Tatlıyı çok sevenler ama hafif bir lezzet arayanlar için sütlü irmik tatlısı biçilmiş kaftan. Çayın yanında ya da akşam yemeğinden sonrası için hazırlayabileceğini bu pratik tarif, görsel görünümü ile de dillere destan olacak. Bu tatlıyı yapmak oldukça kolay. Bu yazımızda sizlere sütlü irmik tatlısının nasıl yapılabileceğini anlattık. Sütlü irmik tatlısı için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 1 paket kakaolu bisküvi
  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 litre süt
  • 1 paket vanilya

Sütlü irmik tatlısı nasıl yapılır?

Sütlü irmik tatlısını hazırlamak oldukça kolay. Bu hafif tatlıyı hazırlayabilmek için öncelikle muhallebisini hazırlamanız gerekiyor. Sütlü irmik tatlısının muhallebisini hazırlamak için öncelikle bir tencere içerisine 1 su bardağı irmik, 1 su bardağı toz şeker ve 1 litre süt koyalım. Ardından da bütün bu malzemeleri pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çırpmaya başlayalım. Bunun için tel çırpıcı kullanabilirsiniz. tencere içerisine aldığımız malzemeleri çırpınca ise tencereyi ocağa alalım ve orta ateşte pişirmeye başlayalım. Muhallebimiz koyulaşıp göz göz oluncaya kadar sürekli karıştırarak pişirelim. Muhallebimiz koyulaşıp göz göz olunca ise 1 paket vanilyayı da muhallebinize ekleyin ve biraz daha karıştırıp, muhallebinizi ocaktan alın.

Muhallebimiz piştikten sonra bir borcam alalım ve bu borcamı biraz su ile ıslatalım. Daha sonra hazırladığımız muhallebinin üçte birini borcama alalım. Muhallebinizin üçte birini borcama aldıktan sonra ise üzerine hazırlamış olduğunuz kakaolu bisküvileri yerleştirin. Ancak kakaolu bisküvileri yerleştirmeden önce muhallebiyi bir spatula yardımı ile düzeltmeniz gerekiyor. Bisküvilerden sonra kalan muhallebinin yarısını da bisküviler üzerine dökelim ve tıpkı ilk kattaki gibi muhallebiyi bir spatula yardımı ile düzeltelim. Sonrasında bir kat daha kakaolu bisküvi ve üzerine bir kat daha muhallebi. Bu şekilde 3 kat muhallebi ve 2 kat bisküvi olacak.

Hazırladığımız irmikli tatlının biraz soğuması gerekiyor. İrmikli sütlü tatlımız soğuduktan sonra ise sürlü irmik tatlımızı buzdolabına alalım ve 2 ya da 3 saat kadar soğutalım. Daha sonra tatlımızı buzdolabından alalım. Üzerine de rondodan geçirmiş olduğumuz kakaolu bisküvileri serpelim ve ince bir katman oluşturalım. Daha sonra tatlınızı dilimleyin ve istediğiniz gibi süsleyerek servis edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Pastane usulü krem şokola. Kıvamı ve lezzeti muhteşem

İzleyin: 10 DAKİKADA ⚡ AŞIRI KOLAY SÜTLÜ İRMİK TATLISI