Dalgalı saçlar en çok bakım isteyen saç tiplerinden biridir. Diğer saç tiplerinden nazaran, daha fazla yıpranır ve gün içerisinde kabarmasına neden olur. Bu nedenle dalgalı saçlara sahip olan kadınların özel bakım yapması gerekiyor. Ancak doğru ve düzenli bakım yapmak son derecede önemlidir. Aksi taktirde saçların yıpranmasına ve gün içerisinde elektriklenmesine neden olabilir.

Bakım önerileriyle dalgalı saçları kontrol altına almanın püf noktaları;

Dalgalı Saçların Bakımı Neden Önemlidir?

Düz ve ince telli saçlara sahip olan kadınlar dalgalı saçlara oldukça özeniyor. Her ne kadar hoş bir görüm sağlasa da, dalgalı saçları kontrol altına almak oldukça zordur. Çünkü diğer saç tiplerine göre daha çok elektriklenir, kabarır ve kırılır. Bu sebeple saçların cansız görünmesine yol açar. Dalgalı saçlara sahip olan kadınlar, saçlarının bakımlı ve canlı görünmesini ister.

İzleyin: Dalgalı Saç Bakımı

Genel olarak bakımı diğer saç tiplerine göre zor olduğundan, güzel bakım önerileriyle saçlara özenli davranmak gerekir. Dalgalı saçların bakımları aksatıldığı zaman kötü bir görünüm yaratır ve estetik açısından fiziksel görünümü etkiler. O yüzden kadınlar dalgalı saçlarının canlı ve parlak görünmesini ister. Bunun için yapılması gereken saç bakımını doğru işlemlerle ve uygulamalarla yapmaktır.

Dalgalı saç

Dalgalı saç

Dalgalı Saçların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Havanın nem oranı, mevsimsel değişiklikler ve çevresel etkenler dalgalı saçlara sahip olanların en büyük kabusudur. Bu etkenler dalgalı saçların aşırı yıpranmasına ve zarar görmesine yol açıyor. Kadınlar dalgalı saçları kontrol altına alabilmek adına çeşitli bakım önerileri araştırıyor.

Fakat yanlış uygulamalara başvurmaktan kaçınmak son derecede önemlidir. Dalgalı saçları düzenli ve doğru adımlarla bakım yapmalıdır. Ayrıca bakımların doğru günlerde yapılması gerekiyor. Doğal ürünlerle ya da maskelerle dalgalı saçların sağlığını koruyabilirsiniz. Etkili sonuçlar almak adına haftanın 1 günü saçlarınıza özenli bir şekilde bakımlar yapabilirsiniz.

Dalgalı Saçlara Özel Doğal Bakım Önerileri

Saçların zarar görmemesi için doğal bakım kürlerinden destek alabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Banyo yaptıktan sonra bile 'dümdüz saçlarınız' olsun. İşte kalıcı saç düzleştirme yöntemi (Kaynak: soru.com.tr)

Dalgalı saçlara özel doğal bakım önerileriyse;

 • Badem yağı
 • Aloe görmek
 • Yumurta akı
 • Top
 • Kayısı yağı
 • Çam ağacı yağı
 • Soğan suyu
 • Hindistan cevizi yağı

Gibi yöntemlerden yardım alabilirsiniz. Etkili sonuçları en kısa sürede fark edebilirsiniz. Fakat düzenli periyotlarda yapılması gerekiyor. Aynı zamanda saçların yağ dengesi bozulmaması için çok sık uygulamalar yapılmamalıdır.

Video: DALGALI SAÇ BAKIM RUTİNİM UYGULAMALI (Sadece 3 Ürün İle Bakım)

Dalgalı Saçlar Hangi Zamanlarda Bakım Yapmalıdır?

Dalgalı saç bakımında işlemlerin doğru yapılması gerekiyor. Tüm doğal yöntemler saç diplerine uygulanmalıdır. Çünkü saçlar saç köklerinden beslenir ve uzar. Ayrıca hangi zamanlarda yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Stres anlarında, regl dönemlerinde ve mevsim değişiklerinde bakımlar yapılmalıdır.

