Kimyasal içerikli bileşenlerden ziyade evde doğal bir şekilde cilt bakımı yapmak pek çok insanın tercih ettiği durumlar arasında yer almaktadır. Fakat evde yapılan cilt bakımların da, doğru formüllerin ve doğru malzemelerin kullanılması da cildin derinlemesine temizlenmesi ve doğal bir görüntüye kavuşması için önemlidir. Evde yaptığınız cilt bakımlarıyla, cildinizin çok daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini diliyorsanız vereceğimiz bu yöntemleri mutlaka tercih etmeniz gerekmektedir. Cildinizin tertemiz ve ışıl ışıl görünmesini istiyorsanız, kırışıklıkların giderilmesi ve lekelerden arınmış bir cilde kavuşmak istiyorsanız çözümü bu yöntemlerde. Kendi cilt tipinize uygun yaptığınız seçimler sonucunda evde cildinizin daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. İşte o yapması ve uygulaması kolay yöntemler…

Doğal içerikli sularla gözeneklerinizi açın

Evde cilt bakımınızı doğal yöntemlerle yapmak istiyorsanız uygulamaya başlamanız gereken ilk şey, doğal içerikli sularla cildinizi silmek olabilir. Doğal içerikli sularla düzenli olarak cilt temizlemesini yapmanız cildinizin tüm gözeneklerinin açılmasına yardımcı olurken, sonraki aşamalarda uygulayacağınız temizleme işlemlerinin daha sağlıklı sonuçlar vermesini sağlayacaktır. Bu temiz içerikli su olarak ne gibi malzemeler kullanabilirim şeklinde bir düşünceye sahipseniz o noktada gül suyu, aleo vera, papatya suları gibi içeriği temiz ve doğal bileşenleri kullanmanız çok daha etkili olacaktır.

Cildinizi nemlendirmeyi asla ihmal etmeyin

Cildinizi derinlemesine temizledikten sonra asla ihmal etmemeniz gereken durumlardan bir tanesi de cilde kaybolan nemini tekrar geri vermenizdir. Bu noktada cilt tipinize uygun nemlendirici krem uygulayabileceğiniz gibi, doğal yağlarla hazırlayabileceğiniz maskeleri de uygulayabilirsiniz. Cildin kuruyup pul pul dökülmesini önlemek için, cildin nemini kaybettiğinizi hissettiğiniz andan itibaren cildinize gereken nemi vermeniz gerekir. Gereken nemin sağlanmaması durumunda cilt, kırışmaya ve bilhassa göz çevrelerinde kırışıklıkların çok daha belirgin olmasına neden olmaktadır. Doğal içeriklerin en başında gelen ve büyük bir nem bombası olan aleo vera jeli, cilde büyük ölçüde nem takviyesi yaparken cildin çok daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Evde kendi kreminizi hazırlamak istiyor ve doğal içerikli kremlere dönüş yapmak istiyorsanız bu adımları kolaylıkla uygulayabilirsiniz;

  • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı balmumu
  • 10 damla jojoba yağı
  • 5 damla lavanta yağı
İLGİLİ MAKALE  Cildinizin yenilenmesi için 7 'mucizevi' tavsiye

İlk olarak Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve balmumunu benmari usulü eritin ve ardından diğer malzemeleri ekleyerek güzel karıştırın. Homojen hale gelen bu karışımı içerisi temiz bir kavanozun içerisine boşaltın. Soğuyup krem kıvamına geldikten sonra krem niyetine güzelce sürün. Bu hazırladığınız kremi, cildinizin nemini yitirdiği anlarda direkt olarak uygulayabilirsiniz.

Cilt nemlendirme neden önemlidir?

Cilt nemlendirme, cildinizin doğal yağlarının yerine ekstra nem sağlamaya yardımcı olan bir bakım rutinidir. Bu, cildinizin nem seviyesini dengede tutarak cilt sağlığını korumanıza yardımcı olur. Cilt nemlendirme, cildinizin nem seviyesinin düşük olmasından kaynaklanan problemleri önleyebilir. Bu problemler arasında cilt kuruluğu, çatlamalar, ciltte çizgilerin oluşumu ve ciltte renk değişiklikleri sayılabilir. Cilt nemlendirme ayrıca cildinizin daha sağlıklı görünmesine ve daha yumuşak hissetmesine yardımcı olur. Cilt nemlendirme, cildinizin yaşına ve cilt tipine göre değişebilir. Cilt nemlendirme ürünleri genellikle nemlendiriciler, losyonlar ve kremler şeklinde mevcuttur. Bu ürünler cildinizin ihtiyaçlarına göre seçilerek kullanılmalıdır. Cilt nemlendirme rutininizi düzenli olarak uygulamanız cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

Peeling yapmayı ihmal etmeyin!

Doğal bileşenlerden hazırladığınız toniğiniz ile tüm gözeneklerin açılmasını sağladıktan sonra haftada en az bir gün mutlaka cildinize peeling uygulamasını ihmal etmeyin. Doğal peeling malzemelerinden en kolay ve en etkilisi, günde içtiğiniz bir fincan kahvede saklı. İçtiğiniz bir fincan Türk kahvesinin telvesini atmayarak cildinize peeling uygulaması yapmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde cildiniz derinlemesine temizlenirken aynı zamanda tıkanmış gözeneklerin de açılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda cildinizde bulunan sivilce ya da siyah noktalar için de yumurta beyazı maskesini deneyebilirsiniz. Yumurtanın beyazı ile sarısını ayırıp ardından beyazını kağıt havlu peçetenin en ince bölümüne alıp ardından burnunuzun üzerinde bulunan siyah noktalara yapıştırarak evde doğal yollarla siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin ve bolca su için

Cildin sağlıklı ve parlak görünmesinin en büyük nedenleri, tüketilen yiyecek ve içilen su miktarından geçmektedir. Sağlıklı besinlerle beslenmek, besinlerin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin direkt olarak kana karışıp vücudumuza fayda sağladığı gibi, cildimizin temiz ve sağlıklı görünmesini de etkilemektedir. Aynı zamanda vücudumuzun ihtiyacı olan su miktarının karşılanması, cildin daha elastik olmasını sağlarken, pürüzsüz ve parlak olmasına da yardımcı olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Cilt bakımında zeytinyağı nasıl kullanılır? (Kaynak: soru.com.tr)

Video: Pervin Dinçer | Pirinç Maskesi Tarifi