Çiftçinin yüzünü güldürecek haber gelmişti ve ödemeler hesaplara yatırıldı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla ödemelerin hesaplarda olduğunun bilgisini verdi. Binlerce çiftçinin beklediği o haber geldi. Bu yıl içerisinde çiftçiden 3 milyon 100 bin ton pancar alımı yapılacağını belirten Konya Şeker Yetkililerinin ardından, pancar üretimini desteklemek amacıyla destek ödemelerinin ne kadar olacağı merak ediliyordu. Konuyla ilgili açıklama gelirken, ödemelerin yattığı bilgisi Tarım Bakanı’ndan geldi. İşte konuya dair tüm detaylar…

Hesabınızı kontrol edin!

Pancar üreticilerinin destekleme amacıyla düzenlenen ödemelerin ne zaman gerçekleşeceği merak edilen konular arasında yer alırken, konuya dair açıklamayı Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci gerçekleştirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ödemelerin gerçekleştiğinin bilgisini veren Kirişci, pancar üreticilerine müjdeli haberi verdi. 2022 yılına girdiğimiz günde enflasyon ve zam haberleri tüm çiftçinin belinin bükülmesine neden olurken, sektörüne bağlı tüm başkanlar birer birer çeşitli sosyal mecralardan çiftçilerinin yanında olduğunun bilgisini vermişti. PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu da benzer bir açıklamaya yaparken şu sözleri söylemişti; “Verdiğimiz sözleri de yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yıl pancar çiftçisine toplamda 1 milyar 637 bin lira üzerinde ödeme yapacağız. 15 Şubat’ta çiftçilerimiz, 1 milyar 81 milyon 936 bin lira pancar parasını hesaplarında göreceklerdir.

“Çiftçilerimizin daha verimli üretim elde edebilmesi için gecemizle gündüzümüzle çalışıyoruz çiftçimizin ürettiğinin de karşılığını almasını istiyoruz. Bu yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle, pancar çiftçisine rahatlatacak bir rakam verildi. Çiftçilerimiz üretsin üretmeye de devam etsinler. Bizler her zaman onların yanında yer alacağız. Güçlü bir devlet olmak için üreten ve büyüyen bir üreticiye sahip olmalıyız. Bunu da hep birlikte başaracağımıza inanıyorum. Ödemelerin çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” 2022 yılına girdiğimiz günden itibaren çiftçi oldukça zor bir sürecin içerisinden geçerken, tarımsal destek ödemeleri yapılarak çiftçinin kalkınması hedeflenmişti. Pancar üreticilerini desteklemek amacıyla bir destekleme içerisinde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Başkanı sosyal medya hesabından şu notları paylaştı;

İLGİLİ MAKALE  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci büyük bombayı patlattı. "Bu Yıl ki Ödeneğimiz 39,2 Milyar Lira"

‘490 bin TL avans 28 bin 800 çiftçimize’

  • 2022 yılında pancar eken çiftçilerimize 1 ton pancar için verilecek avans %290 artışla 18 TL’den 70 TL’ye çıkarıldı.
  • 3 defa ödenen avans sayısı 5’e çıakrıldı.
  • Türkşeker ile Sözleşmeli Tarım kapsamında bu yıl pancar eken 28.800 çiftçimize toplamda yaklaşık 490 milyon TL nakdi avans ödemesi yapılacak.
  • Çiftçilerimizin pancar ödemesi ve sulaması için kullandıkları elektrik ve motorin masrafları için Türkşeker tarafından faizsiz olarak verilecek olan ilk nakdi avanslar 24 Mayısta çiftçilerimizin hesabında olacaktır.

Şeklinde pancar üreticilerine 24 Mayısta destek ödemelerinin yapıldığı bilgisini veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci paylaşımına “Türkşeker ile Sözleşmeli Tarım kapsamında bu yıl pancar eken 28 bin 800 eli öpülesi emektar çiftçimize toplamda yaklaşık 490 milyon TL nakdi avans ödemesi yapılacak. Çiftçimize hayırlı olsun.” şeklinde not düşmüştü.