamaya başladığını göstermekte. Saç köklerini uyaran ve bu uyarı ile saç büyüme hızını ve sağlığını tetikleyen saç derisi masajı kullanımı ile saçlarınızın hem daha hızlı uzamasını sağlamak, hem de uzarken daha sağlıklı kalmasını sağlamak hem kolay hem rahatlatıcı.