Altının fiyatı geçtiğimiz ay büyük bir düşüş yaşadı ve altın yatırımcıları bu durumun akıbetini anlatıp ona göre bir yol haritası çizmek için uzmanları dinlemeye başladı. Mevcut ekonomik süreçte risk almak çok zorken, herkes elindekinin kıymetini bilip onu artırmanın peşinde. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altınla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ekranlarda görünen fiyatların gerçeği yansıtmadığını dile getiren ünlü finans analisti, altının göreceği seviyeyi açıkladı.

İslam Memiş, dolar endeksinin 108’in üzerine yükseldiğini ve bunun hem yabancı para birimlerini hem de altın gümüş gibi emtiaları önemli ancak kötü bir biçimde etkilediğine değindi. Memiş, “Altının ons fiyatında teknik olarak kısa vade için 1720-1770 dolar aralığını takip etmeye devam ediyorum. Bu iki seviye oldukça kritik ve önemli. 1720 destek seviyesi aşağıya doğru kırılırsa 1680 dolar seviyesi gündeme gelebilir. Tabii ki bu kadar sert düşüşlerden sonra bir tepki alımı yaşanması gerekiyor. Bu da ons altını kısa vade için 1770 direnç seviyesi olarak karşımıza çıkarmaya devam ediyor. Yani kısa vade için 1 aylık süreçte 1720-1770 dolar aralığı oldukça önemli. Özellikle ABD’de enflasyon beklentisinin üzerinde açıklanması FED’in şahin tondaki söylemlerinin devam etmesi anlamına gelir ve bu da 75 puanlık faiz artırımını kesinleştirir. Bu da ons altının yeniden 1700 dolar seviyesinin altına sarkmasını mümkün kılabilir diye tahmin ediyorum. Ancak orta ve uzun vadeye baktığımız zaman hem ons altın hem de gram altında düşüşlerin kalıcı olacağını öngörmüyorum. Geri sarkmalar, baskılanma orta ve uzun vadede yerine yeniden yükselişlere bırakabilir. Elinde dolar olan yatırımcı ons bazında ya da gram bazında bu düşüşleri fırsata çevirebilir diye düşünüyorum. Her ne kadar ons altında bir baskılanma olsa da içeride dolar TL kuru güçlü durduğundan dolayı gram altın TL fiyatında yükselişin devam ettiğini gözlemliyoruz. Gram altın fiyatı şu anda dengelenme çabasını sürdürüyor.” dedi.

“1450 lira seviyesine dair beklentimde bir değişiklik yok”

“Gram altın TL fiyatında 950 – 1000 lira aralığını takip etmeye devam ediyorum. Büyük ihtimalle 950 lira seviyesinin altı ekranlarda görülecek olsa da makas aralığından dolayı 950 lira seviyesinin altında alım yapma ihtimali her geçen gün azalmaya devam ediyor. Dolar endeksi 108 dolar seviyesine çıktı. Euro dolar paritesi 1 seviyesine kadar indi. İçeride doların baskılandığını gözlemliyoruz. 17.40 lira seviyesinin altına baskılanmalar devam ediyoruz, hal böyle olunca da gram altın TL fiyatı dengelenme çabasında ama kişisel kanaatim gram altın fiyatının 950 lira seviyesinin altına düşüş ihtimalini çok zayıf gördüğümü söyleyebilirim. 950 lira 1000 lira aralığı kademeli alım olarak değerlendirilebilir. Biraz daha orta vadeye baktığımızda 1200 lira yıl sonunda 1450 lira seviyesine dair beklentimde bir değişiklik yok.”

İLGİLİ MAKALE  Kira kontratlarına dikkat! Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten kiracılara uyarı

“Orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareket ihtimali çok yüksek”

“Gümüşün ons fiyatı 19 dolar seviyesinde. 18 dolar seviyesi destek 21 dolar seviyesi direnç konumunda. Gümüş de aynı altın gibi baskılanmaya devam ediyor ve ben özellikle gümüşün altına kıyasla daha ucuz daha alınabilir bir seviyede olduğunu düşünüyorum. Gümüşün gram fiyatı 10.65 lira seviyesinde, dolar kurundan destek görmeye devam ediyorum. Kısa vadede 10.50 ve 11.50 arasını takip ediyorum. Orta ve uzun vadede ise aynı altın gibi yukarı yönlü hareketlerin olma ihtimali çok yüksek. Düşüşlerin kalıcı olacağını öngörmüyorum. Tabii ki jeopolitik riskler, enflasyon, resesyon devam ediyor. Özellikle toplumsal ayaklanmalarda risklerin yeniden arttığını görüyoruz. Şu anda altın ve gümüşün çok sevdiği ortamlardan geçtiğini ve bilerek ve isteyerek baskılandığını ve bu seviyedeki geri çekilmelerin orta ve uzun vadede fırsat yarattığını belirtmek isterim.”

İslam Memiş’in önemli açıklamalar yaptığı video: