İnsan yaşının ilerlemesi ile göz kırışıklıkları çokça görülmeye başlayan bir sorun olma yolunda ilerler. Zamanın insan üzerindeki bu acımasız etkisi tabii ki hiç birimizin sevdiği ve hoşlukla karşıladığı bir durum değildir çünkü kim kum saatindeki tanelerin azaldığını görmekten mutlu olur ki diye düşünür insan. Aynı zamanda stres ve ağır çalışmalarında yanına getirdiği bu kırışıklık artmaları için ise yine kullanılabilecek en doğru yöntem, doğadan yardım almak olacaktır.

Göz kırışıklığı neden olur?

Göz kırışıklıkları genel olarak cildin elastik yapısını kaybetmesinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Doğduğumuz andan itibaren yavaş yavaş cildin yapısındaki elastiklik kaybolmaya başlar. Yani elastiklik kaybının en yaygın bilinen nedeni yaşlılıktır. Ancak bu kırışıklıklara yol açan başka nedenler de bulunmaktadır.

Göz çevremizde bulunan kaslar mimiklerimizden dolayı sürekli olarak kasılırlar. Bu mimikler her güldüğümüzde, ağladığımızda, şaşırdığımızda ve koktuğumuzda kasılırlar. Bu kasılmalar ise çok çalışan göz çevresi kaslarında zamanla kırışıklık oluşmasına neden olur. Aynı zamanda göz kırışıklığı oluşmasına neden olan bir başka durum olarak da güneş ışınları çıkmakta. Güneş ışınlarına karşı koruyucu kullanmayanların göz çevresi kırışıklıkları daha erken yaşlarda ve daha sık oluşuyor. Güneş ile ilgili bir başka neden ise gözleri sürekli kısmaktan geçiyor.

Göz kırışıklığına karşı formüller

Göz kırışıklıkları genetiğe de bağlı olarak ortaya çıkan nedenler olup, bu sorunun çözümü iç uygulanabilecek yöntemler ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

Salatalık suyu

Salatalık içerdiği vitaminler ile cilt sağlığını koruyan bir gıda olarak karşımıza çıkar. Tüketilmesinin cildi gençleştireceği kadar, salatalıktan tonik suları ve maskeler de hazırlanabilir. Bu yöntemi göz kırışıklığı için kullanmak için ise 1 orta boy salatalığı rendeleyin. Rendelenmiş salatalığın suyunu sıkarak bir kaba alın ve bu kabı bu çayı buzdolabı içerisine yerleştirerek 20 dakika kadar soğumaya bırakın. Ardından bir pamuk yardımı ile bu suyu göz çevrenize iyice yedirin. Bu işlemi arka arkaya birkaç kez tekrarlayın. Herhangi bir zararı yoktur ve 2 günden bir uygulanabilir.

Gül suyu ve muz maskesi

Muz ve gül suyu cilt sağlığı için faydalı sayılan ürünler arasında yer alırlar. Bu sayede de bir araya gelerek oluşturdukları maskeyi kullanmak göz çevresinde oluşan kırışıklıkları geçirmeye yarıyor. Gül suyu ve muz maskesini uygulamak için yarım adet muzu bir kase içerisinde püre galine getirin. Ardından üzerine gül suyu ekleyerek karıştırmaya başlayın. Krem kıvamına gelene kadar bu işleme devam edin. Krem olan karışımı parmak yardımı ile göz çevresine uygulayın. Kuruduktan sonra ise maskeyi ılık su ile çıkarın. Bu işlemi haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Göz altındaki yağ bezeleri neden oluşur? Yağ bezeleri için doğal sağlıklı çözümler

Havuç ve badem yağı

Havuç içerdiği vitaminler ve besin değerleri sayesinde cilt sağlığını koruyan besinler arasında yer alır. bağlayıcı olarak da badem yağı eklendiği takdirde oldukça güçlü bir maske hazırlamış olursunuz. Maskeyi hazırlamak için 1 havucun suyunu sıkın ve içerisine 1 çay kaşığı badem yağı ekleyerek iyice karıştırın. Homojen hale gelen karışımı buzdolabında bir süre bekleterek soğutun . Ardından bir pamuk yardımı ile bu maskeyi göz çevresine iyice yedirin. Birkaç kez silme işlemi uygulayarak maskenin tamamen yerleşmesini sağlayın. Yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra maskeyi temizleyebilir ve bu işlemi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Papatya çayı maskesi

Papatya çayı yüksek antioksidan olarak karışımıza çıkan gıdalardandır. 1 fincan içerisinde 2 poşet papatya çayını demleyin. Ardından poşetlerini ayırarak soğuması için bekletin. Ardından soğuyan poşet papatya çaylarını alarak göz çevresine yerleştirin ve gözlerinizi kapatarak uzanır halde bekleyin. 15 dakika kadar bu halde bekledikten sonra papatya çayını atabilir ve bu işlemi dilediğiniz zaman tekrar kullanabilirsiniz.