Türkçe de birden çok kelimenin yazımının hatalı ve yanlış kullanıldığı gözler önüne serilen bir gerçektir. Bunun en önemli sebebini ise kitap okuma alışkanlığının çok aşağılarda olmasından kaynaklandığını söylemek mümkündür. Toplumun bilgi dağarcığını genişletmek ve kelimelerle içli dışlı olmasını sağlamak önem arz etmektedir.

Doğru yazılmış kelimeler öğrenilmesi zor bir durum değildir. Bu konuda kitap okumaya özen göstermek gerekmektedir. Bu sayede birçok kelime özenli ve doğru bir şekilde öğrenilecektir. Kelimelerin karıştırılması da ortadan kalkacaktır. Özellikle iki farklı kelimenin yan yana geldiği kelimelerin yazılışı çok karıştırılır ve çoğunlukla yanlış yazılır.

Bu konuda en çok yazım yanlışı gerçekleştirilen ve hata yapılan kelimelerin başında gelen hiçbir kelimesi bitişik mi yoksa ayrı mı yazıldığı tartışma konusudur. Türk Dil Kurumu bu kelimenin doğru şeklini bitişik şekilde yazılmış ‘hiçbir’ olarak belirtir. Yani bu kelimenin doğru yazılışı bitişik olmalıdır.

Hiçbir Türk Dil Kurumu’na Göre Doğru Yazılışı

Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazılımı bitişik şekilde yazılmış olan hiçbir olarak ele alınır. Hiçbir kelimesini yalnız başına herhangi bir cümlede kullanırken de birleşik şekilde değerlendirmek gerekmektedir.

Ayrı kullanılmaz ve hiçbir resmi yazı, makale, dilekçe vb. bunu kabul etmez. Kelimenin yanlış kullanıldığı resmi belge geçerliliğini yitirir ve hatta kurumlarca bu belgeler ciddiye alınmaz. Bu sebeplerden dolayı kelimeleri doğru bir şekilde kullanmak önemlidir.

  • Hiçbir (doğru)
  • Hiç bir (yanlış)

Hiçbir Kelimesinin Cümle İçinde Gösterimi

Bu kelimeyi cümle içinde örnekle göstermemiz gerekirse;

  • Hiçbir ayrıntı atlanmadan işinizi gerektiği gibi düzgün yapınız.
  • Bu işi hiçbir zaman başaramayacağımızı artık anlıyorum.
  • Hiçbir kuvvet beni yerimden kaldırmaya cesaret edemez.
  • Benim bu saatten sonra hiçbir kimseye güvenmem söz konusu dahi olamaz.
  • Sen beni hiçbir zaman dinlemedin zaten.
  • Ben senden ve ailenden hiçbir şey istemiyorum.

Beni geçen zamanlar içinde hiçbir gün bile mutlu etmek için bir şeyler yapıp çaba sarf etmediğin için sana çok kırgınım.

Hiçbir ayrıntıyı atlamadan her şeyi hatırlıyor oluşuna inanamıyorum, sen gerçek anlamda harika bir insansın.

Hiçbir kelimesi kullanılan örnekler bu şekilde uzatılabilir.

İLGİLİ MAKALE  Hoşgeldin nasıl yazılır?

Hiçbir Nedir?

Bu kelimenin anlamına bakılacak olunursa; Bir isimden önce getirilmek üzere, o ismin belirtmiş olduğu varlıktan olmadığını anlatan söz şeklinde tanımlamak mümkündür. Verilmiş olan bu bilgi ile birlikte kelime birleşik olarak doğru bir şekilde yazılabilir ve cümle içinde kullanılabilir. Özellikle hiçbir kelimesi çoğunlukla cümle içinde değerlendirilen sözcükler arasındadır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse;

‘Yalnız o bir çift gözü rüyasından, hayalinden hiçbir şey silemez.’

Hiçbir Şey Nasıl Yazılır?

Hiçbir şey kelimesinin yazımını yaparken tamamen ayrı bir yazım kullanmak gerekmektedir. Bitişik yazmak yazım kurallarına aykırı olacağı gibi yanlış kullanım sergilenmiş olunur. Çünkü bu kelimenin doğrusu ayrı yazılmış olandır. Bitişik şekilde kesinlikle yazılmaz.

Kelimelerin doğru yazımını yapmak hayatın her alanında oldukça önemlidir. Bu sebeple doğru yazımı öğrenmek önem arz etmektedir.

Örnek cümle 1:

Yanlış Kullanım: Hiçbirşeyin önem taşımadığını görmek bana yeterince acı veriyor, katlanamıyorum.

Doğru Kullanım: Hiçbir şeyin önem taşımadığını görmek bana yeterince acı veriyor, katlanamıyorum.

Örnek Cümle 2:

Yanlış Kullanım: Yaptığım hiçbirşey yolunda gitmiyor artık.

Doğru Kullanım: Yaptığım hiçbir şey yolunda gitmiyor artık.

Örnek Cümle 3:

Yanlış Kullanım: Ailesinden hiçbirşeyi eksik etmez, onlara çok iyi bakardı.

Doğru Kullanım: Ailesinden hiçbir şeyi eksik etmez, onlara çok iyi bakardı.

Hiçbir Kelimesi Birleşik Sözcük Mü?

Bu kelime birleşik kullanılan bir kelimedir. Türk Dil Kurumunun belirttiği yazıma göre ‘hiçbir’ yani birleşik kullanımı uygun görülmektedir. Ülkemizde en sık yazım yanlışı yapılan kelime Türk Dil Kurumu tarafından hiçbir şey olarak belirtilmiştir. Yine bu kelimeyi de hiç bir şey olarak yazmak yanlış kabul edilecektir. Tüm kelimelerin doğrusu öğrenmek çok çok önemlidir. Hiçbir şey şeklinde, hiçbiri bitişik şeyi ayrı yazıldığında doğru kelime kullanılmış olacaktır.

Hiçbir Kelime Kökeni

Kelimenin kökeni olarak düşünüldüğünde tamamen kendi dilimizden Türkçe bir kelime olan hiçbir kelimesi, Fakat o bir çift gözü hayalinden, rüyasından silemedi. – Nazım Hikmet

Cümlesinde ilk olarak kullanıldığı ve kayıtlara geçtiği Türk Dil Kurumu tarafından belirtilmiştir.