Saçlarımız, ilerleyen yaş nedeni ya da fizyolojik bazı nedenler ile dökülebilmektedir. Bununla birlikte saçlardaki dökülmeler, kişinin beslenme alışkanlıklarından da kaynaklanabiliyor. Kişideki bazı proteinlerin eksikliği, saçlarda dökülmelere neden olabiliyor. Eğer saç dökülmeniz genetik değilse, bu yazımızda anlatacağımız besinleri daha fazla tüketmeniz gerekebilir.

Saç dökülmesine iyi gelen besinler

Closeup on young woman combing hair

Yediğimiz her gıda, bize belirli vitamin ve mineralleri aktarmaktadır. Bununla birlikte saçlarımızın sağlığı için de belirli besinleri tüketmemiz gerekebilir. Gelin hep birlikte saçlarımızın dökülmesini engelleyecek besinleri inceleyelim.

Meyve tüketimini arttırın

Meyve içerisinde birçok farklı vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bununla birlikte meyvelerin genelinde C vitamini de bulunmaktadır. C vitamini, saç ve cildimiz için oldukça sağlıklı bir vitamindir. C vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmek cildimizin elastikiyetini kaybetmemesini sağlarken, aynı zamanda da saç köklerimizi beslemektedir. Bu yüzden de meyveler gibi C vitamini ve biotin açısından zengin besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede vücudunuzdaki C vitamini ve biotin oranını arttırarak, saç dökülmenizi azaltabilirsiniz.

Biberiye

Biberiye, saç köklerini besleyecek vitamin ve minerallere sahiptir. Bu yüzden de biberiye tüketmek, kişinin saç dökülmesini engelleyecektir. Bununla beraber biberiyeyi tüketmek ve kullanmak için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bu yollar şu şekildedir:

Biberiye yağı: Biberiye yağı, C vitamini açısından zengindir. Bu sayede tıpkı meyveler gibi biberiye yağı da saç dökülmenize iyi gelecektir. Biberiye yağını kullanmak için bir yoğurma kabı içerisine 3 damla biberiye yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 damla badem yağını karıştırın. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra ise saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 15 dakika kadar bu maskeyi saçınızda bekletin ve ılık su ile güzelce durulayın.

Biberiye çayı: Biberiye çayı içerek de saçlarınızın köklerini güçlendirebilir ve saç dökülmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için her sabah bir fincan biberiye çayı içmek yeterli olacaktır. Biberiye çayının içeriğinde bulunan antioksidan maddeler, hem vücutta bulunan toksin maddeleri dışarı atarken hem de saç köklerinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda biberiye çayı tüketmek, kişinin bazal metabolizmasını hızlandıracak. Bu sayede düzenli olarak biberiye çayı tüketen kişinin kilo verme süreci de çok daha iyi olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  2022 en trend erkek saç modelleri nelerdir?

Deniz ürünleri saçlar için birebir

Deniz ürünleri içerisinde sağlıklı yağ asitleri olan Omega – 3 bulunmaktadır. Bu yağ asitleri, kişinin saç köklerinin beslenmesine ve saç köklerinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte saç dökülmesinin bir diğer nedeni, çinko eksikliği olabilir. Deniz ürünleri içerisinde de bol miktarda çinko bulunduğu için deniz ürünleri tüketmek, saç dökülmesinin önüne geçebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus, çok fazla çinko içeren besin tüketmek de saçların dökülmesine neden olabilmektedir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, protein ve diğer mineraller arasından odlukça zengindir. Bununla birlikte omega yağ asitlerini barındıran kabak çekirdeği, saç köklerinin beslenmesini sağlayarak saç dökülmesinin önüne geçmektedir. Ayrıca kabak çekirdeği içerisinde de bol miktarda çinko vardır. Bu yüzden kabak çekirdeğini her gün bir porsiyon şeklinde tüketmek, saç dökülmesini engellemek için yeterli olacaktır.