Meyve ve sebzelerin buzdolabında nasıl saklanması gerektiği belki de en önemli konulardan bir tanesidir. Sebzenin besin değerlerini yitirmeden, ilk günkü sağlığında olması ve formunun bozulmaması için dikkat edilmesi gereken belli başlı nüanslar bulunmaktadır. Bilhassa kış aylarında çok daha bol olan sebzelerin buzdolabına atılması, yazın o sebzelere karşı olan özlemin giderilmesini sağlamaktadır. Bu sebzelerin muhafaza edilmesini sağlarken dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. İçerisinde vitamin, mineral ve bolca demir barındıran ıspanağı buzdolabında muhafaza etmek için dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. İşte ıspanağın uzun ömürlü olmasını sağlayan o nedenler…

Ispanak saklanırken nelere dikkat edilmeli?

Bilhassa kış aylarında soframızdan eksik olmayan sebzelerden bir tanesi olan ıspanağın sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır. Yemeğini, böreğini, kavurmasını yaptığımız ıspanağı, yaz aylarında da tüketmek istediğimizde buzdolabında muhafaza ederken dikkat etmemiz gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Ayrıca ıspanak, kolay bozulabilen bir yapıda olduğu için buzdolabında muhafaza edilmesi için başından handikaplarla dolu bir sebzedir. Fakat doğru saklama metoduyla ıspanağı da kolaylık buzdolabında muhafaza edebiliriz. Ispanağı buzdolabında saklamayacaksanız sadece aldığınızdan günden 1 – 2 gün sonra tüketeceksiniz, ıspanağı yıkamadan direkt olarak buzdolabı poşetinde buzdolabının alt bölümünde muhafaza edebilirsiniz. Fakat 2 – 3 günden sonra ıspanağınızın bozulacağını unutmamanız gerekir.

  • Uzun vadeli bir saklama yöntemi arıyorsanız bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. Aldığınız tüm ıspanakları güzelce yıkayın, tüm toprağından temizlenmesine dikkat etmeniz gerekir. Yıkama işlemini kolay ve hızlı yapabilmek için bir tasın içerisine su doldurup ardından sirke damlatıp bu suyun içerisinde ıspanakları yıkamanız mevcut olan kumundan kolaylıkla ayrılmasını sağlayacaktır. Yıkama işlemini tamamladıktan sonra, ıspanaklarınızı kuruması için güzelce dizin ve tüm ıslaklığından kurtulmasına özen gösterin. Ispanakların ıslak olması, buzdolabına koyduğunuzda çürümesine neden olabilmektedir. Ispanakların kuruduğundan emin olduktan sonra dilerseniz bütün şekilde buzdolabı poşetine koyarak muhafaza edebilirsiniz. Fakat bu işlemi gerçekleştirirken, tek seferlik olmasına dikkat etmeniz gerekir. Buzu çözülen hiçbir buzluk malzemesini tekrar donması için buzdolabına koymamanız gerekir. Daha pratik ya da kolay olmasını diliyorsanız, güzelce yıkadığınız ve kuruttuğunuz ıspanakları küçük küçük doğrayıp buzdolabı poşetine koyarak buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Bu işlem sonrasında kullanırken çok daha pratik bir şekilde işinize yarayacaktır.
  • Ispanağı derin dondurucu da aynı zamanda şoklama yöntemiyle de muhafaza edebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için ilk olarak koca bir suyu tencerenin içerisinde kaynatın ardından da tencerenin hemen yanına içi buz dolu bir tas su hazırlamanız gerekir. Ispanakları ilk olarak kaynar suyun içerisinde beklettikten sonra ardından hemen içi buz dolu suya atmanız gerekir ve burada da biraz bekledikten sonra direkt olarak suyun içerisinden çıkarmalısınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ıspanakları havlu kağıt üzerine koyun ve kurumasını bekleyin. Ispanakların tamamının kuru olduğunu gördüğünüz anda buzdolabı poşeti içerisine koyarak, buzdolabında takribi olarak 9 ay kadar bekletebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken de yine kullanacağınız kadarı poşetlemeniz önemli ve pratiktir.
İLGİLİ MAKALE  Yapması çocuk oyuncağı lezzeti harika ıspanaklı börek tarifi (Kaynak: soru.com.tr)

  • Bir diğer saklama yöntemi ise minik ıspanak küpleri hazırlamak olabilir. Ispanakları, 6 ölçü ıspanağa 1 su bardağı şeklinde hazırlayabilirsiniz. Lapa kıvamına gelen ıspanakları blenderdan çekip ardından buzdolabının buzluk kaplarına alabilirsiniz. Püre kıvamına gelen ıspanakları buzlukta dondurduktan sonra ihtiyacınız olduğunuz vakitlerde kolaylıkla kullanabilmenizi sağlar. Buzdolabı küplerinde bulunan minik ıspanak küplerini donduktan sonra çıkarıp buzdolabı poşetinde muhafaza etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu işlem sayesinde, ıspanaklarınız buzdolabı kokusunu içerisine çekmeyerek lezzetinden ödün vermemiş olacak.

Video: BUZLUKTA ISPANAK SAKLAMA