Her cilt tipinde görülebilen bu sorun, belli bir seviyeden sonra oldukça sinir bozucu olabiliyor. Siyah noktalar, yüzümüzde çıkabilen en tipik sorunlardan biridir. Siyah noktalar, cilt üzerindeki foliküllerde tıkanma meydana geldiğinde görülen bir akne türüdür. Foliküller, cildimizdeki yağ ve kıl oluşumunundan sorumludur. Ancak ölü hücreler ve yağlar, cildimizde bulunan folikülleri tıkayabilmektedir. Bu yüzden de cildimizde siyah nokta oluşumunu görebiliyoruz. Fakat bu sorunu engellemenin belli başlı yolları mevcut. Bu yazımızda sizlere, yüzünüzde oluşan siyah noktaların nasıl geçeceğini anlattık.

Siyah noktalar nasıl temizlenmeli?

Video: Siyah noktalar nasıl temizlenmeli?

Siyah noktaların başlıca oluşma nedeni, yüzümüzü kirden yeterince arındırmamaktadır. Bununla beraber yağlı cilt bakım ürünlerinin kullanılması da siyah nokta oluşumuna sebebiyet verebilir. Bütün bu nedenleri incelediğimizde ise siyah noktaların tek seferde temizlenmesini bekleyemeyiz.

Genellikle siyah noktaları temizlemek için onları sıkmaktayız. Fakat, bu uygulama oldukça yanlıştır. Çünkü siyah noktaları sıkmak, cildinizde belli başlı yaralara sebep olabilmektedir. Ayrıca siyah nokta ve diğer sivilce türlerinin el ile sıkılması, ciltte yaralara ve çukurlara neden olabilir. Bu yüzden siyah nokta ve sivilcelerin temizlenmesinde uzman kişilerden yardım almalı ya da neredeyse her eczanede satılan, siyah nokta bantları ile yüzünüzde oluşan bu sorunu çözüme kavuşturmalısınız.

Yüzdeki siyah noktaların oluşumu nasıl engellenir?

Yüzde oluşan siyah noktalar, oldukça sinir bozucu olabilmekte. Çünkü görüntü itibari ile siyah nokta, kötü bir imaj çizmenize neden olabilir. Ancak siyah noktaların geçebilmesi için belli adımları ve uygulamaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Siyah noktalar, cilt foliküllerinde oluşan tıkanmalar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Cildimizde bulunan bu foliküllerin en büyük tıkanma sebebi ise cildimizin sebum dengesinin bozulup, yağlanmasının artmasıdır. Ayrıca vücudumuzda bulunan toksin maddelerin de siyah nokta oluşumunda etkisi bulunmaktadır. Günlük hayatta eğer kir ve tozun çok fazla bulunduğu yerlerde bulunuyorsak, siyah nokta oluşumuna müsait olacaksınız demektir. Bu yüzden de siyah nokta oluşumunu engellemenin en kolay yolu, yüzünüzü düzenli olacak ılık su ile yıkamanızdır. Ayrıca kullandığınız bakım ürünlerinin çok fazla yağlı olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu syede vücudunuzun yağ dengesini bozmamış olacaksınız. Ayrıca hamam ve sauna gibi cilt gözeneklerinizi açan yerlere gitmeniz, siyah nokta oluşumunu engelleyecek yegane adımlardan biridir. Ayrıca sauna, sizi hızlıca terleteceği için cildinizde ve vücudunuzda bulunan toksik maddelerin atılımını sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Evde siyah nokta maskesi yapımı

Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmeniz, siyah nokta ve diğer akne çeşitlerini oluşmasını engelleyecektir. Çünkü cildimizde bulunan yağ, yastık kılıflarına bulaşabiliyor. Bu yüzden de kullandığımız yastık kılıflarında kir ve bakteriler barınmaya başlıyor. Yastık kılıflarında birinen kir ve bakteriler de yüzümüzde akne ve siyah nokta gibi sorunların baş göstermesine neden olabiliyor.

Makyaj temizlerken dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Öncelikle cilt sağlığınızı korumak için kaliteli. makyaj ürünlerini tercih etmelisiniz. kalitesiz makyaj ürünleri, cildinizde belli başlı sağlık sorunları ve siyah nokta gibi akne çeşitlerinin oluşmasına zemin hazırlar. Bunlarla beraber de makyaj temizlerken, cildinizde makyaj kalıntılarının kalmamasına izin vermemelisiniz. Çünkü yüzünüzde kalacak olan makyaj kalıntıları, cildinizdeki gözeneklerin tıkanıp siyah nokta oluşmasına neden olacaktır.