Ders çalışmak her öğrencinin yapabileceği bir şeydir. Ancak verimli ders çalışmak, her öğrencinin yapabileceği bir şey değildir. Verimli ders çalışmadan, eğitim hayatında başarılı olunması imkansızdır. Bu nedenle verimli ders çalışmanın yollarını bilmeniz gerekir. Peki nasıl ders çalışmak daha verimli olur? Ders çalışmayı verimli hale getirmek sadece sizin elinizdedir.

Basit teknikler sayesinde çalıştığınız derslerden yüksek verim elde edebilirsiniz. Ders çalışmayı verimli hale getirmeden önce istekli olmanız gerekir. Çünkü isteksiz olmak, verimsizliğe neden olan en temel etkendir. Eğer bu etkeni ortadan kaldırarak işe başlarsanız, işiniz daha kolay hale gelecektir.

1- Güne Planlı Başlayın

Planlı olmak, sizi her zaman başarıya götürecektir. Bu nedenle verimli bir ders çalışmak istiyorsanız, öncelikle kendinize plan yapmanız gerekir. Bu planınızı günlük ve saatlik olarak oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz plana sadık kalmayı başarmanız, veriminizi etkileyecektir. Aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece bu planı bozmamalısınız.

Gününüzü belli bir plan üzerinden yürütürseniz, verimli ders çalışmanın sırrını bulmuşsunuz demektir. Eğer nasıl bir plan yapmanız gerektiği hususunda sıkıntı yaşarsanız, bu konuda başkalarından destek alabilirsiniz. Yapmış olduğunuz plan, sizin rehberiniz olacaktır. Rehberiniz olmadan verimli ders çalışmanız pek doğru bir yöntem değildir. Ne zaman ne yapması gerektiğinizi iyi bilmelisiniz.

2- Veriminizi Etkileyecek Etkenleri Ortadan Kaldırın

Öğrencilerin ders çalışırken en fazla karşılaştıkları sorun, odaklanamamadır. Eğer yeteri kadar odaklanamazsanız, verimli ders çalışmanız imkansızdır. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey, dikkatinizi dağıtan etkenleri yok etmektir. Örneğin, teknolojik aletler dikkat dağınıklığına sebep olan en önemli etkenlerdendir.

Bu tarz şeyleri ders çalışırken kendinizden uzağa koymalısınız. Bazı öğrenciler, verimli ders çalışmak için telefon ya da bilgisayarlarını kullanırlar. Ancak verimli ders çalışmanızı sağlayacak en önemli şey, kitaplardır. Eğer kitaplarla çok fazla haşır neşir olursanız, araştırmayı ve öğrenmeyi seven biri olabilirsiniz. Teknolojik aletlerin yanı sıra dikkat dağınıklığını tetikleyen şeyleri de ortadan kaldırmakta fayda vardır.

3- Not Tutarak Ders Çalışın

Ders çalışırken not almak, size büyük fayda sağlar. Çünkü insanların geneli yazarak öğrenirler. Bu sebepten dolayı da not tutarlar. Eğer not tutarak çalışırsanız, bilgileri daha hızlı öğrenebilirsiniz. Mesela bir konu hakkında not yazarken kendi cümlelerinizi kurun ya da mevcut cümleyi kısaltın. Anlayabileceğiniz şekilde cümleler kurmaya dikkat edin. Hatta bazı ders konularda kodlama tekniğini kullanabilirsiniz. Bu şekilde öğrendiklerinizi aklınızda daha rahat bir şekilde tutabilirsiniz. Öğrendiklerinizi anladığınız şekilde not etmeyi bilmelisiniz. Kitapta olanı ya da duyduklarınızı aynen yazıya geçirmenizin bir anlamı olmaz.

İLGİLİ MAKALE  Üniversite sınavında derece yapmak isteyen öğrenciler nasıl ders çalışmalı? Kimler özel ders almalı?

4- Sık Sık Tekrar Yapın

Ders çalışmayı verimli yapmanın diğer bir yolu ise tekrar etmektir. Çalıştığınız konuyu bir sefer öğrenmeyin. Daha sonraki çalışmalarınızda da geçtiğiniz konuları tekrar edin. Çünkü ne kadar fazla tekrar ederseniz, o kadar hızlı öğrenirsiniz. Bir konuyu öğrenmenin en garanti yolu budur. Öğrenciler, bunu pek fazla yapmadıklarından dolayı öğrenmeleri zorlaşmaktadır. Aslında her gün bitiminde işlenen konular tekrar edilse, okullarda başarısız öğrenci kalmaz. Bu sebepten ötürü, tekrar etmenin önemi çok fazladır. Eğitim uzmanları, ders tekrarları konusunda çok fazla ısrar etmektedirler.

5- Aç Karnınıza Çalışmayın

Aç karnına ders çalışmanızın hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle öncelikli yapmanız gereken şey, güzelce karnınızı doyurmaktır. Ancak karnınızı doyurur doyurmaz da ders çalışmaya başlamamalısınız. Aradan birkaç dakika geçtikten sonra ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Böylece öğrendiklerinizi daha iyi şekilde aklınızda tutma şansınız olur.

6- Etkin Bir Dinlenme Sağlayın

Sürekli sürekli ders çalışmak, verimli bir şey değildir. Saatler boyu başınızı kitaptan kaldırmamanız, çok iyi öğreneceğiniz anlamına gelmez. Etkin bir dinlenme sağlamadan ders çalışmak faydasızdır. Bu nedenle önce bedeninizi ve beyninizi dinlendirin. Güzelce uykunuzu alın ve sakinleşin. Böylece beyniniz yeni bilgiler için kendini hazırlamış olacaktır.

Verimli Ders Çalışmanızı Sağlayacak Diğer Yollar

Ders çalışmayı verimli hale getirmenin diğer yolları şunlardır:

  • Pozitif düşünün.
  • Egzersiz yapın.
  • Anlamadığınız konularda yardım alın.
  • Yorgun olduğunuz zamanlarda ders çalışmayın.
  • Ders çalışırken sürekli bir şeyler yemeyin.
  • Başarılı olmak için hırs yapın.
  • Öğrenmeye istekli olun.

Bunları da yerine getirdiğiniz zaman daha verimli şekilde ders çalışılabilir. Verimi artırmak sadece sizin elinizde olan bir durumdur.