Göz çevresinde oluşan koyu halkalar hemen hemen herkesin en muzdarip olduğu konular arasında yer almaktadır. Göz çevresinde meydana gelen koyu halkalar kişinin yorgun ve olduğundan çok daha büyük bir görüntüde olmasına neden olmaktadır. Bu bölgelerde oluşan koyu halkalar pek çok sebep dolayısıyla oluşurken en bilinen nedeni, uykusuzluk ve yorgunluktur. Bu iki neden başta olurken günlük yaşamda okul ya da iş hayatının temposuna ayak uydurmak çoğu zaman kişi de büyük bir yorgunluğun oluşmasına neden olduğu için kişinin bitkin bir görüntü oluşturmasına neden olmaktadır. Göz çevresinde oluşan bu halka problemini gidermek ve çok daha aydınlık bir görüntüye kavuşmak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz…

Göz çevresindeki koyu halkalara son!

Yorgun görüntünün altında yatan etmenlerin başında göz çevresinde meydana gelen göz halkaları gelmektedir. Göz çevresindeki bu halkalar çoğu zaman yorgunluk, uykusuzluk, uzun çalışma saatleri ve genetik faktörler dolayısıyla kişide var olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek ve var olan göz çevresindeki koyu halkaları tedavi etmek elbette kolaydır. Gereken bakım düzenli olarak uygulandığında göz çevresindeki koyu halkaların kalıcı olarak geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Göz çevresinde oluşan koyu halkaları evde uygulayacağınız bu yöntemler sayesinde kolaylıkla yok edebilirsiniz. İşte koyu göz çevrelerine veda etmenin o yolları…

Yorgun ve ağrıyan gözlerinize soğuk çay presi

Bilhassa geçmiş dönemlerde sıklıkla kullanılan uygulamalar arasında yer alan çay presi, göz sağlığı için oldukça önemlidir. Gözün rahatlamasına yardımcı olan çay presi, göz içerisindeki mikropların temizlenmesine ve gözün içerisinde oluşan çapak probleminin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Çay presinin uygulaması bunlarla da sınırlı kalmayarak, çay göz çevresinde oluşan koyu halka probleminin tedavisine de iyi geldiği bilinmektedir. Buzdolabında bir miktar beklettiğiniz yeşil çay ya da papatya çayının poşetlerini soğuduktan sonra gözlerinizin üzerine koyun. Çay poşetlerini yaklaşık olarak gözünüzün üzerinde 5 – 10 dakika kadar bekletin. Beklemenin ardında gözünüzü duru su ile yıkayın ve ardından uygun bir nemlendirici ile göz çevrelerinizi nemlendirin. Bu işlemi düzenli olarak uygulamanız koyu göz halkalarının tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Göz seğirmesi neden olur ve nasıl geçer?

Koyu göz halkalarını argan yağı ile tedavi edin

İçeriğinde birçok yararlı madde barındıran argan yağı, göz çevresine uygulandığında kişinin göz çevresinin nemlenmesine yardımcı olurken bu bölgelerde oluşan koyu halka probleminin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak kullanılan argan yağı, göz çevresindeki koyu halka probleminin geçmesine yardımcı olurken göz çevresinin nemli ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını da sağlamaktadır. Argan yağını uygulamak için en etkili yöntem gece uyumadan evveldir. Bir miktar argan yağını göz çevrenize sürüp uyumanız ardından, sabah uyandığınızda gözünüzü durulamanız göz çevresinde oluşan koyu görüntünün tedavi olmasına yardımcı olacaktır.

Gözlerin dinlenmesi için salata koyun

Salatalık uygulaması bilhassa televizyonlarda gördüğümüz yöntemlerin başında gelen ve hurafe gibi görünse de, göz çevresindeki halkaların tedavi edilmesinde oldukça başarılı bir uygulamadır. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde gözün morluklardan arınmış çok daha sağlıklı bir görüntüde olmasını sağlarken, göz çevresinde oluşan koyu halka probleminin tedavi edilmesine de ayrıca yardımcı olmaktadır. Göz çevresinin tedavi edilmesinin yanı sıra salatalığın cildi sakinleştirme özelliği de bulunmaktadır. Salatalık uygulamasını göz çevresindeki koyu halkalardan kurtulmak için kullanırken ilk olarak salatalığı dilimleyin ve buzdolabında bekletin. Buzdolabında soğuyan salatalığı gözünüzün üzerinde yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar bekletin. Bekletme işleminin ardından gözünüzü durulayın ve uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Düzenli olarak bu uygulamaların yapılması göz çevresinde oluşan koyu halka probleminin tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

Video: Göz Çevremi Nasıl İyileştirdim? | Koyu Halkalar, İnce Çizgiler ve Göz Altı Torbaları

X