İstanbul’da yaşayan öğrenciler için ulaşım kolaylığı sağlayan İstanbul Kart öğrenci akbili, metro, metrobüs, tramvay , Marmaray ve deniz otobüsü ulaşımında tek kart ile şehri gezme imkanı sunmakla birlikte aynı zamanda müze, sinema ve daha birçok sosyal yaşam aktivitesi adı altında nitelendirebileceğimiz bir çok mekan ve eğlenceye katılırken indirimlerden yararlanma imkanı doğuruyor. Şuan tek geçişlik ücreti 2.67 TL olan öğrenci akbili hakkında bitmeyen bir merak konusu ise nasıl elde edilebileceği.

Öğrenci akbili nedir, ne işe yarar?

Öğrenci akbili, şehir içi ulaşım araçlarında indirimli geçiş hakkı sağlayan karttır. Eğitim gören öğrencilerin bu indirimden faydalanabilmesi için karta sahip olmaları gerekmektedir. Gişelerde kartı okutarak normal geçiş ücreti olan 5,48 TL yerine 2,67 TL ödeyerek geçme hakkı tanıyor. Marmaray istasyonlarında ise 2 geçiş ücreti alıyor ve trenden indikten sonra iade makinelerinden bu 2 geçişin birini tekrar iade olarak alabiliyorsunuz. Öğrenci akbiline sahip olmanın kendine ait avantajları arasında müzelere ve sinemalara öğrenci bileti alarak giriş yapmanızı sağlamak da var. Gişe sisteminin olmadığı, nakit para ödeyerek binilen minibüslerde de bu kartı göstererek öğrenci ücreti ödeyebiliyorsunuz. Aynı zamanda sosyal bir kart olma özelliği taşıyor ve anlaşmalı marketlerden akbilinizin içerisindeki bakiye karşılığı alışveriş yapabiliyorsunuz.

Öğrenci akbili nasıl çıkarılır?

Öğrenci aknbili çıkarmak için başvurmanız gereken yer internet adresi olarak https://bireysel.istanbulkart.istanbul/ adresi. Bu internet sitesi içerisinden online bir başvuruda bulunarak kartını sipariş edebilir ya da ikamet adresine en yakın İstanbul Kart Merkezi’ne öğrenci belgesi, nüfus cüzdanının aslı ve 1 adet vesikalık fotoğraf ile giderek başvuruda bulunabilirsiniz. İlk kart başvurunuzda 35 TL kadar bir kart çıkarma ücreti ödedikten sonra kartınızı teslim alabilirsiniz.

Öğrenci akbilinden kimler faydalanabilir?

İlkokul, ortaokul, lise seviyesinde öğrenciler gibi aynı zamanda ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile açık öğretim öğrencileri de bu haktan faydalanabiliyor. Okuduğunuz okul bazında çıkarılan akbilinizin aktivasyon süresi tahmini mezuniyet yılınızda sona eriyor. Daha sonrasında hala okuyan bir birey iseniz 2022 yılı için kartınızın aktivasyon ücreti 13 TL olarak karşınıza çıkıyor.

İLGİLİ MAKALE  Toplu taşıma kullanan vatandaşlara duyuru! Artık 'İstanbulkart kullanmanıza' gerek kalmayacak

Öğrenci akbili tarifesi ve vize yenileme

İstanbul çapında ulaşım için kullanacağınız öğrenci akbilinizin ilk çıkarma ücreti 35 TL iken, aylık 200 geçiş hakkı tanıyan abonman ise 78 TL. Yükle harca tipinde bir kullanım tercih edecekler için öğrenci akbili ile 1 geçiş ücreti de 2.67 TL olarak 2022 yılında son düzenlemesini almış durumda.

Vize yenileme

İstanbul Kart öğrenci akbilinizi güncelliğini kaybettikten sonra tekrar güncel hale getirmek için en basit seçenek İstanbul Kart dolum aletlerinden ‘İstanbul Kart Vize Yenileme’ seçeneğini seçerek kartınıza yatıracağınız 13 TL karşılığında yeniden güncel hale getirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise İstanbul Kart uygulamasını indirerek mobil cihaz üzerinden kredi/banka kartı kullanarak yükleme ve vize yenileme yapabilirsiniz.

İstanbul Kart mobil uygulama

Yeni çıkan bu uygulama ile birlikte kartınızı dijital ortama taşıyabiliyor ve buradan hem bakiye yükleme hem aylık işlemler hem de kart gibi QR kod yardımı ile ödeme yapabiliyorsunuz. Android için Play Store, İOS için is App Store üzerinden ücretsiz indirebileceğiniz uygulama ile kartınız yanınızda olmadan da ulaşımda kolaylığa erişebilirsiniz.