Burunlardaki siyah noktalar, görüntü olarak yüzümüzün kötü görünmesine neden olmaktadır. bu yüzden de burunlardaki siyah noktaların nasıl temizlenebileceği konusu sürekli olarak araştırılmaktadır. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra bir daha bu konu hakkında herhangi bir araştırma yapmayacaksınız. Çünkü bu yöntem ile burunlardaki siyah nokta oluşumlarını sonsuza kadar yok edebilece ve siyah noktalara elveda diyecekiniz. Bu yazımızda sizlere, burundaki siyah noktalarınızdan nasıl kolay bir şekilde kurtulabileceğinizden bahsettik.

Burundaki siyah noktalara veda edin!

Birçok kişinin başına gelen bu cilt sorunu, özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Siyah noktanın oluşum sebebi ise ciltlerdeki gözeneklerin kir ve yağ ile dolmasından kaynaklanmaktadır. Bu gözenekleri temizlemek için birçok farklı doğal yöntem bulunmaktadır. Siyah noktalar, özellikle alın ve burun bölgesinde çok daha fazla görülebilmektedir. Çünkü bu bölgeler, cildimizin en yağlı bölgeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden de cildimizin bu bölgelerine yer alan gözenekler çok daha kolay bir şekilde dolabiliyor ve bu bölgelerin siyah noktalar ile dolmasına neden oluyor. Alın bölgesine oluşan siyah noktalar, genellikle saçlarımız nedeni ile ortaya çıkıyor. Çünkü saçlarımızdaki yağlar ve gün içerisinde biriken tozlar, bu bölgelerde yer alan gözeneklerin dolmasına ve siyah noktalar ile tıkanmasına neden oluyor. Aynı şekilde burundaki gözenekler de bu şekilde dolmaktadır.

Siyah noktaları çıkarmak için kullanılan ilk yöntem, sıkarak çıkarmaktır. Ancak bu yönem tavsiye edilmez ve cilt için zararlıdır. Çünkü cildinize uygulayacağınız yüksek baskı, siyah noktaların olduğu bölgelerde yararlanmalara ve morarmalara sebep olabilir. Bu yüzden de siyah noktaları kesinlikle sıkaracak çıkarmayın. Bu işlem sonunda cildinizde kalıcı izler kalmasına ve siyah noktalardan çok daha görüntülerin kalıcı olarak kalmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden de siyah noktaları çıkarmak için doğal malzemeler ile hazırlanmış maskeleri tercih edebilirsiniz.

Siyah noktaları temizlemenin doğal yöntemleri

Özellikle burun ve alın bölgesinde oluşmuş olan siyah noktaları temizlemek için doğanın mucizelerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit. Cildinize iyi gelen malzemeleri bilmeli ve kendiniz için bir siyah nokta malzemesi hazırlamalısınız. gelin hep birlikte cildinizdeki oluşan siyah noktaları temizlemek için kullanabileceğiniz doğal yöntemleri inceleyelim.

İLGİLİ MAKALE  En iyi siyah nokta maskeleri: Siyah noktaları yok eden doğal tarifler

Karbonat ve maden suyu

karbonat, hemen hemen her evde bulunan ve birçok farklı işte yardımcı olan oldukça efektif bir malzemedir. Bu malzeme ile evinizi nerdeyse her köşesini temizleyebildiğiniz gibi cildinize de bakım yapmak için kullanabilirsiniz. karbonat ile beraber kullancağınız maden suyu, cildinizde oluşmuş olan siyah noktaların bir bir temizlenmesini sağlar ve cildinizin daha sağlıklı bir şekilde görünmesinde etkili olur. Karbonatın granürlü yapısı, cildinizeki dolmuş olan bu gözeneklerin derinlemesine temizlenmesinde yardımcı olacaktır. maden suyunun içerisindeki besin maddeleri ise cildin elastikiyetini arttıracak ve hem yaşlanma belirtilerinin ileriki yaşlara taşınmasını sağlayacak hem de ciltteki gözeneklerin küçülmesini sağlayarak siyah nokta oluşma olasılığını düşürecek. Karbonat ve maden suyu maskesini uygulamak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • 1 yemek kaşığı kadar karbonatı bir kap içerisine alın.
  • Daha sonra bir şişe maden suyunu ekleyin ve karbonatı macun kıvamına getirin.
  • Macun kıvamına gelen maskeyi, cildinizdeki siyah nokta oluşmuş olan bölgelere masaj yaparak uygulayın.
  • Yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra ise soğuk su ile bu bölgeleri güzelce durulayın.
  • Haftada 3 gün bu işlemi düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Limon suyu

Limon suyu da tıpkı karbonat gibi birçok farklı alanda kullanılabilen oldukça etkili bir malzemedir. Limon suyu, insan sağlığı açısından oldukça fayalıdır. Bunlar ek olarak limon suyunun içerisindeki asidik maddeler, cildinizdeki dolmuş olan gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Bu sayede siyah noktalardan kurtulacaksınız. Ayrıca limon suyu içerisinde yer alan yüksek orandaki C vitamini, cildin elastikiyetini arttıracak ve cildin sıkılaşmasında etkili olacak. Bu sayede gözenekler küçülecek ve siyah nokta oluşma olasılığı düşecek. Limon suyu masajını uygulamak için şu adımları takip edin:

  • Öncelikle 1 adet limonun suyunu tamamiyle sıkın.
  • Daha sonra ise sıkmış olduğunuz bu limon suyu ile cildinize masaj yapın.
  • Yaklaşık 30 dakika kadar limon suyunu yüzünüzde bekletin.
  • Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ise yüzünüzü soğuk su ile güzelce durulayın.
  • Bu yöntemi haftada 2 gün boyunca uygulamanız yeterli olacaktır. Daha fala uygulanması cildinizin kızarmasına ve alerjik reaksiyonlar göstermenize neden olabilir. Çünkü limonun asidik yapısı oldukça güçlü.
İLGİLİ MAKALE  Yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir?

İzleyin: 1 Dakikada Evdeki Malzemeyle Temizle ! EN KOLAY SİYAH NOKTA TEMİZLEME YÖNTEMİ │ Güzellik Bakım