İki ülke arasında yaşanan gerilim sonrasında yaşanan ayçiçek fiyatlarında yaşanan büyük kriz sonrasında vatandaşlar ayaklanmış ve olaya büyük bir tepki göstermişti. Ayçiçek yağları reyonlardan birer birer eksilmeye başlanırken birçok depoda saklandığı haberleri de gün yüzüne çıkmıştı. Yaşanılan bu olaylar silsilesi sonucunda bazı markalar ayçiçek yağlarına indirim uygularken, gelem zamlar herkesin şoke olmasına yetmişti. Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakan’ı katıldığı, programda bu konuya değindi. Ayçiçek yağlarındaki son durumu şu sözlerle açıkladı!

‘Türkiye’nin 85 milyona yakın nüfusu var’

Niğde’de sektör temsilcileriyle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, tarıma ve çiftçiye dair pek çok konuşmalarda ve açıklamalarda bulundu. Katıldığı programda, birçok konuya değinen Vahit Kirişçi, ayçiçek yağlarında yaşanan krize de değinmeyi ihmal etmedi. İki ülke arasında yaşanılan kriz sonucunda oluşan bir durum olduğunu dile getirirken şu cümleleri kullandı.

“Göreve geldikten sonra gıda güvenliği milli güvenlik meselesidir diyerek bunun manşet yapılmasını, vatandaşlarımızın buna dikkat kesilmesini sağlamaya çalıştık. Hakikaten gıdanın stratejik olduğunu bizim gibi meslek insanlarının dışındakilere de yeterince hissettirdiği kanaatindeyiz. Bugün Bakan Yardımcımız Ebubekir Bey gelirken, İngiltere’de ayçiçek yağına 5 litreyle bir kısıtlama getirildiği bilgisini paylaştı. Ülkenin adı İngiltere, savaş yok, çatışma yok, herhangi bir şey yok ama ayçiçek yağına 5 litreyle bir kısıtlama getirme ihtiyacı hissediyor. Türkiye’nin 85, İngiltere’nin ise 55 milyona yakın nüfusu var” Türkiye ve dünya genelinde yaşanan problemler dolayısıyla Türkiye’nin gerekli önlemleri aldığını dile getiren Kirişçi, “Almış olduğumuz daha önceki önlemler ve tedbirler sayesinde, tedarik merkezlerini çeşitlendirmedeki çalışmalarımız neticesinde şu anda kimse kalkıp da bu ülkede ‘şu yok bu yok’ diyemez. Spekülatörler yok mu? Var ama bu ürünlerin hepsi var. Hepsi bulunuyor.” şeklinde belirtti.

Niğde tarımına da ayrıca değindi

Niğde’de sektör temsilcileriyle bir araya gelerek tarım ve çiftçiden konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci; mazot, gübre, ilaç, tohum ve tohumluk gibi ülkenin kaderini belirleyen etmenlerin ihraç edildiğini söyleyerek bu konuya çözüm aradıklarını dile getirdi. Gerçekleştirdikleri çözüm kapsamında üretici mağdur etmemek amacıyla pek çok konuyu ince düşündüklerini söylerken “Niğde programımız çerçevesinde, üreticilerimize ekilmeyen alanlarımızın tohumla buluşması adına, mesela yüzde 75 bizim desteklediğimiz fasulye tohumluklarını dağıttık. Eminim bir numara olan Niğde, fasulye üretimi konusunda bu koltuğunu daha da perçinleyecek, pekiştirecektir. Mevcut tarımla ilgili desteklemelerimize ilişkin bu konularda samimi olarak bunu kritik eden, pek çok bu işi bilen insanlarımız var, vatandaşlarımız var, üreticilerimiz var. Buradaki temel eksikliğin örneğin bu destekler sayıca çok ve bölük pörçük, bizim de çok fark edemediğimiz bir boyutta gibi değerlendirmeler var. Veya bu desteklemeleri alırken bürokratik birtakım şeylerle karşılaşıyoruz, araziler parçalı, miras yoluyla bende olan, olmayan, kardeşlerimle anlaşabildiğim, uzlaşabildiğim yerler var gibi değerlendirmeler var, bu tür bürokratik zorlukların olduğunu ifade ederler.” şeklinde cümlelerini bitirdi.