Ülkemizde en çok tercih edilen otomobil maralarından olan Fiat, Egea modeline bir de hibrit motorlusunu ekleyecek. Son 6 yıldır en çok tercih edilen model olan Egea tüm gövde tiplerinde yeni bir hibrit motor ile satışa sunulmaya hazırlanıyor.

Fiat Egea Hybrid’in özellikleri nedir?

Egea’nın yeni hibrit versiyonu, yüksek performansını yeni nesil 130 HP güç ve 240 NM torka sahip, 1.5 litrelik, 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor ile 48-Volt bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorundan güç alacak. Yakıt verimliliği oldukça yüksek olan bu otomobilde 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da bulunmakta. Yeni Egea Hybrid’in elektrikli motorunun oldukça gelişmiş teknolojisi, sürücülerin ilgisini çekmekte. Sessiz çalışma özelliği ile gürültü kirliliğini engelleyecek olan Fiat Egea Hybrid, yüzde 100 elektrikli çalışma ile oldukça verimli bir otomobil olacağını bizlere gösteriyor.

Elektrik motoru ile dur kalk işlemlerini yapabilen Fiat Egea Hybrid, oldukça yüksek bir yakıt tasarrufu vaat ediyor. Bununla beraber sadece elektirk motorunun gücü ile birlikte, yoğun ve sıkışık olan trafiklerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor. Ayrıca hem yavaşlama hem de frenleme esnasında çalışacak olan enerji geri kazanımı özelliği sayesinde Fiat egea Hybrid, elektrikli motorunun şarjını bu şekilde dolduracak. Şehir içi kullanımda 100 km.de 4,7 lt’lik (WLTP) tüketim değerine ulaşıyor. Egea’daki hibrit teknolojisi, yine Fiat modellerinde bir ilk olarak, sürüş sırasında benzinli motoru tamamen kapatarak WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) çevriminin yüzde 47’sinin benzinli motor çalıştırılmadan tamamlayabilmesini sağlıyor. Bu oranlar ile birlikte şehir içi çevrimde yüzde 62’ye kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak, yeni 48-Volt hibrit benzinli motor, şehir içi kullanımda hem benzinli, hem de dizel motorlara oranla daha düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor.

Fiat Egea Hybrid ne zaman satışa sunulacak?

Fiat tarafından yapılan habere göre, Fiat Egea Hybrid Nisan 2022’de satışa sunulacak. Bununla beraber Fiat, “Egea Hybrid; Türkiye’de Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tiplerinde, 3 donanım seviyesi-Easy (Sedan) / Street (Hatchback ve Cross’ta), Urban ve Lounge- ve otomatik şanzıman ile Nisan ayında satışa sunulacak. Egea Ailesi’nin merakla beklenen 1.6 Multijet II 130hp Dizel DCT otomatik şanzımanlı versiyonları da yine tüm gövde tiplerinde aynı anda ve Mart ayının ikinci yarısında Fiat showroomlarındaki yerini alacak.” açıklamasında bulundu.

İLGİLİ MAKALE  Fiat Egea Cross Station Wagon 2022 fiyatı belli oldu. Ailelerin tercihi otomobilin fiyat listesi

Fiat Egea Hybrid fiyatları ne kadar olacak?

Bütün gövdeler ve donanım paketleri dahilinde yenilenmiş bir şekilde satışa sunulacak olan Fiat Egea Hybrid’in fiyatlarında bazı farklılıklar göreceğiz. Ancak Fiat tarafından yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor. Fakat yapılan tahminlere göre, Fiat Egea Hybird modelinin fiyatı normal Egea’ların en az 100 bin Türk lirası daha fazla olacağı yönünde.

1.6 MultiJet, Dizel, 130 HP

Yakıt TüketimiVites TipiFiyat
Urban4.3 Lt/100 KmDüz457.900 Türk lirası

1.4 Fire, Benzin, 95 HP

Yakıt TüketimiVites TipiFiyat
Easy6.4 Lt/100 KmDüz266.900 Türk lirası
Urban6.4 Lt/100 KmDüz309.900 Türk lirası
Lounge6.4 Lt/100 KmDüz353.900 Türk lirası

1.3 MultiJet, Dizel, 95 HP

Yakıt TüketimiVites TipiFiyat
Easy4.1 Lt/100 KmDüz380.900 Türk lirası
Urban4.1 Lt/100 KmDüz395.900 Türk lirası
Lounge4.1 Lt/100 KmDüz445.900 Türk lirası