Yüzümüzün belirli yerlerine kıllar ve tüyler çıkmaya başlayabiliyor. Erkekler her ne kadar bu durumdan çok fazla etkilenmese bile kadınlarda tam tersi bir durum görülebilmektedir. Estetik açıdan çok da sevilmeyen tüy ve kıllardan kurtulmak için ise insanlar, birçok farklı yöntem aramakta. Ağda gibi geçici çözümler yerine bu yazımızda sizlere, istenmeyen tüy sorunlarını kökünden çözecek tavsiyeler vereceğiz.

Yüzümüzde neden tüyler oluşuyor?

Yüz bölgesinde tüylerin ortaya çıkması, hemen hemen her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Bu nedenle yüzünüzde tüy oluşmaya başladığında korkmak yerine, doğal çözümleri denemenizi tavsiye ediyoruz. Acı verici lazer uygulamaları, kesin çözüm olmamakla birlikte, doğal tariflerde kesin çözüm olamayabiliyor. Ancak doğal tarifleri denemek, lazere göre daha az maliyetli olduğu için ilk olarak doğal yöntemler denemek, daha mantıklı duruyor. Yazımızın devamında okuyacağınız doğal yöntemler, genellikle yüzlerde ve vücudun belirli bölgelerinde oluşan kıl ve tüylerin köklerinin etkinliğini azaltmakta olan besin maddelerini içermektedir. Bu besin maddelerinin cilde uygulanması ise istenmeyen tüy sorununu büyük bir oranda ortadan kaldırmaktadır. Gelin hep birlikte yüzlerdeki tüylenme sorununu ortadan kaldırmak için uygulamanız gereken yöntemleri inceleyelim.

Fito – östrojenler

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre yüzde ve vücudun belirli bölgelerindeki aşırı tüylenme ve kıllanma sorununun ana nedeni, östrojen hormonlarındaki dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Bu hormonun dengesizliği nedeni ile vücutta aşırı tüylenme ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden de uzmanlar, fito – östrojen açısından zengin gıdaların tüketilmesi ile yüzdeki istenmeyen tüy oluşumu sorunun ortadan kaldırılmasındaki en önemli yöntemlerden biri olduğunu söylüyor. Keten tohumu, rezene, meyan kökü ve yonca gibi besinler fito – östrojen açısından zengin gıdalardır. Bu gıdaların tüketimini arttırarak, vücuttaki fito – östrojen seviyesini dengeleyebilirsiniz. Bu sayede de yüzünüzde ve vücudunuzun belirli bölgelerinde oluşabilecek istenmeyen tüylere veda edeceksiniz.

Zerdeçal ve gülsuyu kürü

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal, birçok farklı malzeme ile brilikte kullanılabilen bir baharat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu baharat, cildimize oldukça fazla fayda sağladığı gibi, cildimizdeki dengesizliklerin de ortadan kalkmasında yardımcı olacaktır. Zerdeçal, gülsuyu ile brilikte kullanıldığında yüzdeki istenmeyen tüy oluşumunu ortadan kaldırabilmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler ise öncelikle uygun bir karıştırma kabı içerisine 2 tatlı kaşığı zerdeçalı almak ve bir miktar gül suyu ile karıştırarak, macun kıvamına getirmek. Hazırladığınız bu. macunu ise yüzünüzde oluşan istenmeyen tüy olan bölgelere uygulamanız gerekiyor. Zerdeçalın içerisindeki besin maddeleri, yüzünüzde oluşmuş olan istenmeyen tüylerin köklerini kurutmaya başlayacaktır. Bu sayede de zaman içerisinde yüzünüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulabileceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Çenenizin altındaki istenmediğiniz tüylerden kurtaracak doğal kürler ve yollar (Kaynak: soru.com.tr)

Nane çayı içmek

Türk araştırmacı insanların yapmış olduğu bir takım çalışmalara göre nane çayı tüketmek, yüzdeki istenmeyen tüylerin oluşumunu engellemektedir. Nane içerisinde yer alan bir besin maddesi, kıl ve tüy köklerinin kurumasın sağlamaktadır. Ayrıca nane çayı, hormon dengesizliklerini düzenleyen en etkili bitki çaylarından biridir. Aşırı tüylenmenin ana sebebi ise vücuttaki androjen hormonunun yüksek olmasıdır. Ancak nane çayı tüketerek, bu hormon miktarını dengeleyebilir ve beraberinde de aşırı tüylenmenin önüne geçebilirsiniz. Nane çayı demleyebilmek için bir bardak suyu kaynatın. Daha sonra ise 1 yemek kaşığı nane koyun ve 15 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Sürenin sonunda ise nane çayını istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Eğer nane çayının etkisini görebilmek istiyorsanız, en az iki haftaya boyunca her gün 2 fincan nane çayı içmeniz gerekmektedir.