Pürüzsüz bir cilt isteyen kişilere önerilen aspir yağının bir çok faydası vardır. Bu yazımızda sizlere aspir yağı nedir? Aspir yağının faydaları nelerdir? Aspir yağı nasıl kullanılır sorularını cevapladık.

Aspir yağı nedir?

Hindistan ve Meksika gibi bölgelerde yetişen bir yağ bitkisidir. Bu bitkiden üretilen aspir yağı, genellikle doğal cilt bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca aspir yağı, sporcuların diyet listelerinde de yer almaktadır. Aspir yağını zayıflamak için diyetlerine ekleyen kişiler, bu yağın faydasını gördüklerini söylemekteler.

Aspir yağının faydaları nelerdir?

Günde 1 kaşık aspir yağı yemek, kan dolaşımını düzenlemektedir. Ayrıca kan basıncını dengeleyen aspir yağı, olası kalp krizlerinin önüne geçmektedir. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü de dengeleyen aspir yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede kış aylarında nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma oranını düşürmektedir.

Aspir yağı kan şekerini düzenlemektedir. Bu özelliği sayesinde diyabeti önlediği düşünülmektedir. Aspir yağının diyabete etkisi ise hala uzmanlar tarafından araştırılmaktadır.

Aspir yağı sindirim sisteminin çalışmanı sağlayan bileşenleri içermektedir. Bu sayede hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların önüne geçen aspir yağı, aynı zamanda mide asitini de dengeleyerek, mide yanması sorunlarının önüne geçmektedir. Aspir yağı metabolizmanın hızlanmasını sağlamakta. Bu özelliği sayesinde diyetisyenler tarafından sıkça önerilen aspir yağı, kilo vermeye yardımcı ek besinler arasındadır.

Aspir yağı anksiyete ve depresyon gibi durumların da önüne geçmektedir. Stresi azaltan aspir yağı, bazı ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır. Ayrıca hormon dengesini sağlamasıyla bilinen aspir yağı, regl döngüsü bozuk olan kadınların doğal ilacı olarak karşımıza çıkmakta.

Aspir yağının cilde faydaları nelerdir?

Aspir yağı, vücudumuzun iç kısmına ne kadar faydası varsa, bir o kadar da vücudumuzun dışı için vardır. Aspir yağı doğal deodorant olarak kullanılabilir. Koltuk altı ve boyun bölgesine el ile yedireceğiniz aspir yağı, olası ter kokularının önüne geçecektir. Aynı zamanda aspir yağının güzel kokusu gün boyunca kalıcı olacaktır ve güzel bir koku eşliğinde dışarı çıkabileceksinizdir.

Aspir yağı bir çok nemlendirici cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Aspir yağı kuru ciltlere uygulandığında, cildin nem dengesini düzenler. Bununla beraber kuru ciltlerdeki döküntü sorunlarının da önüne geçen aspir yağı, iyi bir makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Aspir yağı, yağlı ciltlere de uygulanabilir. Yağlı ciltlerdeki sebum dengesini ayarlayan aspir yağı, akne ve sivilce sorunalarını ortadan kaldırır. Antibakteriyel özellik gösteren aspir yağı, ciltteki mikroorganizmaların yok edilmesini sağlar. Bu sayede ciltteki iltihaplanmaların da önüne geçer.

İLGİLİ MAKALE  Meyvelerin bir diğer faydası. Bu meyveler kırışıklıkları açıyor

Aspir yağı, düzenli kullanımda cildi sıkılaştırmaktadır. Bu sayede yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırdığı gibi, aynı zamanda da ciltteki gözeneklerin küçülmesini sağlar. Ciltteki gözenekleri de sıkılaştıran aspir yağı, bu etkisi sebebiyle siyah nokta oluşumunu büyük oranda azaltacaktır.

Aspir yağı sadece cilt için değil, saçlar için de kullanılabilir bir üründür. Aspir yağı, saçlara uygulandığında kepek oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda kırık saç uçlarını da onaran aspir yağı, saçların daha dolgun ve parlak gözükmesini sağlamaktadır.

Aspir yağı nasıl kullanılır?

Aspir yağının 2 farklı kullanım alanı vardır. Bu kullanım alanları şöyledir:

Aspir yağının ciltte kullanımı

Aspir yağını cilde uygulamak için, 1 ya da 2 damla aspir yağı yeterli olacaktır. Birkaç damla aspir yağını cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede bir çok cilt bakımını tek bir ürünle yapabileceksiniz.

Aspir yağını kilo vermek için kullanmak

Aspir yağı bir çok diyet listesinde yer almaktadır. Aspir yağını genellikle 1 kaşık alarak kullanan kişiler, daha zinde hissettiklerini ve düzenli kullanımda aspir yağının etkisinin olduğunu iddia etmekteler. Sindirim sistemini hızlandırmasıyla bilinen aspir yağı, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca lifli yapısı sayesinde açlık hissinizi bastıracak olan aspir yağı, metabolizmayı hızlandıracaktır. Ayrıca spor yapan kişilerin aspir yağını kullanması, spordan alınan verimi arttıracaktır. Bu sayede spor sırasında yakılan yağ oranı artacağı gibi kas kütlesi gelişimini de hızlanacaktır.