Bu dönemlerde saçlar hassaslaşır, kabarır ve zarar görmeye başlar. Bunlarla beraber saçlar sürekli dökülür ve saçların kırılmasına neden olur. Saç bakımları bu zamanlarda yapıldığında daha etkili sonuçlar verir. Genel olarak haftada 1-2 kez bakım yapılması gerekir. Etkili sonuçlar için birkaç ay bakımlar yapılmalıdır.

Dalgalı Saçların Bakımı İçin Etkili Yöntemler

Her saç tipinin farklı bakım uygulamaları ve yöntemleri vardır. Çoğunlukla dalgalı saçların bakımı çok daha önemlidir. Bu saç tipine sahip olan kadınların en fazla merak ettiği konulardan biri, etkili bakım yöntemleridir. Dalgalı saçlar mutlaka doğal yağlar kullanmalıdır. Doğal yağlar saç besleyici özelliği vardır. Saç diplerine ve saç uçlarına yağlar kullanarak, birkaç dakika bekleyebilirsiniz.

Saçın dengesini bozmamak adına 40 dakika beklemek yeterli olacaktır. Ayrıca bakım sonrası saçlar ılık suyla durulanmalıdır. Sıcak su saç diplerine zarar verir ve kan akışını engeller. Dalgalı saçlar için en etkili yöntemlerden biride, saç kürleridir. Doğal ürünleri bir arada karıştırarak, saçlarınıza sürebilirsiniz. Bal ve yumurta akı, aloe vera ve limon ya da tüm bakım yağlarını karıştırarak, en etkili kürleri hazırlayabilirsiniz.

Dalgalı Saçlar İçin Maskeler Tavsiyeleri

Dalgalı saçlar için maskeler oldukça yararlı ve etkilidir. Maske karışımlarıyla saçların bakımlı görünmesine ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Kullandığınız şampuanınıza 1 kaşık eklediğinizde: 'Saç dökülmelerini' engelliyor - r

Dalgalı saçlar için maskeler ise;

 • Limon ve yumurta
 • Aloe vera ve elma sirkesi
 • Zeytinyağı ve badem yağı
 • Yoğurt ve bal
 • Avokado ve kayısı yağı

Olmak üzere etkili maske karışımları hazırlayabilirsiniz. Bu doğal maske yöntemleri saçların canlı görünmesi sağlayarak, sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Dalgalı Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dalgalı saç bakımının özenli yapılması oldukça önemlidir. Saç bakım kürleri ve maskeler sürekli uygulanmamalıdır. Saçlara sürekli maskeler sürmek saç köklerinin zarar görmesine yol açar. Bakım uygulamaları saçlarda en fazla 30 veya 40 dakika boyunca kalmalıdır. Duş sonrası ısıtıcılar sürülmemelidir.

Bunların yanı sıra, bakım sonrası mutlaka bone takılmalıdır. Bone maskelerin saçlara daha iyi nüfus etmesini sağlar. Eğer saçlarınız kuruysa, saç köklerine yağlar kullanabilirsiniz. Saç bakım yağları saç köklerini besler ve kuru kalmasını engeller. Saçların kırılmaması açısından saçlar ıslakken taranmamalıdır. Aksi taktirde saçları kopmasına ve kuruduktan sonra elektriklenmesine sebep olur.

Dalgalı Saç Bakımında Etkili Sonuçlar Nasıl Gözlemlenir?

Her kadının saç tipi birbirinden farklıdır. Bir başkasına iyi gelen doğal yöntemler, bir başkasına zarar verebilir. Bu konuda çok dikkatli olunmalıdır. Saçlara zarar verebilecek tüm ürünlerden uzak durulmalı ve alerjik reaksiyonların ortaya çıkmaması adına denemeler yapılmalıdır. Doğal maskelere karşı alerjiniz varsa saçlara kesinlikle sürülmemelidir.

Bunu anlamak için hazırladığınız maskeyi bileğinize sürebilir ve birkaç dakika beklettikten sonra analiz yapabilirsiniz. Herhangi bir kızarma olmuyorsa saçlarınıza kolayca sürebilirsiniz. Etkili sonuçlar gözlemlemek için bakım yöntemlerini saçınıza uyguladıktan sonra fön makinesiyle ısı yapabilirsiniz. Bu yöntem bakım uygulamalarında etkili sonuçlar sağlamasına yardımcı olur. Saç bakım yöntemleri yapıldığı andan itibaren etkili sonuçlar gözlemlenir.