İnsan vücudunun %70’i sudan oluşmaktadır. Bu durum insan vücudunun suya ne kadar muhtaç olduğunu gösterir. Demek ki her insan sağlıklı bir vücuda sahip olabilmesi ve metabolizmasının düzgün çalışabilmesi için günlük yeterli miktarda su tüketmesi gerekmektedir. Son günlerde özellikle kilolarından şikayetçi olan kadınlar arasında popülerleşen “su diyeti” hakkında kaleme aldığımız bu makalede: “Su diyeti nedir? Su diyeti nasıl yapılır? Su diyetinin fayda ve zararları nelerdir? Su diyetinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir” gibi tüm merak ettiğiniz sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Keyifli okumalar diliyoruz.

Yaz sıcaklarını hissetmeye başladığımız bu günlerde fazla kilolarından şikayetçi olup kurtulmak isteyen yine yaz güneşini fırsata çevirerek zayıflamayı düşünen ve bu düşüncesini pratiğe dökmek isteyen kişiler için hazırlamış olduğumuz popüler diyet şekli: “su diyeti” hakkında bilinmesi gerekenleri sizlerle ayrıntılı bir şekilde paylaşacağız.

Su

Su

Herkesin merak ettiği meşhur “Su diyeti nedir?”, “Su diyeti nasıl yapılır”, “Su diyetinde dikkat edilmesi gerekenler”, “Su diyetinde su tatlandırılır mı?”, Su diyetinde su sıcaklığı soğukluğu nasıl olmalı” gibi uzayıp giden birçok sorunun cevabını sizlerde merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam etmelisiniz.

İzleyin: 10 Gün Su Orucu Tuttum | Şifa Orucu | Açlık Orucu | Nedir Nasıl Tutulur | Faydaları ve Zararları

Su Diyeti Nedir?

Kıymetli okuyucu, öncelikle bu diyetin gün içerisinde bol miktarda su veya sıvı içecek (asitli sıvılar hariç) türlerinin dışında vücuda herhangi başka bir gıda alınmaması şeklinde yapılan bir diyet şekli olduğunu belirtmek isteriz.

Türkiye’de çoğumuz ekmek tüketmeyi seviyoruz. Keşke herkes ekmek yemeyi önemsediği kadar su içmeyi, sıvı tüketmeyi de bu kadar önemsese demeden de geçemiyoruz. Çünkü, suyun insan sağlığı için ne denli önemli olduğunu hem Türk hem de yabancı bilim insanları her fırsatta dile getirip konu ile ilgili faydalı bulgulara genişçe yer veriyorlar. Maalesef millet olarak günlük hayatta su içmeyi ihmal ediyoruz. Hatta vücuda yeterli miktarda su alınması gerektiğini unutuyoruz.

İLGİLİ MAKALE  Çok yenilse bile kilo aldırmayan besinler. Diyet listenize ekleyin

Oysa su, böbreklerin çalışmasını, toksinlerin atılmasını, kan basıncının dengelenmesini, eklemlerin çalışmasını ve omurgamızın korunmasına yardımcı olan enfes bir içecektir.

Su sadece yukarıda saydığımız özellikleri ile değil, %75’i su ile çalışan vücudumuzun içinde yağların yakılmasında da görev alarak kilo vermemizi de sağlıyor.

Su diyeti herkesin daha sağlıklı ve daha ince görünmesine yardımcı olacağına inanıyoruz.

Özellikle her sağlıklı kadının günde en az 11 bardak su içmesi gerektiğini,

Sağlıklı erkeklerin ise günde 15 bardak su tüketmesi gerektiğini Gıda ve Beslenme Kurulu’nun yetkileri, ünlü uzman ve diyetisyenler her defasında açıklıyor…

Vücuda günlük su alımı elbette yaş, ağırlık yapılan aktivite düzeyine göre farklılıklar gösterebilir. Ancak ne olursa olsun su içmek vücuda faydalıdır.

Video: Su Diyeti Zararlı mı? İşte Cevabı Beslenme ve Diyet Uzmanı Nazmiye Deniz Uzunoğlu Anlatıyor

Su Diyetinde Soğuk Su mu? Sıcak Su mu İçilmeli?

