Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin, kendi YouTube kanalından yayınlamış olduğu videolar ile birlikte insanların hayatta nasıl davranması gerektiği hakkında önemli tavsiyeler vermektedir. Verdiği tavsiyeler ile insanların kısacık ömürlerini daha kaliteli bir şekilde geçirmesi için konuşan Hikmet Anıl Öztekin, bu videosunda bizlere evde geçireceğimiz vakti nasıl iyi bir şekilde değerlendirebileceğimizi anlattı.

En çok vakti evde geçiriyoruz

Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin, hayatımız boyunca en çok vakit geçirdiğimiz yerin evimiz olduğunu belirtti. Hayatımızın büyük bir bölümünü evde geçirdiğimiz için de evdeki vakitlerimizin genellikle kaliteli geçmesi gerektiğini anlattı. Hayatı 4 soruluk bir sınava benzeten Hikmet Anıl Öztekin, bu dört sorudan sadece 1 tanesinin 70 puan olduğunu ve diğer soruların da 10 puan olduğunu belirtti. İnsanların da en çok 70 puanlık soruya önem vereceğini belirten Hikmet Anıl Öztekin, bu 70 puanlık sorunun hayatımızın evde geçirdiğimiz dönemine benzetti. İnsanların da bu yüzden evde vakit geçirdikleri döneme oldukça önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Evde daha rahatız

Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin, evimizde dışarıdaki hayata göre çok daha rahat olduğumuzu aktardı. Dışarıdaki hayata göre daha laubali takılabildiğimizi aktaran Hikmet Anıl Öztekin, “İnsanın eve göre dışarıdaki hali bir çok anlamda daha özeldir. Evde bilirsin, anne babanla, eşinle, yanında pijama giymeyi normalleştirdiğin bir arkadaşınlasın ya da kendinlesin.  Evler öyle takılmalık, en rahat, doğal halinle oradasın.” diye konuştu.

Ancak insanların evden çok dışarıdaki hayatına önem verdiğini aktaran Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin, insanların dışarıdan çok evdeki hayatlarına önem vermesi gerektiğini anlattı. Çünkü hayatımızın yüzde 70’lik bir kısmını evde geçirdiğimizi ve bu yüzden de insaların evdeki yaşamlarına çok daha fazla önem vermesi gerektiğini belirtti. Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin, “Ev ortamının boş takılma, yemek yiyip mayışma, elinde kumandayla saatlerce zaplamayla vakit öldürme ortamı olduğunu bize kim söyledi?” sorusunu sordu.

Evde kaliteli vakit geçirmenin yöntemleri

Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin, evde nasıl daha kaliteli vakit geçirebileceğimizin anahtarını verdi. Bu yöntemler sayesinde insanların hayatlarının yüzde 70’ini geçirdiği ev ortamında çok daha mutlu olacağını ve bu mutluluk, hayatın diğer bölümlerinde de peşimize takılıp duracağını anlattı. Gelin hep birlikte Hikmet Anıl Öztekin’in anlatmış olduğu yöntemleri inceleyelim.

İLGİLİ MAKALE  Başarmak için neler yapmak gerek? Ünlü Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin'in başarma yöntemleri

Ne izleyeceğini bilmek

Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin, ortalama bir Türk ailesinin günde 5 saat kadar televizyon izlediğini belirtti. Ancak izlemiş oldukları içerikleri eleştiren Hikmet Anıl Öztekin, bu izlenilen şeylerin kaliteli ve dünya görüşünü genişletecek içerikler olması gerektiğini vurguladı. Hikmet Anıl Öztekin, “Film izlemenin motive edici bir etkisi vardır. Karakterlerin enerji veren rolleri, yol gösterici kurgular izleyicinin gerçek hayatta harekete geçmesine yardımcı olabilir.” ifadelerini kullandı. Evde izleyeceğiniz herhangi bir motivasyon kaynağı, ileriki hayatınızda sizlerin daha başarılı kimseler olmasında öncülük edecektir. Bununla beraber Hikmet Anıl Öztekin, kendi YouTube kanalındaki bir videoda bu tür ilm ve içerikleri toplamış olduğu bir videonun da izlenmesi gerektiğini anlattı.

Garaj motivasyonu

Yaşam Koçu Hikmet Anıl Öztekin, insanlara garajda büyüyen ve şu anda da dünyanın en büyük şirketleri konumuna gelen Amazon ve Apple gibi şirketleri örnek verdi. Bu nedenle de garaj motivasyonu olarak anlatılan bu yöntem, insanların evde geçirebilecekler kaliteli ve verimli zamanlar nedeniyle ileriki hayatlarında çok büyük işler başarabileceğinin bir göstergesidir. Bu konu hakkındaki en önemli yorumu ise Micheal Dell yapmıştır. Micheal Dell, “Başarılı olmak için bir dahi ya da bir hayalci, hatta bir üniversite mezunu olmak dahi gerekmez. İhtiyacınız olan şey bir taslak ve bir hayaldir.” açıklamasını yapmıştı.

Evdeki yapılan bir hobi ya da uğraş, ileride sizin hayatınızı tamamiyle değiştirecek olan bir fikrin ortaya atılmasını sağlayabilir. Kendi ufak yazılarını kitaba dönüştürüp satan Hikmet Anıl Öztekin, daha sonra 2 milyondan fazla basılmış olan bir kitap serisinin yazarı olduğunu vurguladı. Hikmet Anıl Öztekin, “Hayata aktif bakın, tüketici değil üretici olun. Toplumdan sıyrılın, kendinizi kurtarın! garaj fikirleri bulun!” sözlerine yer verdi.

İzleyin: EVDE KALİTELİ VAKİT GEÇİRMEK // 8 YÖNTEM