Boyaları günlük hayatta hemen hemen her yerde kullanmaktayız. Birden çok kullanım alanı olan boyaların bir sürü faydası bulunmaktadır. Yüzeyleri güneşten, tozdan, pastan ve kirden korumaktadırlar. Ayrıca estetik bir görünüm verdikleri için evlerde, arabalarda, kıyafetlerde kısaca hayatın her yerine kullanılmaktadırlar. Ayrıca boyaların insan psikolojisi üzerinde de oldukça etkili olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Her boyanın bir anlamı bulunmaktadır. Boyalar, özellikle tarihin ilk çağlarından beri kullanılmakta ve birtakım dini, toplumsal ve kültürel anlamlar yüklenmiştir.

Boyaların, renklerin insanlar üzerinde çok büyük etkisi bulunmaktadır. Her toplumda, kültürde ve medeniyette farklı anlamlar kazanmış olsalar da bazıları tüm dünyada ortak anlamlara karşılık gelmektedir.  Örneğin siyah renk matemi, ölümü ve kötülüğü simgelerken beyaz renk ise saflığı, mutluluğu ve güzel sonu temsil etmektedir. Ayrıca boyaları insanlar zararlı hayvanlardan korunmak için de kullanmışlardır. Özellikle Akdeniz havzasında akreplerin çok olmasından dolayı mavi boyalar kullanılmıştır. Pencerelerin ve kapıların etrafını mavi boyayla boyadıklarında zararlı hayvanların korkup kaçtığını bildikleri için boyalardan her alanda istifade edilmiştir.

Boyalar günümüzün vazgeçilmezi durumundadır. Boyalar her şeyde kullanılmaktadır. Özellikle evlerde çok aşırı kullanılmaktadır. Evin tüm görüntüsünü değiştirebilmektedir. Günümüzde yüzlerce hatta binlerce boya çeşidi bulunmaktadır. Maliyetleri çok olduğundan çok aşırı pahalı ürünlerdir. Bu da bütçeyi çok fazla etkilemektedir. Ayrıca bazı boyalar çok zararlı maddeler içerdiğinden başta çocuklar olmak üzere insanlara çok büyük hasarlar verebilmektedir. Ancak hem ekonomik hem de sağlıklı boya elde etmek mümkündür. Üstelik bunun için ekstra bir ürün almaya gerek yoktur. Evinizde bulunan meyve ve sebzelerden boya elde edebilirsiniz. Üstelik yapması da son derece kolaydır.

Evinizde kullandığınız meyve ve sebzelerden kendi boyanızı üretebilirsiniz. Üstelik hem çok sağlıklı hem de ekstra bir maliyeti bulunmamaktadır. Dolabınızda artık kullanılmayacak dereceye gelen, bozulan meyve ve sebzeleri tekstil boyası olarak kullanmak mümkündür. Peki boyayı elde etmek için neler yapılmalı ve hangi malzemeler gereklidir?

Doğal boya için malzemeler;

  • Bir tane tencere
  • Portakal kabukları
  • Pancar kabukları
  • Ispanak
  • Soğan kabukları
  • Kırmızı lahana
  • Ahududu
  • Yaban mersini
  • Limon
  • Böğürtlen
İLGİLİ MAKALE  Bamya hangi mevsimde yetişir? (Kaynak: soru.com.tr)

Boyanın yapılışı;

Öncelikle istediğiniz renge uygun artık sebze ve meyveleri toplayın. Bu topladığınız sebze ve meyveler taze olabileceği gibi bozulmuşta olabilir.

Tencereye öncelikle istenilen renge uygun sebze ve ya meyveler doğranarak konulur. Eğer mavi bir renk istiyorsanız kırmızı lahana, böğürtlen ve yaban mersini kullanabilirsiniz. Sarı bir renk elde etmek istiyorsanız portakal kabukları ve limon işinizi görecektir. İstenilen renge göre gereli olan malzemeler değişiklik gösterebilmektedir.

Doğranan sebze ve meyvelerin üzerine tencerenin yarısı kadar su ekleyin. Eklediğiniz su sebze ve meyvelerin en az iki katı kadar olmalıdır. Ardından tencere ocağa alınır ve en az 1 saat kadar kaynatılır.

Kaynama işlemi bittikten sonra tencere ocaktan alınır ve biraz dinlendirilir. Ardından bir tane süzgeç ve ya tülbent yardımıyla tenceredeki sıvı cam kaplara aktarılır. İşlem bu kadardır. Artık çok pahalıya boya alma derdiniz kalmadı.

Elde edilen bu boyaları kumaşların, kıyafetlerin ve ya istediğiniz herhangi bir şeyin üstünde deneyebilirsiniz. Renklerin daha kalıcı ve sağlam olması için sirke, tuz ve su ilave edebilirsiniz.