Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobilini piyasaya sürecek. Tüm dünya tarafından merakla beklenilen TOGG ile ilgili gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor. Özellikle 2022 yılına girdiğimizden beri çok önemli detaylar ortaya çıktı. Türk halkı ise TOGG ile ilgili en çok fiyatını merak ediyor. 29 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TOGG’un Gemlik’te kurulan fabrikasının açılışı gerçekeleştirilecek. Yapılacak olan bu açılış ile beraber de TOGG’un ilk seri üretimlerinin başlanması bekleniyor. Bütün bunlar ile beraber TOGG, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenmiş olan Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) görücüye çıkmıştı. Bu fuarı takip eden teknoloji dergileri ise TOGG’u, fuarda görünen markalar arasında ilk 20’ye yerleştirdi. Bu dergilerin sıralamasının ardından ise Yunan basını dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi tarafından TOGG’un satışa çıkması beklenilmeye başlandı.

TOGG ne zaman satışa çıkacak?

İnsanların en merak ettiği konulardan biri de TOGG’un ne zaman satışa sunulacağı. TOGG’un satışa sunulacağı tarih, büyük bir ihtimal ile 2023 yılının şubat ayından sonrasına denk gelecek. Ancak 2022 yılının son aylarında ise TOGG’un satışa sunulacak olan ilk modelinin seri üretimlerinin yapılması bekleniyor. Görünenlere göre ise TOGG’un satışa çıkacak olan ilk modeli C segmentindeki elektrikli SUV modeli olacak. Bu modelin sürüş testleri ise dünyanın dört bir yanında yapılmaya başlandı. Güney Amerika ülkelerinden Almanya sokakalarına kadar birçok ülkede TOGG’un C segmentindeki SUV modelinin sürüş testleri gerçekleşti. Kasım ve Aralık ayları itibari ile TOGG’un ilk seri üretimleri hazırlanacak. Daha sonra ise satışa sunulmak üzere bu araçların hazırlığı olacak. Yapılan haberele göre TOGG’un seri üretiminin başlamasından sonra ise internet sitesi aracılığı ile TOGG’un satışa çıkacak olan C segmentindeki SUV modelinin ön siparişleri alınmaya başlanacak.

Kaç farklı TOGG modelini yollarda göreceğiz?

Şu an için merakla beklenilen C segmentindeki elektrikli SUV model dışında, dört farklı TOGG modelini göreceğiz. Bu modeller, hemen hemen her otomobil sınıfı ve türüne ait olacak. 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki elektrikli SUV modeli yollarda göreceğiz. Daha sonra ise gözler, TOGG’un 2024 yılında piyasaya sürülecek olan sedan modeline çevrilecek. Bu modelin satışa sunulması için ise 2024 yılının yaz aylarını bekleyebiliriz. Yapılan tahminler bu yönde olduğunu bizlere göstermektedir. Tabii ki bunların dışında ise TOGG’un 3 farklı daha modelini yollarda göreceğiz. Bu modelleri yollarda gördüğümüzde ise tarihler 2030 yılını gösterecek. TOGG’un düşündüğü ana plan bu şekilde. Tabii ki gelişmelere göre bu tarihler ileriye ya da geriye alınabilir. MPV; kompakt SUV ve hatchback modelleri ile birlikte toplamda 5 farklı TOGG modelini yollarda görmüş olacağız.

İLGİLİ MAKALE  TOGG Store için iş ilanları açıldı. Linkedin'den başvurun!

TOGG’un fiyatı ne kadar olacak?

TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG fiyatı ne kadar?

Türkiye’nin ilk yerli, ve milli elektrikli otomobili hakkında yapılmakta olan fiyat tahminleri her geçen gün değişiyor. Çünkü artan enflasyon ve dolar kurunun bu kadar dalgalı olması, TOGG’un fiyatlarında sürekli olarak oynamaya neden oluyor. Ancak geçtiğimiz ayarda elektrikli otomobillerden alınacak olan ÖTV matrahlarındaki düzenleme nedeni ile Ağustos ve Temmuz ayındaki yapılan TOGG fiyat tahminlerinde dev düşüşler göründü. Bu düşüşler ile brilikte insanlar, TOGG’un net fiyatını merak etmeye başladı. Yapılan ÖTV düzenlemesine motor gücü 160 kWh’yi aşmayan ve vergisiz fiyatı 700 bin TL bandını aşmayan otomobillerden alınacak  olan ÖTV yalnızca yüzde 10 olacak. Bu oran düzenleme öncesinde yüzde 60 olarak hesaplanıyordu. Bu düzenleme sayesinde şartları sağlayan elektrikli otomobil fiyatlarında net 300 bin TL civarında bir düşüş gözlemlendi. Güncel dolar kuru ve geçtiğimiz ay yapılan ÖTV düzenlemesinden sonra beklenilen TOGG fiyatı ise 950 bin TL ile 1 milyon 350 bin TL arasında. Ancak net rakamı TOGG’un seri üretime geçmesi ile birlikte açılacak olan ön siparişlerde görebileceğiz.