Kilo vermek ya da kilo almak isteyenlerin ilk beklediği şey, sihirli bir diyet programı. Böyle bir programa ihtiyacı olan bir çok kişi bulunmakta. Bir Bilene Sorduk ekibi olarak kilo problemleri yaşayanların merak ettiği sihirli bir diyet programı var mı? Sağlıklı beslenme için uygun olan yağlar nelerdir? Sorularını Diyetisyen Ahmet KAYA’ya yönelttik.

Kilo problemleri yaşayanlar için sihirli bir diyet programı var mı?

“Ne yazık ki bazı meslektaşlarımız, olayı tamamen maddi bir kazanca çevirmekteler. İnsanlar da maalesef bu konuda kolayca kandırılabiliyor.”-Ahmet KAYA

Sihirli bir diyet bulunmamaktadır. Fakat bir diyetisyen, danışanına çok fazla düşük kalorili bir diyet programı hazırlamıştır. Bu sayede bu programa uyan danışan, 1 hafta içerisinde 4 ya da 5 kilo verebilir. Tabii ki bu durum, danışanın boyu ve kilosuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak yaşanan bu kayıpların kas ve su kütlesinden gerçekleştiğini vurgulayan KAYA, kas ve su kütlesinden yaşanan kayıpların kalıcı olmadığını ekledi. Bu kas kütlesinden yaşanan kayıplar, ileride kişinin sağlık problemleri yaşamasına zemin hazırlayabiliyor. Maalesef günümüzde diyetisyenler bu tür listeler hazırlayarak, sihirli diyet diye danışanlarına sunmakta. Fakat bu şekilde hazırlanabilen sağlıklı bir diyet programı bulunmamaktadır.

İzleyin: Sihirli bir diyet programı var mı?

Sağlıklı beslenme için uygun olan yağlar nelerdir?

Sağlıklı beslenme için önerilen yağlar denince akıllara ilk kuruyemiş gelmeli. Çünkü kuruyemiş içerisindeki yağlar hem çabuk yakılabiliyor hem de vücutta birikmesi çok fazla olmuyor. Ancak kuruyemiş tüketirken, kuruyemişin çiğ olmasına dikkat etmeniz gerekmekte. Eğer ısıl işlem görmüş (kavrulmuş) kuruyemiş tüketirseniz, kuruyemişin içindeki faydalı olan yağ artık faydalı olmayacaktır. Çünkü kuruyemiş kavrulduğu zaman içindeki yağların depolanması daha kolay bir hale gelmekte. Bununla beraber bu depolanan yağların yakılması, vücudumuz için çok zor olabiliyor.

Süt, kırmızı et, beyaz et gibi besinlerde de elzem miktarda yağ bulunmaktadır. Bu tür yağlar da insan vücudu için oldukça yararlıdır. Fakat yemek pişirirken ek yağlara ihtiyaç duymaktayız. Böyle bir durumda ise uzak durulması gereken yağların katı yağlar olduğunu belirten KAYA, dünya üzerinde hiçbir yağın katı olamadığını vurguladı. Katı yağlar, sıvı yağların sonradan hidrojene doydurulmuş halidir. İnsan için sağlıklı olan yağlar, sıvı yağlardır. Sıvı yağların da en sağlıklısı, zeytinyağıdır.

İLGİLİ MAKALE  Günde tek öğün yendiğinde vücudumuzda ne tür değişiklikler olur?

Zeytinyağının hazmı, diğer sıvı yağların hazmına göre kolaydır. Ayrıca zeytinyağında bulunan besin değerleri, diğer sıvı yağların besin değerlerine göre çok daha yüksektir. Fakat diğer sıvı yağları da yemeklere tat vermesi için kullanabilirsiniz diyen KAYA, diğer sıvı yağları zeytinyağı ile karıştırarak kullanmamızı tavsiye etti.

Hindistan cevizi yağı sağlıklı mıdır?

Çelik tava hindistan cevizi yağı sürme

Hindistan cevizi yağı, diğer katı yağlar gibi hidrojene doydurulmuş yağlardır. Bu yüzden hindistan cevizi yağını kullanmayı tavsiye etmeyen Kaya, toplumdaki en büyük yanlışlardan biri olduğunu vurguladı. Katı yağların sıvı formlarını bazı aktarlarda ve mağazalarda bulabiliriz. Ama genel olarak katı yağ tüketmek, tamamen sağlıklı beslenme karşıtı bir durumdur.

“Katı yağların sıvı formlara geçmesi için belli sıcaklıklara ihtiyacı vardır. Fakat vücudumuz, böyle bir sıcaklık derecesine ulaşamaz. Sadece spor yaparak bu sıcaklık derecelerine ulaşabiliriz. Fakat yaptığımız spor da çok ağır olmalı. Yoksa vücudumuz, bu tür yağları tekrar sıvı forma dönüştürecek sıcaklıklara erişemez.”