Kahve her sabah içtiğimiz, güne erken başlamamızı sağlayan içeceklerden biri. Bu kadar çok içilmesi nedeniyle, bazı durumlarda kahvenin bir yerlere döküldüğüne şahit olmaktayız. Ancak kahve lekeleri o kadar kolay çıkan lekeler değildir. Kahve lekelerini çıkarmak bazen bir hayli zor olabilmekte. Bu yazımızda sizlere, kahve lekelerinden nasıl kolayca kurtulabileceğinizi anlattık.

Kahve lekeleri nasıl çıkar?

Kahve lekelerine müdahale hızlı olmalı. Eğer bir yere kahve döktüyseniz, hemen bir kağıt havlu ile tampon yapmanız gerekmekte. Fakat kahve dökülen yerde kurursa, halı veya elbisenizde sarı bir leke bırakacaktır. Fakat korkmanıza gerek yok. Kahve lekesini çıkarmak için kullanacağınız malzemeler, evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerdir.

Sirkeli su?

Sirke, mutfağınızda bulunan ve çok amaçlı kullanabileceğiniz bir malzeme. Yemeklerinize ve özellikle salatalarınıza leziz tatlar katan sirke, doğal bir temizlik ürünü olarak kullanılabilir. Doğal temizlik ürünleri denildiği zaman akıllara ilk gelen sirke, içindeki asidik bileşenlerle kurumuş bütün lekeleri söküp atabilir. Sirkeli su, kahve lekesi veya çay lekesi gibi zorlu lekelerin üstesinden gelebilmektedir.

Bir kap içersine 3 yemek kaşığı kadar sirke dökün. Daha sonra, 1 bardak su dökün ve 1 dakika boyunca karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı, lekenin olduğu yere dökün ve bekleyin. yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sonra, ılık ve temiz bir bez ile sirkeli suyu döktüğünüz yeri ovalayın. Ancak çok fazla bastırmamanız gerekmekte. Eğer bezi çok fazla bastırırsanız, kahve lekesi halı veya kıyafetlerinize daha çok yayılacaktır. Bu işlemleri dikkatli bir şekilde yaptığınızda, kahve lekesinin gittiğini farkedeceksiniz.

Deterjan

Kahve lekelerini gidermek için kullanacağınız en pratik ürün, deterjandır. Kahve lekesinin olduğu yere bir miktar deterjan dökün. Daha sonra ılık ve temiz bir bez ile lekenin olduğu yeri ovalayın. Fakat kahve lekesi kurumuşsa, ılık bez ile önceden nemlendirmeniz gerekebilir. Daha sonra deterjanı döküp, ıslak bez ile iyice durulamanız gerekmektedir. Deterjan, kahve lekesini gidermekte oldukça etkili bir temizlik ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Limonlu su

Limonlu su içinde bulunan asitler, kahve veya çay lekesini gidermekte bir numaradır. Asidik bir yapıda olan limon suyunu kullanmaktan çekinmeyin. Çünkü limon suyu içinde bulunan asit, kıyafetine veya halınıza herhangi bir zarar vermemektedir. Bu yüzden herhangi bir kahve lekesinin üstünde, istediğiniz kadar limon suyu kullanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Kumaşlarınızdaki kurumuş boya lekesi nasıl çıkar?

Bir bardağa, taze sıkılmış yarım limon suyu dökün. Daha sonra bu limon suyunu, lekenin olduğu bölgeye dökün. Limonlu suyun yaklaşık 10 dakika kadar beklemesi gerekmektedir. 10 dakika kadar bekledikten sonra, elinize sıcak bir bez alın ve lekenin olduğu bölgeyi ovalayın. Fakat ovalarken dikkat etmeniz gereken husus, bezi daha çok dikey hareket ettirmeniz. Eğer dairesel hareketlerle ovalarsanız, kahve lekesi etrafa daha çok yayılacaktır.

Tuz

Kurumuş kahve lekeleri için en etkili yöntem diyebileceğimiz tuz, kahve lekelerini 15 dakikada söküp atmaktadır. Tuzun içeriğinde bulunan maddeler, kumaşlarınız için zararsızdır. Fakat kumaşlarınıza bulaşan kahve lekeleri için aynı cümleyi kuramayacağız. Kahve lekeniz kurumuş veya yeni bir leke olsun, tuz her türlü kahve lekesini ortadan kaldıracaktır.

Bir miktar tuz alın ve kahve lekesinin olduğu bölgeye dökün. Parmaklarınızla bu tuzu lekenin olduğu bölgeye yedirin. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra, ılık ve ıslak bir bez ile lekenin olduğu bölgeyi durulayın.