Çamaşır suyu zorlu lekelerin üstesinden gelen yegane temizlik ürünüdür. Fakat sağlığa da birçok zararı bulunmakta. Ayrıca çamaşır suyunun kokusu rahatsız edici olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere çamaşır suyu kokusunun elden nasıl çıkarabileceğinizi anlattık.

Çamaşır suyu nedir?

Çamaşır suyu güçlü kimyasal maddeleri içermektedir. Genellikle beyaz çamaşırları ve bazı bölgeleri temizlemek ve ardından dezenfekte etmek için kullanılır. Özellikle pandemi dönemi sırasında çamaşır suyuna olan ilgi artmış durumda. Çünkü çamaşır suyunda kullanılan güçlü kimyasallar, bakterileri ve mikroorganizmaları temizlemektedir.

Çamaşır suyu ne kadar temizlik konusunda rakipsiz olsa da insan sağlığı için zararlıdır. Bu durum yüzünden uzmanlar, çamaşır suyunun temizlik esnasında su ile seyreltilerek kullanılmasını tavsiye etmekte. Bununla beraber çamaşır suyunu kullanırken siyah kıyafetler giymek yerine beyaz kıyafetler giymek mantıklı olacaktır. Çünkü çamaşır suyu, renkli ve siyah kıyafetlerin üstüne sıçrarsa o kıyafetlerin  rengini bozabilir. Çamaşır suyunun bu özelliği, temas ettiği maddeleri oksidizasyon yoluyla etkilemesi sonucudur.

Çamaşır suyunun içinde hangi bileşiklerin olduğu ise merak konusu. Çamaşır sularının bileşiği, markalara göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat hemen hemen hepsinde sodyum bazlı bileşikler göreceksiniz. Sodyum dışındaki diğer bileşikler farklılık gösterebilir. Bu temizlik ürününü alırken dikkat edilmesi gereken konu ise kalitedir. Kaliteli markaların çamaşır suları, güvenlik açısından daha iyidir. Çocuk kilidi  kapakları ile güvenliğin arttırılması, bileşenlerinin insan sağlığını daha az etkilemesi gibi.

Çamaşır suyunun en yaygın kullanım alanı ise banyo ve tuvaletlerdir. Buralarda gelişen mikroorganizmalar evin diğer kısmına göre 6 kat daha fazla olabilmekte. Bu yüzden çamaşır suyu, banyo ve tuvalet temizliği için birebirdir.

Ellerimize sinen çamaşır suyu kokusu nasıl çıkar?

Ellerinize sinen çamaşır suyu kokusunu yok etmek için birçok pratik yol mevcut. Çamaşır suyu kokusunun elinize sinmesini istemiyorsanız eğer, çamaşır suyunu kullanırken kalın bulaşık eldivenleri kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede hem elinizin sağlığını korurken aynı zamanda çamaşır suyu kokusu elinize sinmiyor. Ama bazı çamaşır suları çok daha güçlü olabiliyor. Bulaşık eldivenleri kullansanız bile elinize bu çamaşır sularının kokusu sinmekte. Aşağıda yazacağımız yollar sayesinde dakikalar içerisinde elinizi, çamaşır suyu kokusundan arındırabileceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Her gün 1 diş sarımsak yersek neler olur? Şok eden sonuç

Limon suyu

Limon kokusu odanın havasını temizlemekte. Limon suyu ise yüzeylerden gelen kötü kokuları bastırmakta birebirdir. Bu yüzden çamaşır suyu ile yaptığınız işlemler sonrası elinize dökeceğiniz bir miktar limon suyu, çamaşır suyunun kokusunu ortadan kaldıracaktır. Limon suyunun dışında, limon içerikli sıvı sabun da kullanmanız yeterli olacaktır.

Sirke

Çamaşır suyu kokusunu bastırmanın bir diğer yolu ise sirkedir. Sirke güçlü bir asidik bileşendir. Bu yüzden çamaşır suyu ile yaptığınız temizlik sonrası, elinizi sirke ile ovalamanız çamaşır suyu kokusunu yok edecektir.

Tütün Kolonyası

Tütün kolonyası, yapısı itibariyle yoğun bir kolonyadır. Bu yüzden, elinize sinecek olan çamaşır suyu kokusunu da ortadan kaldırmak için kullanacağınız pratik yöntemlerden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Çamaşır suyuyla yaptığınız işlemler sonrası elinize dökeceğiniz bol miktardaki tütün kolonyası, elinize sinen çamaşır suyu kokusunu sindirecektir.