Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. İyi bir kahvaltı yapmak her zaman gün içerisinde daha dinç ve zinde olmamızı sağlıyor. Kahvaltının olmazsa olmazlarından olan yumurta ile pek çok çeşitte yemekler hazırlanmakta. Bu yazımızda ise 1 avokado ve 2 yumurta ile neler yapabileceğinizi anlattık.

1 avokado ve 2 yumurta ile ne yapılabilir?

Yumurta, insan sağlığı açısından oldukça önemli bir besindir. İçinde yüksek miktarda protein ve sağlıklı yağlar vardır. Bu özellikleri sayesinde yumurta, sporcuların vazgeçilmez besin kaynağı haline getirmekte. Yumurta ile avokadonun birleşiminden mükemmel bir kahvaltılık salata çıkabiliyor.

Bu kahvaltılık için bize gerekenler:

  • 2 adet yumurta
  • 1 adet avokado
  • 1 demet maydanoz
  • yarım limon
  • 4 adet ceviz

İlk önce avokadomuzu ortadan ikiye ayırıyoruz. Daha sonra bir kaşık ya da bıçak yardımı ile avokadomuzun kabuğunu ayırıyoruz. İkinci avokadonun içindeki çekirdeği ve kabuğunu da ayırıyoruz. Avokado çekirdeğini çıkartmak için, çekirdeğine bir bıçak saplayıp çekmemiz yeterli olacaktır. Ancak bıçağı çekirdeğe saplarken dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer dikkat etmezsenizi elinizde ciddi yaralanmalar meydana gelebilir.

Yumurtalarımızı haşlıyoruz. Yumurtalarımız haşlanırken, avokadolarımızı dilimliyoruz ve bir karıştırma kabına alıyoruz. Daha sonra haşlanmış yumurtaların kabuklarını soyuyoruz. Soyulmuş haşlanmış yumurtalarını da dilimleyip, avokadolarımızı koyduğumuz karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtanın sarısını ayırmadan bu işlemi gerçekleştirmememiz gerekiyor.

Yapacağımız bu salata için ekstra diğer malzemeleri siz belirleyebilirsiniz. 

Avokadomuzu ve yumurtalarımızı karıştırma kabına aldıktan sonra, içerisine taze soğanı ince ince dilimleyip, karıştırma kabına alıyoruz. Daha sonra ise maydanozu da aynı şekilde dilimleyip karıştırma kabına alıyoruz. Yarım limonu da sıktıktan sonra salatamız hazır oluyor. Kendi damak zevkinize bağlı olarak ceviz ekleyip karıştırabilirsiniz. Fakat cevizi sunum esnasında da ekleyebilirsiniz. En sonunda yarım çay kaşığı tuz ekleyip, karıştırıyoruz.

İzleyin: 1 Avokado ve 2 Yumurtanız Varsa Bu Enfes Tarifi Mutlaka Deneyin – Kahvaltılık Tarifler

Sunum sırasında tek bir büyük kaseye de koyabileceğiniz bu salatayı, küçük kaselere de bölerek sunabilirsiniz. Bu salatanın içindeki yumurta ve avokado lif açısından oldukça yüksektir. Bu yüzden sizi uzun bir süre tok tutacaktır. Eğer kilo vermek istiyorsanız bu salatayı kesinlikle diyet listenize almanızı tavsiye ediyoruz. Avokado içinde bulunan antioksidan maddeler, vücudumuzun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Ayrıca iyi bir ödem söktürücü olan avokado, limon ile birleşince ödemlerinizi hızlıca vücudunuzdan atmanızı sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  10-12 saat boyunca tok tutan cevizli akşam öğünü tarifi

Salatamızın içerisinde bulunan ceviz ve maydanoz da önemli mineralleri içermektedir. Bu mineraller kan şekerini dengeler ve kan basıncını düşürür. Bu sayede sabahları daha rahat hissetmenizi sağlayacak bu salata, tokluk kan şekerinizi de dengeleyecektir. Kan basıncını dengeleyen ceviz ve maydanoz, ani kalp krizi ve felç risklerini önemli bir seviyeye indirecektir. Bu sayede gününüzün daha sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.

Maydanoz, kış aylarında tüketilmesi en mantıklı sebzelerden biridir. Çünkü içeriğindeki C vitamini, vücudumuzu soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan koruyacaktır. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren maydanoz, kanser hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini önemli ölçüde azaltmaktadır.