Biberiye, adaçayı gibi salvia bitki ailesinden olup genellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Biberiye yağı, biberiye bitkisinden elde edilmektedir. Cilde faydası bulunan biberiye yağı, birçok cilt bakım ürünlerinde kullanılmakta olan doğal bir bileşendir. Bu yazımızda sizlere Biberiye yağı nedir? Biberiye yağının cilde faydaları nelerdir? sorularını yanıtlayacağız.

Biberiye yağı nedir?

Biberiye yağı, biberiye bitkisinin yapraklarının buhar damıtma yoluyla üretilen doğal ve besleyici bir yağdır. Keskin odun kokusu bulunduran biberiye yağı, doğal bir dezenfektan olma özelliği taşımakta. Pek çok sağlık sorununa iyi gelen biberiye yağı, neye iyi gelir sorusuna birden fazla cevap vermektedir. Sigara bıraktırmaya yardım etmekten, bayılan kişilerin ayılmasını sağlamaya her işe yarayan mucizevi bir yağdır.

Biberiye yağının faydaları nelerdir?

Biberiye yağı uzun yıllardır dünyada kullanılmakta olan bir yağdır. Antik Roma döneminde, biberiye yağı hafızayı güçlendirmek amaçlı kullanılmaktaydı. Biberiye yağı antiseptik özelliktedir. Bu antiseptik özelliği biberiye yağını tam bir sivilce karşıtı cilt bakım ürünü haline getirmekte. Ayrıca cilt lekeleri ve siyah nokta gibi cilt sorunlarına da iyi gelir. Cilt tonunu eşitleyen biberiye yağı, cildi daha doygun gösterir. Özellikle yüzün daha yağlı olabilecek bölgelerine uygulandığında, yağlı bölgelerdeki gereksiz parlamaları azaltacaktır. Cilt toniği olarak da kullanılabilen biberiye yağı, ciltte birikebilen tüm bakterileri ve parazitleri yok edecektir. Cilt toniği olarak da kullanılabilen biberiye yağı, ciltte birikebilen tüm bakterileri ve parazitleri yok edecektir. Bu özelliği sayesinde biberiye yağı doğal bir dezenfektan olarak kullanılabilir.

Biberiye yağını direkt yüze sürmek, bazı hassas ciltlere sahip olan kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Bu yüzden biberiye yağını destekliyecek ürünlerle (zeytinyağı, limon vb.) birlikte kullanımı, alerjik reaksiyonların önüne geçip biberiye yağının etkisini arttıracaktır. Makyaj temizlerken kullanılmasını öneren uzmanlar, biberiye yağının kuru ciltlerdeki çatlamaların önüne geçtiğini vurgulamakta. Biberiye yağı, kuru ciltlerdeki pul pul dökülmelerin önüne geçtiği gibi hormonal cilt iltihaplarının semptomlarını azaltmaktadır. Ayrıca yara izlerini de tedavi edebilen biberiye yağı, bu yaralara sebep olan mikroskobik organizmaları ciltten dışarı atmaktadır. Cildin restorasyonunu hızlandıran bileşinleri bulundurduğundan, yara izleri silinirken aynı zamanda bu iyileşme çabuk gerçekleşiyor.

İLGİLİ MAKALE  Nasır sorununu kökten çözecek yöntem

Sadece cildin sağlığı açısından değil cildin görünümü açısından da oldukça faydalı olan biberiye yağı, yaşlanma karşıtı yağ olarak kullanılabilmektedir. İçerisinde bulundurduğu antioksidan maddeler, cildin olgunlaşmasının önüne geçerek yaşlanma belirtilerini en aza indirmektedir.

Biberiye yağı saç derisindeki kaşıntılara iyi gelmektedir. Biberiye yağının içerisinde bulunan proteinler, saçların gelişimini desteklemedir. Bu sayede koparak dökülmeler, seyrek saç, kellik gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Eğer boyalı saç kullanıyorsanız saçların yıpranacaktır. Fakat bir miktar biberiye yağı duştan önce kullanıldığında saç tellerindeki kırılmaları onarıp, saçların daha dolgun gözükmesini sağlayacaktır.

Biberiye yağı ile yapılabilecek doğal cilt bakım ürünleri

Jojoba yağı ile biberiye yağı

Magnezyum, demir, kalsiyum açısından zengin olan bu maske cildin renk tonunu dengelerken aynı zamanda tıkanmış gözenekleri de açmakta etkilidir.

Malzemeler

  • 10 damla biberiye yağı
  • yarım bardak yoğurt
  • 1,5 tatlı kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı jojoba yağı

Bu malzemeleri bir kapta krem kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra, yüze masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Biberiye yağı ve elma sirkesi

Biberiye yağı ve elma sirkesi güçlü asitler içermektedir. Bu yüzden bu ürünü kullanmadan önce elinizin küçük bir bölgesine uygulayın ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin. İçlerinde bulunan güçlü asitler sayesinde akneli bölgelere uygulandığında, o bölgedeki iltihaplanmaları söküp atacaktır.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı
  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Bu iki malzemeyi bir kapta karıştırdıktan sonra yüzünüze bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan 5 dakika sonra yüzünüzü bol ve ılık suyla yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Biberiye yağı ve aloe vera jel

Aloe vera, cilt için birçok yararlı bileşenleri içinde barındırmaktadır. Bu. yüzden biberiye yağı ile kullanıldığında bu etki çok daha yükseğe çıkabilmektedir. Biberiye yağı ve aloe veranın birlikte kullanımı, ciltteki sivilceler için etkili bir krem görevi görecektir.

Malzemeler

  • 15 damla biberiye yağı
  • 2 yemek kaşığı aloe vera jel

Bu malzemeleri bir kapta 5 dakika karıştırdıktan sonra, yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. yaklaşık 15 dakika sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyin. Düzenli kullanımda cildinizdeki değişimi göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Pahalı kremlere gerek yok! Gençleştirmede en pahalılarından bile etkili