Sivilce, en sinir bozucu cilt sorunlarından biri olabilir. Yüzümüzde çıkan sivilceler, günler boyunca geçmek bilmiyor ve bazı sivilce türleri ciltte uzun süre boyunca kalan izler bırakabiliyor. Sivilce veya akne oluşumunu engellemek için birçok yöntem bulunmaktadır. Sivilce veya aknenin oluşma nedeni ise cilt tabakasında biriken yağların dışarıya çıkmasıdır. Eğer cildinizin bakımını aksatır ya da kalitesiz cilt bakım ürünleri kullanırsanız, cildinizdeki sivilce veya aknelerle uğraşmak zorunda kalırsınız.

Genellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerde görülen bu cilt problemi, çevre faktörleri ile de oluşabilir. Ancak sivilce oluşumunda bazı besinlerin etkisi yüksektir. Genellikle trans yağ dediğimiz sağlıksız yağların tüketilmesi ile çıkan bu sivilceler, bazı yiyeceklerin tüketimini azalttığımızda sivilce oluşumu da azabilmektedir.

Hangi besinler sivilce yapmaktadır?

Hayvansal gıdalar

Artan nüfus yüzünden hayvansal gıdaların üretimi hızlanmak zorunda. Bunun için ise hayvanlara yüksek miktarda büyüme hormonu verilmektedir. Biz de büyüme hormonu içeren herhangi bir et ürününü tükettiğimizde ise bu büyüme hormonları, bizim de vücudumuza girmektedir. Vücudumuza giren bu büyüme hormonu ise bizim vücudumuzda hormonsal dengesizlikler yaratabiliyor. yaşanan bu hormonsal dengesizlikler ise ciltte sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Bu durum protein kaynaklarımızın sivilce yaptığını göstermekte. Bu yüzden et ürünleri tüketirken dikkatli olmalı, genellikle organik olan et ürünlerini tüketmeliyiz. Bu sayede vücudumuzda oluşan sivilcelerden bir nebze de olsa kurtulmuş olacağız.

Süt ürünleri

Sütün içerisinde laktoz bulunmaktadır. Bu durum da süt içtiğimizde kan şekerinin yükselmesini sağlamaktadır. Yükselen kan şekeri ise sivilce oluşumuyla kendini belli edebilir. Aynı zamanda hayvansal bir gıda olan sütte, hayvanlara uygulanan büyüme hormonlarını vücudumuza sokabilmektedir. İnek sütünün içerdiği aminoasitler, karaciğerin daha fazla IGF- 1 üretmesine neden olmaktadır. Karaciğer ne kadar IGF-1 üretirse cildimizde o kadar sivilce çıkabilir. Bu yüzden doğal olan ve organik olan sütleri tüketmemiz, sivilce oluşumunu azaltabilir.

Aşırı fast food tüketimi

Aşırı yağlı, işlenmiş karbonhidratlı ve fazla kalorili olan fast food ürünleri ile sivilce oluşumu arasında bir bağlantı olduğui Eskişehir’de yapılan bir araştırmada kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmada 2300 kişinin beslenme düzeni incelenmiş, daha çok fast food ürünleri tüketen kişilerde akne ve sivilce oluşumunun daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Hamburger, kızarmış tavuk, sosisli sandviç ve patates kızartması gibi ürünlerin sürekli olarak tüketilmesi akne ve sivilce oluşumunu %24 oranında arttırmaktadır. Bu tür besinlerde bulunan maddelerin hormon düzeylerini bozduğu, bu yüzden de ciltte akne sivilce oluşumunu desteklediği gözlemlenmiştir.

İLGİLİ MAKALE  Sivilcelere elveda. Daha sağlıklı bir cilt görünümü için 7 doğal yöntem (Kaynak: soru.com.tr)

Çikolata

Çikolatalı Martini

Hazır paketlerde bulunan çikolatalarda bulunan trans yağlar, vücuttaki hormon dengesini bozmaktadır. Ayrıca karaciğerin dengesini de bozduğu için, çok fazla çikolata tüketmek ciltte sivilce oluşumunu arttırmaktadır. Çikolata yemenin bağışıklık sistemini etkilediği ve bağışıklık sisteminin sivilce oluşumuna zorladığı, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Patates ve mısır cipsleri

Patates ve mısır cipslerinde de çok fazla sağlıksız yağ kullanılmaktadır. Ayrıca cipslerde kullanılan tuz miktarı çok fazladır. Bu yüksek miktardaki sağlıksız yağlar ve tuz oranı da hormonsal sorunlara yol açmaktadır. Yaşanılan horonsal sorunlar neticesinde ise ciltte sivilce ve akne oluşumu gözlenmektedir.