Diz kapağından ses gelmesinin birçok nedeni olabilir. Bazı nedenleri herhangi bir sorun teşkil etmezken bazı nedenler ise sorun teşkil edebilir. Dizler vücudumuzdaki tüm ağırlıyı taşıyan eklemlerdir. Dizlerde yaşanabilecek herhangi bir sorun, yürümeniz gibi sürekli ihtiyaç duyduğunuz bir durumu ortadan kaldırabilir. Bu yazımızda diz kapağından neden ses gelir? Diz kapağından ses geliyorsa ne yapılmalı? Hangi hareket sonucu diz kapağından ses gelir? Sorularına cevap verdik.

Diz kapağından neden ses gelir?

Diz kapağından çıtırtı gibi bir ses duyuyorsanız bunun için özel bir tedaviye gerek. yoktur. Ancak diz kapağınızdan ses geliyorsa ve ağrılar baş göstermişse, eklemlerde yaşanan dejenerasyonlar veya menisküs yırtıklarınlarından olabilir.

Diz eklemlerinde kıkırdaklar bulunur. Bu kıkırdaklar pürüzsüz bir yapıya sahipken eklemlerin zorlanması, doğal yaşlanma belirtileri, eklemlere gereğinden fazla yük binmesi gibi durumlarda bu kıkırdaklar pürüzsüzlüğünü kaybeder. Bu duruma bağlı olarak diz kapağından ses gelmeye başlar. Diz kapağından gelen sesler, her iki diz kapağında da aynı anda olabilir ya da sadece bir diz kapağından ses gelebilir.

Dizlerden ses gelmesi kireçlenme belirtisi olabilir. Kireçlenme, genellikle ileri yaş gruplarında oluşurken, 30 ile 40’lı yaşlarda meydana gelmişse erken kireçlenme belirtisi olabilir. Kireçlenme yüzünden diz kapağından ses gelmesi, eklemler eskisi kadar rahat bir biçimde hareket edemez ve zamanla hareket kaybına neden olur.

Dizden ses gelmesi bir soruna işaret eder mi? | Prof. Dr. Yakup YILDIRIM

Hangi hareketler sonucu diz kapağından ses gelir?

Diz kapağından ses gelmesi genellikle dizler büküldüğünde, örneğin oturduğunuzda, veya merdiven inip, merdiven çıkarken meydana gelebilir. Bu hareketler, diz kapağındaki kıkırdakları birbirine olduğundan daha fazla sürteceği için diz kapaklarından ses gelebilir.

Diz kapağından ses geldikten sonra ne gibi sorunlar olabilir?

Tek başına diz kapağından ses gelmesi herhangi bir sorun teşkil etmezken, diz kapağından sesler gelip yanında ağrılar varsa eğer doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz. Diz ekleminde bulunan kıkırdaklar sertleşeceğinden ileriki zamanlarda yıpranmaya başlayacaktır. Bu yıpranmalar ise diz eklemlerinizde artrit oluşmasına neden olabilir.

İLGİLİ MAKALE  Musluklardaki 'kireçlerden kurtulmanın' en pratik yolları

Artrit Nedir?

Artrit, eklemlerde meydana gelebilecek iltihaplanma durumudur. Artrit belirtileri; eklemlerde şişme, eklemlerde sertleşme ve eklemlerde ağrı belirtilerini gösterir.

Diz kapağından gelen sesleri engellemek için ne yapılmalı?

Diz kapağından gelen sesleri engellemek için uzmanlar, egzersiz ve doğru beslenmenin önemli olduğunu vurguluyor. Bazı egzersizleri yaparken eğer ağrı, diz kapağında şişme gibi durumlar oluşuyorsa doktorunuzla görüşmenizi ve size uygun egzersiz programı çıkarmasını istemelisiniz.

Kuadriseps kasını güçlendirmek, diz kapaklarınıza binecek yükü azaltacağından bu kası güçlendirmek diz kapaklarından gelen sesleri azalıcaktır. Kuadriseps kasını yüzme, yürüyüş, su altı yürüyüşü gibi egzersizler güçlendirir.

Kilo vermek, diz eklemlerine binecek yükü azaltıcağından tedavinin hızlanmasını ve diz hastalıklarının belirtilerini önemli oranda yok edeceği uzmanlar tarafından söylenmekte.

Diz kapağından gelen seslerin tedavisi nedir?

Diz kapakalarında ısı artışı ve dizlerde şişme sorunları kireçlenmesi olan hastalarda görülmüyorsa eğer kaplıcalar veya sıcak kompres ile yapılan uygulamalar ciddi oranda dizlerinize yarar sağlayabilir. Bunun dışında glukozamin ve kondroitin asit prepatlarının, kıkırdakları onarıp ağrılarını azalttığından dolayı doktorlar tarafından tedavilerde sıkça kullanılmakta. Ayrıca eklem içine yapılan sıvı enjeksiyonları, hyoluronik asit, en çok tercih edilecek tedavi yöntemlerinden biri olmaktadır.

Kireçlenmeler için uzmanlar fizik tedaviyi öneriyor. Fizik tedavi, kireçlenmenin ilk ve orta safhalarında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Fakat kireçlenmenin ileri safhalarında fizik tedavi etkisini yitirmektedir. Diğer tedavi yöntemleri eğer hastalarda etkisiz kalmışsa, diz protezi takılarak ileri evre diz kireçlenmesinin önüne geçilmeye çalışılır.