Bol miktarlarda sebze tüketmek, asla yanlış bir tercih olmaz. Tabii ki de et ürünleri tüketmek gerekiyor. Ancak uzmanlar, kilo verme dönemine girecek olan kişilerin, yağ bakımından düşük olan sebzelerin tüketilmesi gerektiğini vurgulamakta. Aynı zamanda sebze içeren bir beslenme programı, kişinin kalp ve damar hastalıklarının geçmesine ve bu hastalıklara yakalanma riskinin azalmasına neden oluyor. Bu yazımızda sizlere, günde bir kase tüketerek nasıl 1 haftada 5 kilo verebileceğinizi anlattık.

Günde 1 kase yeterli oluyor!

European Journal of Clinical Nutrition’da yapılmış olan bir araştırmaya göre, sebze ağırlıklı beslenmenin kilo vermedeki en iyi yöntem olduğu keşfedildi. Yapılan bu araştırmada da birçok farklı sebze türü, kilo verme döneminde bizlere yardımcı olmaktadır. Bu sebzeler ise şu şekildedir:

Brokoli

Vücutta ödem birikmesi, vücutta şişkinliklerin baş göstermesine neden oluyor. Ödem birikmesinin en temel nedeni ise gün içerisinde az miktarlarda su tüketmek. Ancak brokoli, ödemler atmanızda size yardımcı olacak sağlıklı bir sebze türü. aynı zamanda brokoli birçok farklı çeşitte tüketebiliyorsunuz. Özellikle haşlanarak tüketilmesi çok sağlıklı. Çok yönlü bir sebze olan brokoli, aynı zamanda antioksidan maddeler içermektedir. bu sayede brokoli tüketerek, vücudunuzda bulunan toksin maddelerin ve iltihabın kolayca atılmasını sağlayabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak brokoli içerisinde bulunan sülforafan maddesi, vücuttaki iyileşme sürecini hızladırmaktadır.

Dolmalık biber

Dolmalık biberin kalorisi oldukça düşüktür. Buna ek olarak ise besin değerleri oldukça yüksektir. Aynı zamanda birçok farklı şekilde bu bitkinin tüketilmesi, büyük bir avantaj sağlamaktadır. Dolmalık biberin asıl olayı ise tokluk hissi yaratabilmesi. Bu sayede gün içerisinde çok daha az yemek tüketerek, kilo verme döneminde kalori açığı oluşturabiliyorsunuz. Aynı zamanda dolmalık biber, C vitamini açısından çok zengin bir bitkidir. Bu yüzden de dolmalık biber tüketmek, bağışıklık sisteminin gelişmesinde öncü rol oynuyor. Hatta dolmalık biberde bulunan C vitamini, portakaldan çok daha fazladır. Bütün bunlara ek olarak dolmalık biber, demir emilimini de sağlamaktadır.

Pancar

Pancar meyvesi, bazıları tarafından sevilse bile büyük bir kısım da bu meyveden nefret etmektedir. Bu yüzden de pancar tüketimi çok kısıtlıdır. fakat kilo vermek istiyorsanız, şifa niyetine pancar tüketmek gerekiyor. Çünkü pancar, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gib, aynı zamanda metabolizmanın da çok hızlı çalışmasını sağlayan bileşenler içermektedir. Metabolizmamız da çok hızlı çalıştığı için kilo verme döneminde çok daha hızlı bir şekilde yağ yakabilmekteyiz. Bununla birlikte bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde öncü rol oynayan pancar, kabızlık gibi bazı sorunların kökünden çözülmesini sağlıyor. Aynı zamanda pancar kan akışını hızlandırmaktadır. bu sayede pancar tüketerek, çok daha verimli bir egzersiz yapabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Kiloyu kastan değil yağdan vermek için bunları yapın! Dr. Ayşegül Çoruhlu, yağdan vererek zayıflamayı anlattı (Kaynak: soru.com.tr)

Acı biber

Acı biber, metabolizmanızın hiç olmadığı kadar hızlanmasını sağlıyor. Acı olmasına aldırış etmeden tüketmek de gerekiyor.Çünkü kilo verme döneminde metabolizmanın çok hızlı bir şekilde çalışması, sizlerin yağ yakımını arttırarak çok daha hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda acı biber gibi dilinizi yakacak besinler tüketmek, istemsiz bir şekilde iştahınızı azaltacaktır. bu yüzden de gün içerisinde daha az yemek yiyerek, ihtiyacınız olan kalori açığını yakalama fırsatını ele geçireceksiniz.