Kilo vermenin en kolay yolu, metabolizmayı hızladırmakta geçiyor. Metabolizmanızı hızlandırdığınız zaman, yağ yakma hızınız da artacağı için çok daha kolay bir şekilde kilo verebileceksiniz. Metabolizmayı hızlandırmak için ise bazı besinleri tüketmeniz gerekiyor. Sindirim sistemini canlandıran ve metabolizmayı hızlandıran bu besinleri öğrenebilmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırmak için tüketilmesi gereken besinler

Genellikle lifli ve sindirim sistemini çalıştıran besinler, metabolizma hızınızı arttırmaktadır. Yağ yakma hızınızı arttıracak besinler ile kilo verme süreciniz daha kolay ve daha hızlı sürecektir. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo verebileceksiniz. Gelin hep birlikte yağ yakım hızınızı arttıran besinleri inceleyelim.

Yumurta

Protein açısından oldukça zengin olan yumurta, aynı zamanda tok tutma özelliği ile kilo vermek isteyenlerin sıkça tükettiği gıdalardan biridir. Bununla beraber metabolizmayı hızlandıran yumurta, aynı zamanda size tokluk hisse vereceği için daha az yemek yiyeceksiniz ve yağ yakma hızınız artacaktır.

Somon balığı

Omega 3 bakımından zengin olan somon balığı, yağ yakımını desteklemektedir. Aynı zamanda somon balığında bulunan omega 3 yağ asitleri, size tokluk hissi vermektedir. Somon balığı tüketerek, kilo verme sürecinizi hızlandırabilir ve daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Avokado

Metabolizmayı hızlandıran avokado, aynı zamanda yağ yakma hızınızı da arttırmaktadır. Her sabah aç karnına tüketeceğiniz avokado ile gün içerisindeki ani tatlı krizlerini ortadan kaldırabilir ve kalori dengenizi koruyabilirsiniz. Aynı zamanda su ve lif bakımından zengin olan avokado, vücuttaki ödemlerin de atılmasını sağlamaktadır.

Kuruyemişler

Kuruyemişleri çiğ tüketmek suretiyle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kuruyemişlerin içerisinde bulunan sağlıklı yağlar, sindirim sisteminizi düzenlerken aynı zamanda da yağ yakma hızınızı arttırmaktadır. Bununla beraber lifli içeriği ile kuruyemiş tüketmek, size tokluk hissi yaşatacaktır. Bu sayede de kilo verme süreciniz kolaylaşırken aynı zamanda ödemlerin de atılmasını sağlayabilirsiniz.

Kahve

Kahve çeşitleri ve özellikle Türk kahvesi… İçeriği kafein nedeni ile metabolizmayı en az 3 kat hızladıran kahve ile kilo vermek oldukça kolay. Her sabah kahvaltıdan yarım saat önce kahve içmeniz, sizin kilo vermenizi hızlandıracaktır. Bununla beraber de sağlıklı bir şekilde kilo verebileceğiniz gibi gün içerisinde çok daha enerjik olacaksınız. Ancak kilo vermek için sürekli olarak kahve tüketmek, kalp sağlığına zararlı olabilir. Bu yüzden de gün içerisinde en fazla 3 fincan Türk kahvesi içmenizi önermekteyiz.

İLGİLİ MAKALE  Yaz sezonunun açılmasıyla beraber kilo vermeye yardımcı olacak 10 tüyo

Hızlıca kilo verdirecek detoks suyu tarifi

Kilo vermek için yardımcı besinlerden ya da detoks sularında faydalanabiliriz. Bu tür yardımcı besinler, hem kilo vermemizi kolaylaştırırken hem de vücudumuzda biriken ödemlerin atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca gün içerisinde tüketeceğiniz bu detoks suyunu kullanmak, size büyük zaman kayıpları yaşatmayacağı için oldukça pratik bir yöntemdir. Hızlıca kilo verdirecek detoks suyu için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Çubuk tarçın
  • Bir tutam maydanoz
  • Bir tutam nane
  • 2 adet limon dilimi
  • 1 adet salatalık

Bu malzemeleri bir matara içerisine yerletirin. Ardından da matarayı su ile doldurun. Malzemeleri yerleştirirken ise salatalıkları uzunca doğramanız gerekmektedir. Ayrıca maydanoz ve nanenin saplarını ayırmayın. Suyumuzu da mataraya doldurduktan sonra ise yaklaşık 3 ya da 4 saat kadar bu suyu bekletmemiz gerekiyor. Daha sonra ise içerisindeki malzemeleri 1,5 gün boyunca kullanabilir ve suyu içtikten sonra tekrardan doldurup içebilirsiniz. Bu uygulamayı yaklaşık 2 hafta boyunca yapmanız, sizin en az 7 kilo vermenizi sağlayacaktır.