Gün geçtikçe herkes sağlıklı besinlere yönelmeye başladı. Sağlıklı bir vücut için sağlıklı beslenmek gerekmekte. Bu yüzden şeker içeren besinlerden uzak durmak için insanlar, daha çok lif ve protein barındıran besinlere yönelmekte. Ancak bazı besinlerin bilmediğiniz kötü yanları olabilir. Bu yazımızda sizlere gizli şeker deposu olan besinleri anlattık.

Konserve sebzelerden kaçının

Fasulye, domates ve bezelye gibi konserve ürünlerin içeriğine baktığınızda, göreceğiniz şeker miktarları aklınızı uçuracak. Bu gıdaların içerisinde bol miktarda glikoz bulunmaktadır. Bu durumun da en büyük sebebi ise konserve içerisinde bulunan bu gıdaların lezzetini en üst seviyeye çıkarmaktır.

Meyveli yoğurtlar şeker deposu gibi

Yoğurt oldukça sağlıklı bir besin. Yoğurdun faydalarını yazdığımız bu yazımızı okuyarak, yoğurdun bütün faydalarını öğrenebilirsiniz. Diyet yapmak isteyenler genellikle meyveli yoğurtlara yönelmektedir. Ancak marketlerden hazır olarak aldığınız meyveli yoğurtlarda bol miktarda şeker bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise marketlerde satılan hazır meyveli yoğurtlarda, tat vermek için meyvenin kendisi değil de meyve şurubu kullanılmasıdır. Bu meyve şurupları ise bol miktarda glikoz içermektedir. Eğer meyveli yoğurt yemek istiyorsanız, taze meyve alıp evinizde meyveli yoğurdunuzu hazırlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Mısır gevreklerine dikkat edin

Eğer aldığınız mısır gevreklerinin tadı tatlıysa ve görüntüsü parlaksa, o mısır gevreklerine dikkat edin. Çünkü bu özellikleri taşıyan bütün mısır gevreklerinde bol miktarda şeker bulunmaktadır. Aldığınız mısır gevreklerinin paketlerini inceleyin, eğer şeker miktarı fazla ise o mısır gevreklerini tercih etmeyin.

Diyet atıştırmalıklar diyet ürünü değildir

Marketlerde diyet ürünü olarak satılan ve sağlıklı beslenmeye çalışan kişilerin dikkatini çeken bu ürünler, aslında çok da sağlıklı değildir. Eğer bu ürünlerin paketlerinin arkasındaki besin değerleri bölümünü incelerseniz, ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Bu ürünlerinin tadını daha da güzelleştirebilmek için üreticiler, şeker kullanmaktadır. Belki bu ürünler yağsız olabilir, ancak asla şekersiz değildir. Bu yüzden bir diyet ürünü alırken, besin değerleri bölümünü okumayı ihmal etmeyin.

Tam tahıllı ekmeklerde de şeker var

Genellikle sağlıklı beslenmeye çalışan insanlar, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih etmektedir. Ancak marketlerde paketli bir şekilde satılan bu ekmeklerin içinde de maalesef şeker bulunmaktadır. Bu yüzden bu tarz tam tahıllı ekmekleri alırken, paketin arkasındaki besin değerli bölümünü inceleyin ve alacağınız ekmeği buna göre belirleyin. Güvendiğiniz bir fırının da yaptığı tam tahıllı ekmeği alabilirsiniz veya tam tahıllı ekmeği kendiniz yapabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Aralıklı oruç diyetiyle ilgili bilmeniz gerekenler

Soslar ve çeşniler şeker ile aynıdır

Soslarınızı eğer evde yapıyorsanız, içlerine ne koyduğunuzu bildiğiniz için güvenle tüketebilirsiniz. Ancak dışarıdan aldığınız hazır soslar, daha tatlı ve daha güzel bir tada sahip olmak için bu soslara yüksek miktarda şeker ilave edilmektedir. Eğer ketçap veya barbekü sos gibi lezzetli sosları hazır olarak aldıysanız, paketlerinin arkasındaki şeker oranına bakın. Besin değerleri bölümünü incelediğinizde, bir avuç toz şekerden başka bir şey tüketmediğinizi anlayacaksınız.

X