Mevsimsel geçişler, stres yaşadığınız dönemler, hormonal değişimler, dış etkenler ve ürün kullanımı derken saçlarınız git gide cansız ve cılız bir hal alıyorsa bir şeyleri eksik yapıyorsunuz demektir. Vücudunuzun verdiği birtakım sinyalleri de doğru dinlemenin saçlarınızın canlı kalmasıyla ilgisi olabilir. İşte saçlarınızı canlandırıp forma sokacak beş tüyo.

1 – Saç Bakım ürünlerini kullanırken…

Saçlarınızın bakımı için uyguladığımız saç bakım  maskeleri, yağlar ve saç kürleri firmanın belirttiği zamanlamadan uzun saçlarda bekletilmemeli. Gereğinden fazla uygulamaya maruz kalan saçlar canlılığını yitirir ve kuruduğunda fazla yağlanmadan sebum dengesi bozularak yapışmaya yol açar.

2 – Su sıcaklığına dikkat

Duşta suyun çok sıcak olması yine hem saç köklerine hem de saç uçlarına zarar verir. Ilık suyla saçlara masaj yaparak yıkamak saç kopmalarını ve kırıkları engelleyebilir.

Çok sıcak banyo yapmayın

Çok sıcak banyo yapmayın

3 – Şampuan seçimi

İhtiyacınıza uygun şampuanı seçtiğinizden emin olun. Sağlıklı saçlara giden yol aynı zamanda sağlıklı içeriğe sahip ürünlerden geçiyor. Şampuan seçimlerinizde içeriğinde bitkisel ekstreler bulunduran ürünleri kullanmaya özen gösterin.

4 – Fön ve saç şekillendiricileri

Saçımız için kullandığımız fön makineleri yüksek ısıda saçlarımızla temas ettiği için kopma, kırılma ve yanmalara neden olabilir. Yüksek ısıda çalışarak şekillendirmeye yarayan her türlü cihazı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Fön kullanırken saçlarınıza uzak mesafeden ısıyı dağıltın. Saç şekillendiricilerini kullanırken mutlaka önceden saçlarınızı koruma altına alacak bakım serumu ya da yağları kullanın.

5 – Saçlarda Havlu Kullanımı

Duştan sonra saçlarınızın nemini çekmesi için havluyla sararak geriye attığınız  havlu saçlarınızın kopmasına ve elektriklenmesine yol açar.  Saçları kurutmada kullandığınız kalın havluların  yerine organik ince pamuklu saç havlularından  kullanabilirsiniz. Saçlarınızı havluya sarmak yerine masaj yaparak saçların nemini çekebilirsiniz.

6 – Saçlarınız nemini kaybetmesin

Gün içinde saçlar birçok çevre faktörüyle karşı karşıya kalıyor. Sigara dumanı, kirli hava koşulları ve büyükşehirde yaşamanın verdiği günlük stresin tüm maskesi yüzümüz olduğu kadar da saçlarımızın nasıl göründüğünü çok etkiliyor. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde saçlarımız nemini kaybediyor ve cansız görünmeye başlıyor. Bunun için duş sonrası ve/veya gün içerisinde saçlarınıza yoğun nem katacak yağ ve kremler kullanın. Duşta nemlendirici özelliğine sahip saç kremlerinin yanı sıra gün içinde de uygulayabileceğiniz bakım  kremlerini tercih edin.

İLGİLİ MAKALE  Işıl ışıl dümdüz saçlar için bu sihirli düzleştirici karışım yeterli

7 – Saçlarınızı yıkama sıklığına dikkat edin

Saçların her gün yıkanması ve şampuan kullanılması saç köklerini ve dersinin kurumasına yol açar. Saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için saç köklerinin vücudun doğal salgıladığı yağlanmaya ihtiyacı var. Her gün yıkanan saçlarda bu yağlanma ve nem dengesini sağlama süreci sürekli dışarıdan müdahale görerek aşırı suya maruz kaldığı için kurumaya başlıyor. Saçların incelmesinin de yolunu açan sık yıkama alışkanlığınızı geride bırakın deriz. Sağlıklı saçlar için gün aşırı olacak şekilde haftanın 3 günü saçlarınızı yıkamanız yeterli.

8 – Beslenmenize dikkat edin

Her şeyin temeli olan iyi beslenme kuralları saç bakımınız için de geçerli. Yağlı, kalorili yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var. Sağlıklı yağlar, vitaminler ve proteinler son derece önemli

9 – Hava koşullarını gözetin

Hava koşulları saçlarınızı sandığınızdan daha çok etkiler.. Güneşin saç köklerini kuruturken rüzgar ve yağmur da saçlarımızın  nemsiz kalmasına neden olur ve saçlar kolayca elektriklenir. Bu durumda saçlarımızı koruyabilmemiz için  nemlendirici kremler , besleyici serumlar kullanabiliriz..