İstenmeyen tüyler cilt bakımı konusunda hassas insanlar için bariz bir problem. Kestikçe inatla çıkan, her çıktığında daha gür ve daha zorlaştırıcı hale gelen bu istenmeyen tüyler konusunda herkes ne yapacağını, nasıl bir çare bularak kurtulacağını düşünürken bu düşünce süreci de yeni çarelere ışık tutmaya başlıyor. İşte yine böyle bir sebepten ortaya çıkan bir diğer fikir ise diş macunu kullanarak istenmeyen tüylerden kurtulmak. Peki bu sadece bir rivayet mi, yoksa diş macunu tüy dökücü olarak kullanılabilir mi?

Diş macunu tüy döker mi?

Birçok insan istenmeyen tüylerden kurtulmak için güzellik merkezlerine başvurmaktan sıkıldı ve artık yeni bir çare, yeni bir yol arıyorlar. Hem sağlıklı hem de kalıcı bir yöntem bulmak isteyenler ise evlerde kendi karışımlarını ve merhemlerini hazırlayıp bu karışımlardan faydalanıyorlar. Ev içerisinde hazırlanan bu karışımlardan bir tanesi ise diş macunu kullanarak tüyleri dökme özelliği barındırıyor. Ancak bu aslında yanlış bir yöntem. Çünkü diş macunu tüy dökücü özelliğe sahip bir madde değil. Limon, karbonat ve zerdeçal gibi gıdalar ile birleştirilerek kullanılan diş macunu yalnızca yapısı ve içine konulan bileşenlerin de yapısı sayesinde aşındırıcı özellik kazanıyor. Fakat diş macunu kullanarak istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak ne yazık ki yalnızca bir hayal.

Diş macununu cildinize sürmeyin

Diş macunu içerisinde bir çok etken madde bulundurur ve bu maddelerden bazıları ise hidrojen peroksit, metanol, alkol, sodyum, sodyum sülfat ve triklosan gibi ciltte uygulanmaları halinde tahriş ve kızarıklık gibi şikayetlere neden olabilecek maddeler. Bu maddelerin ciltte tahrişe sebep olmasının nedeni ise vücudun pH değerini bozuyor olmaları. Yani söylenmesi gereken şu ki, diş macunu kullanarak tüylerden kurtulmak isterken cilt sağlığınızdan olma riski ile karşı karşıya geleceğiniz için bu yöntem tavsiye edilmiyor.

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri

Her ne kadar diş macunu bu görevi göremiyor olsa da istenmeyen tüylerden kurtulmanın tabii ki doğal yöntemleri var. İşte ev içerisinde hazırlayarak ya da kolayca temin ederek istenmeyen tüylerden kurtulmanıza yardım edebilecek fikirler:

Limonlu krem

İLGİLİ MAKALE  Kahve ve karbonat 'karışımı' ile istenmeyen tüylere elveda

Limonu tek başına kullanarak tüy dökücü krem hazırlamak mümkün. İstenmeyen tüylerden kurtulmak isteyenler için ideal ama düzenli kullanım gerektiren bu kremi hazırlamak için 1 limonun suyunu sıkmak ve içerisine 2 çay kaşığı tuz atmak yeterli. Bir kabın içerisinde birleştirdiğiniz tuz ve limonu kremsi bir hale gelene kadar karıştırın. Ardından tüylerin olduğu bölgeye sürerek 2 saat kadar bekletin. Düzenli şekilde kullanarak istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal ve gül suyu

Zerdeçal ve gül suyu kullanarak bir hamur elde edebilir ve bu hamur ile istenmeyen tüylere de veda edebilirsiniz. 2 çay kaşığı zerdeçalın içerisine bir miktar gül suyu ekleyip karıştırarak hamurumsu bir kıvam elde edin. Her ihtimale karşı gül suyunu eksik koyarak karıştırdıkça kıvamına göre ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı tüyleri almak istediğiniz noktaya sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su yardımı ile çıkarabilirsiniz.

Bal, şeker ve limon

Ev içerisinde yalnızca bal, şeker ve limon kullanarak sıcak ağda hazırlayabilir ve bu karışım ile tüylerden kurtulabilirsiniz. Eşit miktarda bal, şeker limon suyunu karıştırıp ısıtın. Eğer kıvamı çok yumuşak kalıyorsa mısır nişastası ile tamamlayabilirsiniz. Çok kalın bir kıvam elde ederseniz de su ekleyerek açabilirsiniz. Soğumasını bekledikten sonra karışımı uygulayın ve ince bir bezle örtün sürdüğünüz yönün tersine doğru çekin.

Patates ezmesi ve mercimek 

İlginç tariflerin başında yer alan bu karışımı hazırlamak için geceden mercimekleri ıslatmanız gerekiyor. Ardından patatesleri suda haşlayıp püre hale getirim. Daha sonra ıslattığınız mercimekler ile birlikte karıştırın. Bağlayıcı olarak 4 çorba kaşığı limon suyu ve bal ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı tüylerin dökülmesini istediğiniz noktaya sürerek 20 dakika kadar bekleyin. Ardından ovalayarak tüyler ile birlikte çıkarın.

Bal, yoğurt ve şeker

Cilt bakımı ile ilgili her alanda yer alan yoğurt, istenmeyen tüylerden kurtulma konusunda da yardıma koşuyor. Yüz üzerinde oluşan istenmeyen tüylerden kurtulmak için 1 kase yoğurt içerisine 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin. Sonrasında maskeyi çıkarmak için şekeri elinize alarak yüzünüzü ovun. Ciltte oluşabilecek tahrişleri önlemek için nemlendirici kullanmayı unutmayın.