Kişilerin vücutlarında istenmeyen şekilde tüylenmeler meydana gelebilir. Bu tüylenmeler bir çok şekilde kalıcı veya geçici olarak giderilebilir. Bazı yöntemler acısız bir şekilde gerçekleştirildiği gibi bazı kişiler için acılı da olabilir. Bundan dolayı acısız yöntemlere başvurma oranları gittikçe artmaktadır. Özellikle doğal yöntemlere yönelim sıklıkla tercih edilmektedir.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

Vücutta meydana gelen istenmeyen tüylerden kurtulmanın birbirinden farklı bir çok yolu vardır. Bazı yollar kalıcı olmasına rağmen bazı yollar sadece bir süreliğine kurtulma sağlar. Örneğin;

  • Lazer epilasyon yöntemi,
  • Tüy dökücü krem kullanarak,
  • Epilasyon aletleri kullanarak,
  • Jilet gibi tüy kesici aletler kullanarak,
  • Ağda kullanarak veya doğal yöntemleri tercih ederek istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür.

Ancak belirtildiği gibi bazı yöntemler diğerlerine göre daha az kalıcı özellik gösterecektir. Uzun süre kalıcı olacak veya tamamen kalıcı olacak yöntemleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Ancak bu yöntemleri tercih ederken uygun şartlarda yapılmasına ve bu işlemleri yapan kişilerin gerekli yeterlilikte olmasına önem vermek gerekir. Aksi taktirde vücutta bir çok fiziksel ve kalıcı zararlar meydana gelebilir.

Yüzde Meydana Gelen İstenmeyen Tüyler

Vücudumuzun belirli bölgelerinde istenmeyen tüylenmeler meydana gelebilir. Yüzde istenmeyen tüylerin meydana geldiği kısımlardan birisidir. Kadın ve erkekler fark etmeksizin yüzde meydana gelen tüylenmenin önlenmesi istenebilir. Ancak yüz, vücudun diğer kısımlarına nazaran daha hassas bir bölge olarak bilindiği için her yöntemin kullanılması doğru olmayabilir. Bu sebepten dolayı doğal yöntemler tercih edilmektedir. Doğal yöntemlerin sıklıkla tercih edilmesinin nedenlerinde birisi de maliyetlerdir. Lazer epilasyon gibi işlemlerin pahalı olması durumunda doğal yöntemler daha kurtarıcı olacaktır.

Sıklıkla Tercih Edilen Doğal Yöntemler

Yüzdeki istenmeyen tüylerin giderilmesi için doğal yöntemler oldukça sık tercih edilir. En çok tercih edilen doğal yöntemler arasında;

  • Yumurta maskesi yöntemi,
  • Ballı şeker maskesi,
  • Çay ağacı ve lavanta özü losyonu,
  • Limon ve tuz kürü hazırlamak yöntemi vardır.

Bu yöntemlerde kullanılan malzemeler kolay bulunabildiği için ve maliyetleri uygun olduğu için tercih edilirler. Genel olarak bir çok kişi tarafından tercih edilir. Ancak herkesin kıl yoğunluğu veya kıl kökleri farklılık gösterdiği için bu uygulamaları düzenli olarak yapmak gerekebilir. Herkeste kesin ve kalıcı çözüm göstermeme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

İLGİLİ MAKALE  Kahve ve karbonat 'karışımı' ile istenmeyen tüylere elveda

Yumurta Maskesi Yöntemi

Yumurta maskesi yüzde meydana gelen istenmeyen tüylerin giderilmesi için sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisidir. Yumurta maskesini yapmak için 1 adet yumurta, 2 su bardağı mısır nişastası ve 1 çorba kaşığı şeker yeterli olacaktır. Belirtilen malzemeleri bir kaseye alıp, macun kıvamına gelene kadar karıştırmak ve yüze uygulayıp en fazla 20-25 dakika olacak şekilde bekletmek yeterli olacaktır. Bu işlem bir ay boyunca en fazla haftada 2 kez olacak şekilde uygulanmalıdır.

Ballı Şeker Maskesi Yöntemi

Ballı şeker maskesi de sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Ballı şeker maskesi hazırlamak için 1 çorba kaşığı bal, 2 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı su kullanmak yeterlidir. Bütün malzemeleri bir kaba alarak şeker çözünene kadar ocakta kaynatmak ardından bu karışımı mikrodalga veya fırında 30-40 saniye bekleterek yüze uygulamak gerekir.

Daha sonrasında karışımı uyguladığınız yüzünüzün üzerinde bir bez yapıştırarak kısa bir süre bekletmenin ardından bezi tüylerin aksi yönüne doğru çekmek yeterlidir. Bu yöntem ile hem yüzde meydana gelen istenmeyen tüylerden hem de ölü derilerden kolayca kurtulmak mümkündür.

İzleyin: İSTENMEYEN TÜYLERE DOĞAL ÇÖZÜM -CİLT BAKIMI-GÜZELLİK-BAKIM

Çay Ağacı ve Lavanta Özü Losyonu

Çay ağacı ve lavanta losyonunu hazırlamak için çay ağacı yağı ve lavanta yağı kullanmak yeterlidir. Bu yağları aktarlardan satın alabilirsiniz. 1 çay kaşığı lavanta yağı ile 4 çay kaşığı çay ağacı yağını karıştırarak pamukla günde iki kez yüze uygulamak yeterlidir. Hazırladığınız bu losyonu günde iki kez ve yeterli miktarda yüzünüze uygulamanız durumunda yüzde meydana gelen istenmeyen tüylerden kurtularak aynı zamanda cildinizin parlak bir görünüm kazanmasına olanak sağlayabilirsiniz.