İstenmeyen tüyler, vücudumuzun her yerinde çıkabilir. Ancak bazı yerlerde çıkan istenmeyen tüyler, oldukça sinir bozucu olabiliyor. Bu tür tüyleri de almak için birçok farklı yöntem deniyoruz. Lazer gibi uygulamalar, bazı kişilerin ciltlerinde sorunlara yol açabiliyor. Ancak vücudumuzda ve özellikle çenemizin altında çıkan istenmeyen tüyler için birçok doğal kür bulunmakta. Bu yazımızda sizlere çenemizin altında çıkan istenmeyen tüyler için etkili olabilecek bitkisel kürlerden bahsettik.

Portakal kabuğu kürü

Genellikle portakal kabuklarını, portakalı tükettikten sonra çöpe atıyoruz. Ancak portakal kabuklarını çenemizin altındaki istenmeyen tüyleri kurutmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için portakal kabuklarını bir miktar biriktirin. Daha sonra bütün portakal kabuklarını rondodan geçirin. Portakal kabukları kremsi bir kıvam aldığında ise rondonuzu kapatın. Rondonuzu kapattıktan sonra ise portakal kabuklarını bir karıştırma kabına alın. Ardından da kremsi kıvama gelmiş olan portakal kabuklarının içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve güzel bir şekilde karıştırın. yapacağınız işlemler bu kadar. Daha sonra hazırlamış olduğunuz bu kürü, her ağda işlemi sonrası ağda yaptığınız bölgeye masaj yaparak uygulayın. Ancak portakal kürünü cilde uyguladığınızda, hazırlamış olduğunuz portakal kürü cildinizde en az 1 saat kadar kalmalı.

Yumurta akı kürü

Yumurtanın insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Ancak aynı zamanda yumurta akını istenmeyen tüylerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için yumurta akını bir karıştırma kabına alın. Daha sonra içerisine mısır unu ve toz şeker ekleyerek, homojen bir karışım elde edin. yaptığınız bu karışımı da her tüy alma işlemi yaptıktan sonra, istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye uygulayın. Hazırlamış olduğunuz karışımdaki maddeler, istenmeyen tüylerin kıl köklerini kurutacaktır. Yaklaşık 2 hafta düzenli olarak bu kürü kullanırsanız, istenmeyen tüylerde büyük bir azalma göreceksiniz.

Limon kürü

Limon, içerisinde yüksek oranda C vitamini barındırdığı için cildimize birçok faydası bulunuyor. Ancak bugün limonun istenmeyen tüyleri kuruttuğundan bahsedeceğiz. Ancak limon ile hazırladığınız bu kürü uygularken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor. Bu husus ise limonun asidik olmasından kaynaklanıyor. Limonun asidik yapısı, hassas ciltlere yanma hissi oluşturabilmektedir. Bu yüzden de limon kürünü uyguladığınızda cildinizde bir yanma hissi yaşarsanız, hemen hazırlamış olduğunu limon kürünü cildinizden uzaklaştırın ve bol su ile cildinizi yıkayın. Bu uyarıları verdikten sonra ise limon kürünü hazırlamaya başlayabiliriz.

İLGİLİ MAKALE  Yüzdeki 'istenmeyen tüylerden' kurtulmak için doğal yöntemler

İstenmeyen tüyleri azaltmak için hazırlayacağınız limon kürü için ilk önce, bir karıştırma kabı içerisine orta boy bir limonun suyunu sıkın. Ardından da limon suyunun içerisine 2 çay kaşığı kadar deniz tuzu ilave edin. Ardından da karıştırma kabı içerisinde bulunan bütün malzemeleri güzel bir şekilde karıştırın. Daha sonra ise hazırladığınız karışımı ağda sonrası cildinize bir pamuk yardımı ile uygulayın. Ancak limon kürü, cildinizde yaklaşık olarak 3 ya da 4 saat kadar beklemeli. Bekleme süresi geçtikten sonra ise gönül rahatlığı ile duş alabilirisiniz. Bu uygulamayı da haftada maksimum 2 defa uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü limon ve tuz güçlü bir karışım olduğu için cildinize zarar verebilir.