Su diyetine geçmeden önce şu bilgiyi de verelim: Su ne kadar soğuksa, o kadar fazla kalori yakılır. Bol miktarda su içmek sizi daha uzun süre daha rahat hissetmenizi sağlayarak aşırı yemeyi önler. Su, vücutta biriken toksinleri de temizler.

Su

Su

Örnek Su Diyeti Programı

Kahvaltıda:
-1 bardak taze sıkılmış portakal suyu
-6 adet taze çilek ve yulaf ezmesi
Ara öğünde:
-Taze zencefil ve kurutulmuş papatya ile demlenmiş bir bardak ılık bitki çayı
Öğle arası:
-2 bardak su
-2 kase sebze çorbası
-Akdeniz salatası
Ara öğün 1:
-3 adet ceviz
-Yeşil çay
Ara öğün 2:
-2 dilim taze ananas
-1 elma
Ara öğün 3:
-Yağsız peynir ile yapılmış yeşil salata
-1 bardak su
Akşam:
-2 bardak su
-2 kâse sebze çorbası
-1 porsiyon haşlanmış sebze
-1 kase ev yapımı yoğurt
Ara öğün:
-15 adet üzüm
-1 adet şeftali
-1 bardak su

Su Diyetinde Yeşil Çay Türevlerinin Faydası Olur mu?

Su diyetinde özellikle sıcak havalarda harareti bastırmak için bazı bünyeler sıcak su ve siyah çay, bazı bünyelere ise buzlu ve yeşil çayın etkili olduğunu görüyoruz. Özellikle yeşil çayın buzlu yani soğuk olması içerdiği antioksidanlar ve flavonoidler bakımından metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bu da haliyle kilo verme sürecinde hedeflediğiniz kiloya kavuşmanızı sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  İşte Güllü'nün diyet listesi: Bunları tüketen '34 bedene kadar' düşüyor (Kaynak: soru.com.tr)

Su Diyetinde Maden Suyu Tüketilir mi?

Su diyetinde maden suyunun içerdiği mineralleri bakımından faydalı buluyoruz. Su diyeti yapmaya başladıysanız günde bir tane maden suyu tüketimi de tercih edebilirsiniz.

Su Diyetinde Tükettiğiniz Suyu Meyvelerle Tatlandırabilirsiniz

Suyun tatlandırılması bilinenin aksine vücuttaki ödem atılma işlemini kolaylaştıracaktır. Özellikle suyun taze meyve veya sebze dilimleri ile tatlandırabilirsiniz.

Su Diyeti İçin Öneriler

Su diyeti daha çok herkesin vücut ağırlığının %4’üne eşdeğer oranda tüketiliyorsa kilo kaybına sebep oluyor ve etkili oluyor. Bu yüzden gün içinde su tüketimi gün içinde belli periyotlarda tüketilmelidir. Özellikle suyu sabah aç karnına bir bardak hafif limonlu veya bir çay kaşığı sirke karışımı ile tüketilmesi kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Yemeklerden önce 200 ml su tüketilmesini de tavsiye ediyoruz.

Bir kişinin günlük su tüketimi 2 litre olacak şekilde planlanmasını daha verimli buluyoruz. Tek seferde daha fazla su almamaya gözen gösterilmesini tavsiye ediyoruz. Çok fazla su tüketmek mideyi şişirdiği gibi rahatsızlık da verebilir.

Su Diyetinin Zararları / Su Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su diyetinde kısa sürede kilo verebilirsiniz. Ancak bunun için bilinçsizce bu diyeti yapmamak gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Diğer taraftan, su diyeti bilinçli bir şekilde hem uzman bir diyetisyen kontrolünde yapıldığında dilediğiniz, özlediğiniz kilolara tekrar kavuşabilirsiniz.

Su diyetine başlamadan önce herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına dikkat etmeli bu diyeti yapmak isteyenlerin;

Gut hastalığı,

Diyabet ve böbrek rahatsızlıkları

gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin yapmaması gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz. Sağlıklı kişilerin ise su diyetini maksimum 5 gün sürdürmesi gerekir. Fazla günlere yayarak diyete devam edecek kişilerin uzmanına danışmadan yapmaması gerektiğini de hatırlatmış olalım.