Pek çok kadının en muzdarip olduğu konulardan bir tanesi fayansların arasında biriken kirlerdir. Bu kirlerin temizliğini sağlamak bazı durumlarda oldukça zor ve meşakkatli gibi görünse de esasında doğru formülasyonların uygulanması durumunda yüzeyde bulunan tüm kirlerin kolay bir şekilde temizlendiğini gözlemlemek mümkündür. Bu noktada fayans aralarında biriken kir ve kireçlerin temizliğini sağlarken dikkat edilmesi gereken belli başlı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaların düzenli olarak yapılması durumunda fayans aralarındaki tüm kirlerin temizlendiğini ve fayansların çok daha hijyenik bir görüntüde olmasını sağlayabilmek için bu yöntemleri uygulamaya özen gösterin!

Fayans araları temizlenirken nelere ihtiyaç vardır?

Fayans aralarını temizlerken dikkat edilmesi gereken belli başlı yöntemler ve doğa içerikler bulunmaktadır. Bu içeriklerin fayans temizliğinde kullanılması fayansların çok daha kısa süre içerisinde temizlenmesini sağlarken aynı zamanda fayansların daha sağlıklı bir görünümde olmasına yardımcı olmaktadır. Bu noktada fayans temizliğinden yorulduysanız ve piyasada bulunan temizlik ürünlerinin yeterli seviyede kir çıkarma gücünün olmadığını düşünüyorsanız mutlaka bu yöntemlere göz atmanız gerekir!

Fayans aralarını sirke su karışımı ile temizleyin

Malzemeler;

  • 2 bardak elma sirkesi
  • 1 fincan tuz

Yapılışı;

Hemen hemen her temizleme yöntemlerinde karşımıza çıkan ürünlerden bir tanesi olan sirke, fayans temizliğinde de etkisini göstermektedir. Kararmış ve sararmış fayansların temizliğini sağlarken kullanacağınız 2 bardak elma sirkesi ve 1 fincan tuz tüm kirlerin yüzeyden temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bu noktada uygun bir kabın içerisine 2 bardak elma sirkesi ve 1 fincan tuzu alalım. Ardından tuzun sirkenin içerisinde erimesini sağlayalım. Eriyen tuzlu sirkeyi bir diş fırçası yardımıyla kararmış olan fayansların arasına sürelim ve fayans aralarının temizliğini bu şekilde gerçekleştirelim. Tüm fayans aralarına  sirkeli su ile temizledikten sonra yaklaşık olarak sirkenin 5 dakika kadar fayansların yüzeyinde kalmasını sağlayın. Ardından fayanslarını sabunlu bir bez yardımıyla ovalayın ve ovalama işleminden sonra fayanslarınızı güzelce durulayın. Bu işlemi eksiksiz yerine getirmeniz fayanslarda bulunan lekelerin kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olurken sizin de ekstra bir güç uygulamanızın önüne geçecektir.

Karbonat ve sirke ile kararmış fayanslara elveda

Malzemeler;

  • 1 su bardağı karbonat
  • 1 su bardağı sirke
İLGİLİ MAKALE  Fayanslarda ve kıyafetlerde oluşan pas lekelerinden nasıl kurtuluruz? (Kaynak: izlehaber.com)

Yapılışı;

Kararmış fayansların temizliğini sağlamak için karbonat ve sirke ile bu durumu kökünden çözümleyebilirsiniz. Karbonatın ve sirkenin içerisinde bulunan bileşenler birleşerek büyük bir leke çıkarıcıya dönüşerek fayanslarda bulunan tüm lekelerin temizlenmesine katkı sağlamaktadır. Fayans aralarını temizlemek için yapmanız gereken ilk uygulamaların başında temizlemek istediğiniz fayanslara bir miktar karbonatı dökün. Fayansın üzerine döktüğünüz karbonatın üzerine 1 su bardağı sirkeyi gezdirin. Sirke ve karbonat tepkimeye girerek tüm lekelerin yüzeylerden çıkmasını sağlayacaktır. Belli bir miktar bekleme süresinin ardından uygun bir bez yardımıyla fayansların temizliğini sağlayın. Temizliğini sağladığınız fayansları durulama işlemini tamamladıktan sonra tüm lekelerden ve kirlerden arındığını gözlemleyeceksiniz. Aynı zamanda bu yöntemi düzenli olarak uygulamanız fayansların uzun süre kirlenmesinin önüne geçerek her daim hijyenik bir görüntüde olmasına yardımcı olacaktır.

Diş macunu ile fayanslarınızı parlatın

Malzemeler;

  • Kullandığınız diş macunu
  • Eski bir diş fırçası

Yapılışı;

Kararmış ve sararmış fayansların temizliğini sağlamak için ihtiyacınız olan malzemeler diş macunu ve eski bir diş fırçasında saklı. Kirli ve kireçli fayans aralarının temizliğini sağlamak için eski bir diş fırçasına koyacağınız diş macununu fayansların aralarını temizleyerek fırçalayın. Tüm fayansları bu şekilde fırçaladıktan sonra arasından sabunlu bir su ile tüm fayansları güzelce yıkayın. Yıkama işleminden sonra fayanslarınızı su ile durulayın ve farkı kendi gözlerinizle görün. Diş macunu fayans aralarında bulunan tüm kirlerin kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olacak.