Bilhassa nemli bölgelerde görmeye alışık olduğumuz belli belirsiz oluşan küf lekeleri, birçok kişinin en çok muzdarip olduğu konular arasında yer almaktadır. Nemli bölgelerde, duvarlarda, mermerlerde oluşan küf lekelerinin temizliğini yaparken uygulanması gereken bazı tüyolar bulunmaktadır. Bu tüyoların uygulanması küf lekelerinin derinlemesine temizlenmesini sağlarken bölgelerin hijyen içerisinde olmasını sağlamaktadır. Küf oluşumları kişinin sağlığını olumsuz etkileyen durumlar arasında yer alır. Bu hijyen açısından sağlıksız olan durumları ortadan kaldırmak amacıyla bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. İşte küf lekelerinin temizlenmesini sağlayan o yöntemler…

Küf lekesi nasıl temizlenir?

Küf lekesi birçok insanın uzun süre vaktini harcamasına neden olan temizlik problemleri arasında yer alırken, yüzeylerde bulunan küf problemini temizlemek amacıyla kullanılan yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulamanız taktirde yüzeylerde bulunan küf problemlerinin kısa süre içerisinde temizlendiğini ve yüzeylerin hijyen açısından yüksek olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bugüne kadar pek çok farklı küf temizleme yöntemi denediyseniz ve hala daha etkili bir temizleme yönteminin olmadığını düşünüyorsanız o noktada bu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Yüzeylerde bulunan küf lekesini sirke ile yok edin

Yüzeylerde bulunan küf lekelerinin temizlenmesini sağlamak amacıyla her derde deva sirkeli suyu tercih edebilirsiniz. Sirkeli suyu, küflü bölgelerin temizliğinde kullanmak için uygun bir kabın içerisine bir fincan sirke ile bir bardak suyu alın ve ikiliyi güzelce karıştırın. Karıştırma işlemini tamamladıktan sonra, küfün olduğu bölgeye bu karışımı dökün. Dökülmeyecek bir bölgede ise antibakteriyel temizlik bezi ile bu sirkeli su ile yüzeyin temizliğini sağlayın. Ardından durulama işlemini de tamamladıktan sonra yüzeylerin kirden ve küften arındığını gözlemleyeceksiniz.

Küf probleminizin çözümü limon suyu ve tuzda saklı

Küf probleminden sıkıldıysanız ve her yöntemi denediğiniz halde yüzeylerdeki küflenmenin önüne geçemediyseniz o noktada, limon suyu ve tuz ikilisinden yardım alabilirsiniz. Yüzeylerde oluşan küflerin temizlenmesinin yanı sıra, kıyafetlerde bulunan küf probleminin temizliğini sağlarken limon suyu ve tuzun etkisinden yararlanabilirsiniz. Kumaş malzemede bulunan küf problemini kısa sürede çıkaran ve kumaşın eski formuna kavuşmasına yardımcı olan tuz ve limon suyu karışımını hazırlamak amacıyla şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Sevdiğiniz kıyafetinizin üzerine dökülen küf problemini ortadan kaldırmak amacıyla kumaş bölgenin üzerine bir miktar limon suyu dökün. Limon suyunun ardından küf olan bölgenin üzerine sofra tuzu ile kaplayın. Küfün görünmemesini sağlayın. Tüm bu işlemleri uyguladıktan sonra, kıyafette bulunan küf probleminin kısa süre içerisinde ortadan kalktığını gözlemleyeceksiniz. Bir miktar bekledikten sonra ılık nemli bir bezle kıyafetinizi hafifçe silin ve temizlenmesini sağlayın.

İLGİLİ MAKALE  Duvardaki küflere kesin çözüm: Duvardaki küfler nasıl temizlenir?

Banyoda oluşan küf problemini karbonat ve beyaz sirke ile çıkarın

Bilhassa nemli bölgelerde oluşan küf problemi çoğu banyoda görülen bir durumdur. Sıcak suyla duş almak ve yüzeyin ıslak kalması, küf probleminin oluşmasına zemin hazırlarken, banyoda oluşan küf probleminin temizliğini sağlamak amacıyla belli başlı yöntemlerin uygulanması bölgenin kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu yöntemlerin başında da karbonat ve beyaz sirke gelmektedir. Derin bir kap içerisine ilk olarak 1 paket karbonatı alın. Karbonatın ardından, 1 su bardağı sirkeyi de ilave edin. Ardından iki malzemeyi birbirine karıştırdıktan sonra karışımı temiz bir sprey şişesinin içerisine ilave edebilirsiniz. Şişe içerisine aldıktan sonra banyoda bulunan küflü yüzeylere bu sprey yardımıyla hazırladığınız karışımı sıkın. Tüm yüzeyleri karbonat ve sirke karışımına buladıktan sonra belli bir miktar bekleyin. Yaklaşık olarak 10 dakikalık bir bekleme süresinin ardından, banyo yüzeyinde oluşan küf probleminin kısa süre içerisinde temizlendiğini gözlerinizle göreceksiniz. Küf yüzeyden temizlendikten sonra, rutin olan banyo temizliğinizi sağladıktan sonra banyonuz hijyeni yüksek bir banyoya dönüşecektir.