Sararmış çamaşırlar, ev hanımlarının en çok uğraştığı işlerden biri. Çamaşır yıkamak hali hazırda oldukça zor bir iş iken bir de sararmış çamaşırlar ile uğraşmak, kişinin canını sıkabilmekte. Fakat sararmış çamaşırları da kolayca eski rengine getirmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit. Gelin hep birlikte sararmış çamaşırları nasıl eski haline getirebileceğinizden bahsedelim.

Sararmış çamaşırlar nasıl eski rengine getirilir?

Sararmış ya da solmuş kıyafetleri eski rengine getirmenin birçok yolları var. Bu yolları uygulayarak, rengi solmuş ya da sararmış çamaşırları eski haline getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit. Sararmış ya da solmuş çamaşırları eski haline getirmenin yolları şu şekildedir:

Çamaşır makinesine iki limon dilimi atın

Limon, doğanın bize vermiş olduğu en efektif besinlerden biridir. İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan bu besin, aynı zamanda temizlikte de kullanılabiliyor. Evimizin her tarafını limon ile temizleyebildiğiniz gibi, sararmış kıyafetler için de limondan yardım alabilirsiniz. Bunun için çamaşır makinesine iki dilim limon atmanız yeter.

Limon içerisinde yer alan asidik maddeler, sararmış çamaşırları detaylı bir şekilde temizleyecektir. Aynı zamanda renk dokusunu düzelten limon, hem sararmış çamaşırları eski rengine getirecek hem de kıyafetlerinizin renginin olduğundan daha parlak bir şekilde görünmesini sağlayacak.

Tuz ile solan kıyafetleri geri döndürün

Tuz da tıpkı limon gibi solan çamaşırlar için birebirdir. Toz deterjanlar, özellikle siyah kıyafetlerin solmasına neden olan kalıntılar bırakabilmektedir. Bu yüzden de toz deterjan kullanırken, dikkatli davranmalıyız. Uzmanlar, 1 ya da 2 yemek kaşığı kadar toz deterjanın, bir makine çamaşırın yıkanması için yeterli olacaktır.

Toz deterjanın içerisine 2 çay kaşığı tuz ekleyin. Bu şekilde de toz deterjan yüzünden kıyafetlerinizin solmasını engelleyeceksiniz. Tuz içerisindeki maddeler, kıyafet üstünde kalan toz deterjan kalıntılarının ortadan kalkmasında yardımcı oluyor. Bu sayede de kıyafetlerinizi solmaktan koruyor ve aynı kıyafetlerin renginin eski haline gelmesini sağlamış oluyorsunuz.

Beyaz sirke kullanın

Beyaz sirke

Kullanacağınız yumuşatıcının içerisine bir miktar sirke ekleyebilirsiniz. Sirke, insan için oldukça faydalı bir nimettir. Aynı şekilde sirke, evimizin her köşesini derinlemesine bir şekilde temizleyebilmemizi de sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Boyunuzu olduğundan 'uzun gösteren' kıyafetler

Sirke içerisinde asidik maddeler yer almaktadır. Bu asidik maddeler de herhangi bir yerdeki kir ve kalıntıların temizlenebilmesinde yardımcı oluyor. Kıyafetlerimizin asıl solma nedeni, temizlenemeyen kalıntılardır. Ancak güçlü ve doğal bir temizlik maddesi sayesinde, bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun içim yumuşatıcının içerisinde 1 çay bardağı sirke ekleyin ve kıyafetlerinizi bu şekilde yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra aradaki farkı göreceksiniz. Sirke sayesinde hem kıyafetlerinizi derinlemesine temizleyecek hem de solmuş ya da sararmış olan kıyafetlerin renginin tekrardan eski haline gelmesini sağlayacaksınız.

Her derde deva karbonat

Karbonat, evinizdeki joker malzemelerden biridir. Hem yemeklerde hem de temizlikte kullanılabilen karbonat, solmuş ya da sararmış kıyafetlerin de eski haline gelmesini sağlayacaktır. Bunun için uygun bir kap içerisine kıyafetlerinizi alın. Daha sonra ise ılık su ile bu kabı doldurun. Ardından da bu kap içerisine yarım bardak karbonat ekleyin ve kıyafetler ile birlikte karıştırın. Bu arada, kesinlikle kıyafetlerinizi çok sıcak su ile yıkamayın. Çok sıcak su, kıyafetlerin solmasındaki en büyük etmenlerden biridir. Karbonat eklediğiniz bu kaptaki kıyafetleri, bir gece kadar bekletin. Daha sonra ise kıyafetlerinizi güzel bir şekilde durulayın ve kurutun. Kuruyan kıyafetlerinizdeki farkı görünce, gözlerinize inanamayacaksınız.