Günsel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobilidir. Son zamanlarda ise 100’e yakın açık pozisyon bulunmakta ve kaynak ustası, CNC operatörü, yazılım mühendisi ve batarya sistem mühendisi gibi pek çok eleman aramakta.

Günsel’in ilk yatırımları 2019 yılında yapıldı. Bununla beraber Günsel’in hedefi, 2022 yılının sonunda seri üretime geçmek. Bunun için ise birçok eleman aramaktalar. Sadece yetişmiş eleman aramayan Günsel, yeni mezunlar ve gençlerin yetişmesi için de kendilerine başvurabileceğini vurgulamaktalar.

Londra’da tanıtıldı

Yakın Doğu Üniversitesi’nde tasarlanan Günsel, ilk modeli olan B9 modelini Londra Elektrikli Araçlar Fuarı’nda tanıttı. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’in açıklamalarına göre, Günsel Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye için yepyeni fırsatlar sunacağını ve yeni bir döneme gireceğini vurguladı. Günsel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli otomobili olma özelliğine sahip. Günsel’in açıklamalarına göre, 40’tan fazla ülkedeki 800’den fazla tedarikçiyle çalıştığını belirtti.

Günsel B9’un teknik özellikleri nelerdir?

Hatchbag bir şekilde satışa sunulacak olan Günsel B9 modeli. yenilikçi bir tasarıma sahiptir. Elektrikli bir motora sahip olan Günsel B9, 140 kW’lık yani 180 beygirlik bir güç üretmektedir. Bununla beraber ful şarjlı pil, Günsel B9 yaklaşık 350 kilometrelik bir yol gidebiliyor. Bu batarya DC hızlı şarj özelliğine sahip. Bu sayede 30 dakikalık bir sürede yüzde 80’lik bir şarj seviyesine ulaşabiliyorsunuz. Bu motor ile birlikte 7.7 saniyede 100 kilometrelik bir hıza erişebiliyorsunuz. Ayrıca bu motorun maksimum hızı 150 kilometredir. Ancak bu sınır yazılım ile sabitlenmiştir. Ayrıca bu motor, 300 tork gücü de üretebiliyor.

İç tasarımda modern bir dizayn kullanılmıştır. Bütün panel boyunca uzanan havalandırma sistemi, aracın iç dizaynına oldukça sportif bir hava katmaktadır. İç tasarımda oldukça dikkat çeken unsurlar ise dijital ekranlar. Günsel B9, iki adet dijital ekran bulundurmaktadır. Bu ekranlardan bir tanesi sürücü göstergesiyken, diğer ekran ise oldukça büyük boyutlara sahip bir bilgi ve eğlence sistemi. Günsel B9’da bulunan bilgi ve eğlence sistemi, Android Auto ve Apple CarPlay desteklerini sunmaktadır. Bu sayede cep telefonlarınızdaki herhangi bir içeriğe kolayca erişebiliyorsunuz.

Günsel B9 tıpkı TOGG gibi uzaktan arıza tespit özelliğine sahip. Ayrıca her türlü internet ve telefon şebekelerine bağlanabilen Günsel B9, uzaktan sistem güncellemesi sunabilmekte. Bu özellikleri ile birlikte oldukça ilgi çeken Günsel B9, 5 farklı renk seçeneği ile satışa sunulmaktadır.

Günsel B9 fiyatları ne kadar olacak?

Henüz Günsel B9 için seri üretime geçilmedi. Ancak Günsel’in açıklamalarına göre, 2022 yılının sonunda Günsel B9 modeli için seri üretime geçilebilecek. Bu sayede 2023 yılında satışa sunulacağı düşünülen Günsel B9 için net bir fiyat belli değil. Ancak benzer özelliklere sahip otomobiller, Avrupa’da ortalama 20.000 Euro ile 40.000 Euro arasında satılmaktadır. Bu yüzden Günsel B9 için ortalama bir fiyat çıkarmaya kalksak, vergisiz hali ile 400.000 Türk lirası diyebiliriz. Ancak vergiler içerisine eklendiğinde ise bu fiyat ortalama 650.000 Türk lirasına kadar yükselebilmektedir. Fakat Günsel, yerli bir otomobil olduğu için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kaç Türk lirasına satılacağı konusunda da net bir bilgiye sahip değiliz. Ancak fiyatlar hemen hemen Türkiye fiyatları ile aynı olacaktır.